Peniaze na dovolenke. Hotovosť alebo platobné karty?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Cestujete na dovolenku a opäť sa zamýšľate, čo bude lepšie: zobrať si hotovosť, lebo človek nikdy nevie. Alebo radšej budete platiť platobnými kartami? Rozdiel je samozrejme, či idete v rámci eurozóny alebo do krajiny, kde sa eurami neplatí. Je potom lepšie vymeniť si danú menu už doma alebo vybrať v bankomate priamo tam? Poradíme, kde ušetríte a na čo si dať pozor, aby ste zbytočne neprišli o peniaze na dovolenke.

A čo ak vám nebodaj ukradnú platobnú kartu? Máte zapísané číslo, kde sa dá okamžite zablokovať? A ako by ste mali postupovať ďalej?
Štatistiky ukazujú, že Slováci platia v zahraničí čoraz častejšie kartami. Medziročne je to o cca 20% viac a to najmä v Chorvátsku, Taliansku, Španielsku, Turecku, či Grécku.
Ideálne je vziať si na dovolenku kombináciu – istý obnos v hotovosti a 2 platobné karty. Debetnú aj kreditnú.
Pokiaľ ide o akceptovateľnosť medzinárodných platobných kariet vydávaných našimi bankami, nemusíte sa obávať. Sme na tom výborne, takže v maximálnej možnej miere využívajte platobné karty.
Napríklad niektoré autopožičovne vyžadujú kreditnú kartu, debetku neakceptujú.

 

Výber hotovosti z bankomatu

Ak si chcete vybrať hotovosť z bankomatu v danej krajine, zvoľte debetnú kartu. Nevýhodou kreditnej karty je vyšší poplatok za výber, väčšinou to bývajú 2% z vyberanej sumy. Ale oveľa častejšie to je fixný poplatok od 5 do 15 eur.
Pri debetnej karte je to nižší poplatok, ale nevýhodou zasa je, že môžete kartu použiť len do výšky svojho zostatku na bežnom účte. Pri kreditke to býva do výšky 2000€, ktoré splatíte neskôr.

Poplatok za výber hotovosti z bankomatu je obvykle nižší, ako by boli zmenárenské poplatky. Vyberte si samozrejme – ak je to možné – banku, ktorá si neúčtuje žiadne dodatočné poplatky.

 

Pozor na dynamický prepočet

Dajte si tiež pozor na tzv. dynamický prepočet (DCC). Môže sa stať, že vám bankomat ponúkne možnosť zúčtovať výber priamo v eurách (s dynamickým prepočtom) alebo bez prepočtu v mene, ktorú vyberáte.
Výhodou dynamického prepočtu je, že priamo v bankomate vidíte presnú sumu, ktorá vám odíde z účtu. Nevýhodou býva menej výhodný výmenný kurz, ktorý určuje prevádzkovateľ zahraničného bankomatu.
Ako si teda vybrať? Ak si zvolíte výber bez prepočtu, zaplatíte v konečnom dôsledku menej (väčšinou o pár eur). Pri výbere bez prepočtu sa totiž transakcia prepočíta kurzom kartovej spoločnosti, ktorý je zvyčajne výhodnejší.

peniaze na dovolenke

 

Bankomat mi zhltol kartu – čo teraz?

Môže to byť napríklad kvôli exspirácii karty (skončila sa vám a vy ste si to nevšimli). V tom prípade môžete požiadať o urgentné vydanie náhradnej karty a jej zaslanie kuriérskou službou do zahraničia. Platíte však kuriéra, čo nemusí byť najlacnejšie.

Takže pred odchodom si skontrolujte termín, dokedy vám platobná karta platí. A zapíšte si do telefónu telefónne číslo banky, kde vám zablokujú kartu v prípade straty alebo krádeže. Zadajte si do Googlu názov svojej banky a klientské centrum.

Kam volať pri strate či odcudzení karty

  • Tatra banka: +421 2 5919 1000 (nonstop)
  • Slovenská sporiteľňa: +421 2 5826 8111 (nonstop), +421 910 111 888  alebo +421 915 111 888
  • VÚB: +421 2 48 555 970
  • ČSOB: + 421 2 5966 8844
  • Poštová banka: + 421 2 6828 5777 (autorizačné centrum nonstop)
  • UniCredit Bank: +421 2 4950 1111 (centrála)
  • Prima banka: + 421 2 6828 5777 (blokovanie kariet First Data nonstop) alebo +421 2 5960 1122
  • mBank: +421 413 210 550 alebo +421 412 901 440

rodinný rozpočetPrečítajte si tiež
11 tipov, ako mať správny rodinný rozpočet.

 

Peniaze na dovolenke – dobré tipy

jedno euroPri platbe v reštaurácii, na recepcii alebo u obchodníka nespúšťajte kartu z dohľadu. Musia prísť s platobným terminálom k vám, nesmú si kartu vziať „dozadu“, kde sumu zúčtujú.

jedno euroPri výbere z bankomatu si ho najskôr prezrite, či vyzerá ako zvyčajne. Radšej si vyberte bankomat v blízkosti samotnej banky alebo vnútorné bankomaty, kde býva zvyčajne kamerový systém.

jedno euroDrobnosť, ale niekde zaváži: podpíšte si kartu na druhej strane. Už sa stalo, že napríklad v Karibiku zavolali kvôli nepodpísanej karte políciu a chceli dotyčnému zhabať doklady.

jedno euroAk si v zmenárni meníte eurá za domácu menu, všímajte si stĺpec „valuty predaj“. Naopak, ak si meníte cudziu menu na eurá, pozrite si stĺpec „valuty nákup“.

jedno euroMiestnym zmenárňam sa radšej vyhnite, nebývajú výhodné. Skôr si vymeňte eurá za danú menu doma, v slovenskej banke.

jedno euroAk cestujete do exotickej krajiny, miňte tam všetky ich peniaze. Sú krajiny, ktoré vývoz svojej meny limitujú alebo dokonca zakazujú.

jedno euroPamätajte tiež na to, že na Slovensku môžete zameniť naspäť na eurá iba vybrané meny. Aj tie len v bankovkách, mince vám nevymenia.

jedno euroUpravte si pred cestou maximálny denný limit – pre prípad straty alebo krádeže je to dobrá vec. Nevyberú vám príliš veľa, ak by k tomu došlo. Tiež si zvoľte v nastaveniach sms notifikácie, ak ich ešte nemáte.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.