Tenisky, lodičky, pevné topánky…určite to poznáte aj vy. Môžete udržiavať poctivo hygienu, meníte si ponožky, či silonky, aj napriek tomu vám topánky po pár hodinách zapáchajú. Trápi to mnohých ľudí a každý to rieši trošku inak. My sme pre vás pripravili … trikov do topánok, aby nezapáchali. Pýtali sme sa v okolí na osvedčené a odskúšané rady, ktoré naozaj fungujú. Nielen proti zápachu v topánkach, ale aj na „rozchodenie“, či ošetrenie, ktoré predĺži ich životnosť.
Niektoré sa vám budú zdať možno čudné, uletené, ale každému zafunguje niečo iné. Nebojte sa vyskúšať aj viaceré, ak neuvidíte…či skôr neucítite výsledok po prvom odskúšanom tipe. Základom však je udržiavať obuv čistú a suchú, čiže aj po daždi, alebo nadmernom potení urobte opatrenia: vysušte topánky, vyberte na noc vložky a usušte ich.
Jedna z lacných a jednoduchých rád znie: vždy, keď si beriete čisté ponožky, zasypte si nohy detským púdrom (môžete si púder nasypať aj do ponožky). Výsledok sa dostaví veľmi rýchlo a po niekoľkých rokoch stačí nohy napudrovať raz-dvakrát za mesiac. Bez obáv sa môžete vyzuť na návšteve aj po niekoľkodňovom nosení ponožiek 🙂
Triky do topánok, aby nezapáchali
1. Zaparené tenisky po náročnom celodennom chodení, či turistike dostanete opäť do formy takto: vezmite papierový obrúsok a nasypte do nej lyžičku jedlej sódy. Urobte malý balíček a ten nechajte na noc vnútri topánky.
2. Mastný e nie príliš voňavý vnútrajšok kožených topánok vylepší suchý šampón v spreji.
3. Kúpili ste si na túry nové topánky a sú ešte „nerozchodené“? Obuv povolí, keď si obujete naozaj hrubé ponožky, ktoré ste namočili do octu. en samozrejme pred obutím poriadne vyžmýkajte, nazujte na nohu a narvite ju do topánky. Ideálne by bolo aspoň pol hodinky v nich chodiť, ale stačí si v nich aj sadnúť. Potom ich nechajte dôkladne vyschnúť a vyvetrať.
4. Máte obľúbené lakovky a urobili sa vám na špičkách čiary? Skúste ich vyzmizíkovať pomocou vatovej tyčinky, ktorú predtým namočíte do odlakovača.
5. Vieme tiež, ako oživiť semišové topánky, ktoré už čo to zažili. Určite na nich narobila voda, kaluž, sneh zmiešaný zo soľou mapy – vyskúšajte toto: vezmite si jemný papierový pilník na nechty, ktorým povrch jemne obrúsite.
6. Šmýkajú sa vám podrážky nových topánok? Zdrsníte ich, keď ich do kríža „pretriete“ hrubým šmirgľovým papierom.
7. Výborne sa osvedčilo vytrieť zapáchajúce topánky handričkou namočenou v liehu alebo silnom bielom alkohole.
Prečítajte si tiež
Ako zbaviť uteráky zápachu.
8. Okrem spomínaného detského púdru vyššie, niektorým zabrala skôr sóda bikarbóna, prášok do pečiva alebo obyčajná jedlá soľ. Stačí vysypať vlhké topánky a nechať pôsobiť.
9. Do topánok môžete na noc vložiť aj drevené guľôčky z drogérie, vrecúško naplnené levanduľou, čajové vrecúška (ovocné vône), citrónové šupky, navoňané silonky alebo škoricové tyčinky.
10. Látkové tenisky môžete pokojne vyprať: vložte ich do látkového vrecúška, uzavrite a vložte do práčky. Môžete ich tiež „zamraziť“ – vložíte tenisky zvlášť do plastových vrecúšok, dôkladne uzavriete a dáte ich na 24 hodín do mrazničky.
11. V obchode sa dajú za 3-4 eurá kúpiť špeciálne filtre do obuvi Batavan. Odstraňujú pachy a zároveň nezanechávajú žiadne chemické látky. Pohlcujú tiež vlhkosť, čím zabraňujú v raste plesní a baktérií. Vnútri sú dva asi 100 gramové filtre, roztrhnete plastový obal a vložíte filtre do topánok. Necháte pôsobiť cez noc, ráno vložíte do iných topánok a takto filtre môžete striedať cca 2 mesiace.
Nadmerné potenie nôh
12. Zápach topánok môže spôsobovať nadmerné potenie nôh. Vtedy využite antiperspirant alebo dezodorant na nohy. Čistý dezodorant však nezabráni nadmernému potenie, takže použite kombinovaný výrobok. Ten účinkuje proti pachu a potláča súčasne potenie.
13. Vyskúšajte večernú kúru: najskôr si nohy dôkladne umyte a potrite bielym alkoholom. Potom si na ne nastriekajte silný dezodorant a omotajte igelitovou fóliou. Látka tak lepšie prenikne do pokožky. Napokon si navlečte ponožky a nechajte pôsobiť. Toto opakujte celý týždeň. Výsledok sa určite dostaví. Neskôr budete môcť takúto večernú kúru aplikovať už len raz, dvakrát za týždeň.
14. Pri nadmernom potení nôh pomáhajú aj špeciálne kúpele.
Napríklad soľný roztok – do litra vody nasypte pol šálky soli a močte si v roztoku nohy.
Alebo čajový kúpeľ. Uvarte liter vody so štyrmi vrecúškami čaju. Pridajte studenú vodu a namočte si do toho nohy asi na pol hodinku. Osušte a zasypte púdrom. Tanín obsiahnutý v čaji má vysušujúce účinky a už po pár dňoch dochádza k výraznému zlepšeniu.
15. A jeden bonusový tip na záver: niektoré ženy si odporúčajú proti zapáchajúcim topánkam…vymeniť okamžite muža 🙂