Niet človeka, ktorý by sa v lete, pri vysokých horúčavách nepotil. Niekto menej, inému stekajú kvapky potu po chrbte, má mokré dlane a vlhké vlasy. Nadmerné potenie celého tela môže znamenať vážny zdravotný problém, ale teraz sa zamerajme na to bežné, prirodzené potenie. Možno aj vy hľadáte najvýkonnejšiu zbraň proti poteniu. Beauty blogerka Drew ponúka účinné tipy a triky proti poteniu. A tiež poradí, čo nás najlepšie a najefektívnejšie obráni pred nepríjemným zápachom.
4 rýchle tipy proti poteniu
- Čaj proti nočnému poteniu. Pripravte si zmes z 50 g vňate vresu, 50 g vňate zlatobyle, 30 g vňate veroniky a vňate prasličky, 20 g vňate šalvie a 10 g plodov borievky. Dve polievkové lyžice zmesi zalejeme pol litrom vriacej vody a necháme prikryté vylúhovať asi 20 minút. Čaj precedíme a pijeme vlažný 3x denne po šálke.
- Striedavé kúpele v horúcej a studenej vode. Procedúru môžete doplniť kúpeľom s kockami ľadu a citrónovou šťavou. Neodporúča sa cukrovkárom.
- Šalviový čaj sťahuje potné žľazy, čím sa potenie obmedzuje.
- Exfoliácia, hĺbkové čistenie, aké si robievate na tvári. Urobte si také aj v podpazuší, vyčistite ho pomocou exfoliačného gélu, ktorý vmasírujete do pokožky a následne opláchnete.
1. Antiperspirant a dezodorant nie je to isté
Začneme rovno produktmi, ktoré sú pre nás pri riešení problematiky potenia kľúčové. Dezodorantov či antiperspirantov je v dnešnej dobe nespočetné množstvo a nemusíme sa tak obmedzovať na dve vône a dva typy produktov.
Viete však, aký je medzi nimi základný rozdiel?
Antiperspiranty
Boli vyvinuté tak, aby zabraňovali poteniu. Silné adstringenty, ktoré antiperspiranty obsahujú, uzatvárajú póry na pokožke tak, aby sa pot vôbec nedostal von.
Účinnými adstringentanami sú obávané látky ako sulfid zinočnatý, hlinité soli, alkohol či formaldehyd. Dôvodom je strach pred hroziacimi chorobami, ktoré môžu mať na svedomí. Neraz sa hliník spája s možnosťou vzniku rakoviny prsníka. No žiaden výskum to doposiaľ riadne nepotvrdil. Bolo však dokázané, že hliník sa kumuluje v prsnom tkanive vo väčšom množstve ako v krvi alebo v tuku.
Potenie má svoj význam a ak niečo blokuje potné žľazy, nemusí to byť pre naše telo úplne ideálne. Blokuje sa tým vyplavovanie škodlivín z nášho tela.
Dezodoranty
Sú menším zlom pri voľbe produktu proti poteniu. Na rozdiel od antiperspirantu pot neblokujú, iba ho neutralizujú. Parfumovaný dezodorant (častejšie sa hovorí deodorant, jazykovo správne je však dezodorant) navyše pach prekrýva.
Dezodoranty patria medzi obľúbené v radoch prírodnej kozmetiky. Aby mal dezodorant svoj účinok, treba ho používať viackrát za deň, podľa potreby. Patrí to však k bežnej súčasti dezodorantu, keďže jeho vôňa je krátkodobá a po čase ho treba reaplikovať.
Ako si môžete vybrať spomedzi množstva značiek, tak máte na výber aj rôznu formu produktu proti poteniu. Či zvolíte sprej, tuhý, gélový… je len na vás, čo vám vyhovuje a v čom sa cítite dobre. V prírodnej kozmetike nájdete aj niektoré veľmi špecifické formy dezodorantov ako kryštál, krémový dezodorant či tuhší s obsahom sódy bikarbóny.
Myslite na to, že dezodoranty a antiperspiranty sú zmesou niekoľkých chemických látok. Tie môžu spôsobiť na citlivej pokožke podpazušia alergickú reakciu. Ak po nanesení produktu pocítite svrbenie či pálenie alebo sa vám na pokožke objavia červené škvrny, umyte si kožu čistou vodou. Daný výrobok by ste mali prestať používať.
Taktiež sa neodporúča aplikovať antiperspiranty ihneď po oholení či depilovaní pokožky.
Prečítajte si tiež
15 trikov do topánok, aby nezapáchali.
2. Oblečenie
Poďme si rozobrať ďalšiu sféru, kde môžete nepríjemné potenie eliminovať. Vhodne zvolené materiály ochránia vašu pokožku pred ekzémami, alergiami či nadmerným potením.
Farebne sa snažte držať v bledých farbách, ideálne v bielej, ktorá nepriťahuje toľko svetla. Siahnite po voľných, vzdušných strihoch, ktoré sú na nosenie príjemnejšie.
Z materiálov zvoľte určite bavlnu. Avšak, nie je bavlna ako bavlna – hľadajte také oblečenie, kde nie je podiel bavlny menší ako 50%. Vhodný je aj denim či ľanové materiály.
Syntetika je nepriedušná a pokožka v nej sa doslova dusí, tú v lete obchádzajte oblúkom. Tieto umelé materiály podnecujú potenie a keďže pot ostáva na pokožke dlhšie, začína sa prejavovať zápachom.
3. Pitný režim a strava
V horúčavách treba dodržiavať riadny pitný režim, to už opakovať nemusíme. No vedeli ste, že kofeín podporuje potenie? Skúste to v lete s kávou toľko nepreháňať a občas ju nahraďte čajom.
Koreniny a čili štartujú metabolizmus, čo má za dôsledok zvýšenie potenia. Vyhnite sa preto aj karí a podobne dochucovaným jedlám.
Potenie znižuje hladinu draslíka v tele. Ten spolu so sodíkom riadi hospodárenie tela s vodou a chráni organizmus pred nadmernou stratou tekutín. Nezabúdajte teda na príjem ovocia a zeleniny, kde je draslík bohato zastúpený. Sodík dostávame do tela bežnou stravou, napríklad v podobe kuchynskej soli.
4. Hyperhidróza
Na záver návrat k nadmernému poteniu – postihuje najmä podpazušia, tvár, dlane rúk a chodidlá. Ak však trpíte hyperhidrózou, máte zvýšené potenie počas celého roka nielen v lete, kedy je potenie bežné.
Najúčinnejšia je v tomto smere aplikácia botulotoxínu, kedy sa látka pichá do miesta nadmerného potenia. Potné žľazy prestanú produkovať pot a zákrok sa musí po roku opakovať. Je to však finančne náročne riešenie. Ak chcete zabrániť poteniu natrvalo, môžete zvoliť operáciu, kde sa chirurgicky preruší nervový spoj, ktorý štartuje potenie.