Ostrov, kde ľudia zabudli zomierať. Čo je za ich dlhovekosťou?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Prečo žijú obyvatelia Monaca, Ikarie či Okinawy tak dlho? A nielenže žijú dlhšie a zdravšie až do konca, ale majú aj oveľa lepšiu kvalitu života! V čom tkvie ich tajomstvo? Napríklad obyvatelia Ikarie, hornatého gréckeho ostrova, sú mimoriadne vitálni a bez problémov žijú dlhšie ako je európsky priemer. Mnohí oslavujú stovku, majú oveľa menej rakoviny, srdcových ochorení, depresie či stareckej demencie.
Ikarii sa zvykne vravieť ostrov, kde ľudia zabudli zomierať. Ale tiež tam akoby zázrakom neprichádzajú o rozum, pretože medzi jeho obyvateľmi takmer neexistuje demencia alebo depresia. Čo je za ich dlhovekosťou?

Poviete si – určite je to tamojším prostredím a ovzduším. Pohodou, ktorú tam majú…
Samozrejme, aj to ako žijeme prispieva k našej zdravej dlhovekosti, ale nielen. Prezradíme vám 11 hlavných dôvodov, prečo sa pravdepodobne dožívajú viac a v zdraví.

 

Ostrov, kde zabudli zomierať

ostrov IkariaOstrov pomenovali po postave z gréckej mytológie Ikarovi. Ten zomrel mladý, pretože jeho umelé krídla sa rozpadli, keď letel príliš blízko k slnku. Je tak trochu ironické, že na ostrove žije najviac 90-ročných ľudí na svete a jeden z troch obyvateľov sa dožíva 100 rokov!
Ostrov Ikaria je viac izolovaný ako ostatné grécke ostrovy. Je vzdialený asi desať hodín cesty trajektom z Atén, takže sa vyhol väčšine negatívnych vplyvov turizmu vrátane rýchleho občerstvenia a uponáhľaného života. Výsledkom je ostrov ako laboratórium so skvelým odlišným životným štýlom, ktorý sa zvykne spájať s dlhším obdobím zdravia.

 

Čo je za ich dlhovekosťou?

Vedci to skúmali, testovali a majú rôzne vysvetlenia. Žiadne z nich nie je, prirodzene, dokázané, ale je zábavné nahliadnuť do typického dňa obyvateľa Ikarie, čo poviete?
Uvidíme, čo a ako robia. Ako sa dosahuje také dlhé obdobie zdravia.
Väčšinu údajov o obyvateľoch Ikarie zozbierali Aténska univerzita, Harvardova škola verejného zdravia a žurnalista Dan Buettner vo svojom skúmaní pre National Geographic. Počas dlhých rokov študoval najdlhšie žijúce kultúry na svete.

ikona srdce1. Zobúdzajú sa prirodzene bez budíka a nenasadzujú si na zápästie hodinky. Obyvatelia Ikarie nenosia hodinky a čas berú dosť voľne.

ikona srdce2. Okúpu sa v liečivých horúcich prameňoch. Hippokrates, otec modernej medicíny, považoval horúce minerálne kúpele za liečivé. A v Európe a Japonsku ich lekári všeobecne prijímajú ako formu terapie pri bolestiach kolien, artritíde, fibromyalgii, vysokom krvnom tlaku, ekzémoch a iných problémoch.
„Prírodné horúce pramene obsahujú rozmanité minerály, napríklad síru, ktorá vraj zlepšuje nazálne upchatia, vápnik a sodík na zlepšenie krvného obehu a soľ, čo údajne zlepšuje trávenie,“ tvrdí odborníčka Sarah Gottfriedová, autorka knihy Ako ostať mladá.

ikona srdce3. Jedia veľa rýb, listovej a inej čerstvej zeleniny. Dokonca aj v porovnaní s tradičnou stredozemskou stravou Ikariani konzumujú viac rýb a čerstvej zeleniny, predovšetkým divo rastúce rastliny, ako púpavu či fenikel. Viac ako stopäťdesiat druhov miestnej zeleniny tam rastie voľne.
Mäso jedávajú zriedka, obyčajne raz týždenne alebo zriedkavejšie, a hojne kvapkajú na jedlá olivový olej ako ochucovadlo.
Konzumujú šesťkrát viac strukovín a štyrikrát menej cukru ako Američania. Väčšina obyvateľov vlastní rodinnú záhradku a dobytok, napríklad kozy.
Miestni však trvajú na tom, že nejde iba o jedlo, ale o užívanie si jedla v kombinácii s konverzáciou a so stretnutiami s milovanými ľuďmi.

ryby
Konzumujte viac rýb a čerstvej zeleniny.

ikona srdce4. Poznajú svojich susedov a často sa schádzajú s priateľmi a príbuznými. Silné spoločenské väzby zlepšujú zdravie a dlhovekosť. Obyvatelia Ikarie sú slávni vďaka svojmu životnému štýlu otvorených dverí. Často pozývajú návštevníkov, aby sa k nim pridali pri pomalom a priateľskom  jedení.

ikona srdce5. Konzumujú čerstvé, nepasterizované kozie mlieko. Používajú ho aj na výrobu jogurtov a syra. Je známe, že v porovnaní s kravským mliekom spôsobuje oveľa menej alergií a väčšina ľudí s ním nemá problém, aj keď zle tolerujú laktózu.
Kozie mlieko nám môže pripadať zdravšie ako kravské, ale pre naše zdravie je najdôležitejšie, že je čerstvé. Pri pasterizácii mlieka sa zabíja probiotická baktéria Lactobacillus acidophilus. Baktériu Lactobacillus acidophilus potrebujeme na produkciu vitamínov B a naočkovanie čriev zdravými baktériami.

ikona srdce6. Chodia ako pastieri kôz a záhradníčia. Skalnatý horský povrch Ikarie si vyžaduje, aby človek prakticky cvičil vždy, keď opustí domov. 60% Ikarianov nad deväťdesiat rokov je fyzicky aktívnych v porovnaní s dvadsiatimi percentami na iných miestach. Podľa slov návštevníkov Ikarie je ťažké prežiť deň bez toho, aby ste nepreliezli aspoň dvadsať kopcov.

ikona srdce7. Striedmo pijú víno. Domáci vysvetľujú, že ich víno je číre, nič doň nepridávajú, ani konzervačné látky. Pijú dva až štyri poháre denne. Víno konzumované s množstvom ovocia a zeleniny pomáha telu absorbovať viac flavonoidov, rastlinných farbív, ktoré dokázateľne zlepšujú zdravie.

partner na celý životPrečítajte si tiež
Dvadsiatnici. Rozhodujúce obdobie v našom živote.

 

ikona srdce8. Niekedy sa postia. Väčšinu Ikarianov tvoria príslušníci gréckej pravoslávnej cirkvi a ich náboženský kalendár im prikazuje prerušovane sa postiť šesť mesiacov v roku. Pred ortodoxným dňom hostiny nejedia osemnásť hodín. Je dokázané, že pri cicavcoch občasné postenie spomaľuje proces starnutia.

ikona srdce9. Každé popoludnie si zdriemnu. Zaužívaný zvyk obyvateľov Ikarie je zdriemnuť si po obede na tridsať minút aspoň trikrát za týždeň, ale niekedy aj každý deň. Vedeli ste, že driemanie znižuje riziko vzniku srdcových chorôb o 37%? Zdá sa, že tento mechanizmus sa spája so znižovaním stresových hormónov a oddýchnutím srdca.

ikona srdce10. Vyhýbajú sa dôchodku. Ikariani majú ležérny postoj k rannému vstávaniu do práce, ale práve tá dáva ich životu zmysel a cieľ. Neveria na dôchodok a prácu vnímajú ako spôsob života, nie niečo, čo sa od neho oddeľuje. Pre nich je čas práce požehnaný.

ikona srdce11. Pijú silný čaj z byliniek: z majoránu, zo slezinníka, šalvie, z rozmarínu, oregana, harmančeka, listov púpavy a paliny alebo mäty. Mnohé bylinkové čaje pôsobia ako močopudný prostriedok, ktorý z tela odplavuje nečistoty a znižuje krvný tlak tým, že odstraňuje nadbytočný sodík a tekutiny.

Foto: Donal Skehan (Irish Times), Pixabay.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.