Zdravie a pečenie…čudné spojenie, čo poviete? Mnohí si nevieme predstaviť poriadne koláče, či zákusky bez riadnej plnky, šľahačky alebo čokolády. Niektorí ešte neprišli na chuť raw koláčikom, iní nepečú z inej ako klasickej bielej múky. Lenka Mančíková však dokazuje, že zdravé pečenie je naozaj skutočné a chutí. Keď ako dvadsiatnička upiekla svoj prvý koláč (áno, až tak neskoro!), bola zhrozená, koľko tam ide cukru a tuku. A tak postupne začala experimentovať, uberať a meniť suroviny. Ako tvrdí, sladkého sa nechce vzdať, ale chce byť zároveň aj fit a cítiť sa dobre. Tak sa to všetko začalo.
Založila si web Koláče bez práce, ktorý mal byť na objednávanie zdravších či alternatívnych koláčov. „Ale rozmyslela som si to a rozhodla sa pre tretie dieťa 🙂 Moje najlepšie rozhodnutie v živote,“ usmieva sa sympatická Lenka. Keďže mala od začiatku na facebooku profil Zdravé pečenie, vlani premenovala aj webovú stránku. No a už dlho sa venuje kváskovému pečeniu. Robí aj kurzy, pribudol jej na Facebooku profil Kvások a získava si čoraz viac fanúšikov.
Prečítajte si rozhovor pre LepšíDeň.sk. Lenka prezradí, v čom sú jej koláče zdravé a pridá recept na skvelý koláč. Lenka poradí aj to, kde môžete robiť chybu, ak sa pokúšate piecť z kvásku a neveľmi sa vám darí. Tiež sa zhovárame o kváskovaní, kváskových kurzoch a máme aj jedno prekvapenie, ktoré poteší všetkých jej fanúšikov.
Zdravé pečenie
LepšíDeň.sk: Lenka, už tie názvy – Koláče bez práce a Zdravé pečenie – sú optimistické, pozitívne a evokujú Lepší deň:-) Zámer?
LENKA MANČÍKOVÁ: Môj web je naozaj o mojej láske k pečeniu, najmä sladkému a trošku inému ako len s bielou múkou a cukrom. Síce sa “volám” Zdravé pečenie, ale uvedomujem si, že za zdravé môžeme považovať najmä nevarené, neupravované potraviny, v ich prirodzenej podobe. Čiže naj je dať si ako dezert napríklad jablko. Ale keďže mám veľmi rada sladké, najmä domáce koláče a milujem piecť, baví ma ich pripravovať po svojom. Uberám cukor, mením múku, sladidlá, tuky.
LepšíDeň.sk: Zdravé pečenie je aj o minimalizovaní bielej múky. Áno, dá sa nahradiť inými druhmi, no mnohí ešte nevieme, ako správne nakupovať tú správnu múku. Takže na čo si dať pozor?
LENKA MANČÍKOVÁ: Určite pozerám najmä na záruku, hlavne pri celozrnných múkach. Tie odporúčam nekupovať priveľmi do zásoby, najlepšie je mať čerstvo pomletú. Najlepšie je kupovať celozrnnú múku v bio kvalite. Na mojom blogu môžu čitatelia nájsť recepty, kde kombinujem rôzne druhy múk – veľký “blázon” som najmä do prirodzene bezlepkových múk. U mňa nájdete snáď všetky, ktoré si viete predstaviť.
Vyskúšajte zdravý makový zákusok
LepšíDeň.sk: Pečiete predovšetkým zdravé koláče – čo to znamená? V čom sú zdravé, aké druhy a pridajte nejaký recept.
LENKA MANČÍKOVÁ: Sú zdravšie, či odľahčenejšie v tom, že je tam menej cukru, iné sladidlo, napr. kokosový cukor s nižším glykemickým indexom, ktorý má špecifickú chuť a krásne vám koláč zafarbí. Buď nepoužijem vôbec bielu múku alebo k nej pridám celozrnné múky či prirodzene bezlepkové múky, aby telo z koláču niečo malo. Nielen naše chuťové bunky 🙂 Veľmi mám rada mak, tak u mňa nájdete práve veľa makových receptov, skúste napríklad Makový koláč bez múky vylepšený malinami a želatínou z agaru.
Lenka a kniha o kváskovaní
LepšíDeň.sk: Prezradíme, že chystáte vlastnú knihu, ktorú by malo vydavateľstvo Noxi vydať na jeseň – čo v nej bude?
LENKA MANČÍKOVÁ: Bude mať dve časti – kváskové pečenie s lepkom, najmä s celozrnnými múkami a bezlepkové pečenie. A práve možno to bezlepkové kváskovanie z prirodzene bezlepkových múk (žiadne už namiešané zmesi) bude pre mnohých zaujímavé, lebo je ťažké upiecť naozaj dobrý kváskový bezlepkový chlieb.
Kniha bude obsahovať stručné, výstižné informácie ohľadom kvásku a pečenia s ním a takisto moje obľúbené recepty.
Doplnené budú krásnymi fotkami. Verím, že po vzhliadnutí fotiek dostanú okamžite chuť vrhnúť sa na pečenie s kváskom 🙂
Takisto zaujímavý bude formát knihy. Rada by som, aby bol taký, že si ho ľahko a radi vezmete hocikde so sebou aj so svojim kváskom 🙂 Pretože, ak raz podľahnete čaru kváskovania, nie je cesty späť. Budete napr. cestovať na dovolenku aj s kváskom. Mnohí účastníci mojich kurzov mi to potvrdzujú. Najprv sa smejú, keď im to hovorím, neskôr to potvrdzujú.
LepšíDeň.sk: Túžili ste napísať vlastnú knihu?
LENKA MANČÍKOVÁ: Áno, samozrejme. Začala som o nej uvažovať najmä vtedy, keď mi po kurzoch ľudia hovorili, že škoda, že nemám knihu. Že by si v prípade potreby vedeli pozrieť, čo robiť, keď niečo z kurzu pozabudli. Predsa len, za tie tri-štyri hodiny dostanú taký veľký rozsah informácií, že určite treba čas, aby to usadlo. A kniha by im mohla pomôcť.
Tiež som si myslela, že kniha nie je potrebná, nakoľko sú na trhu viaceré kváskové knihy, ale bolo mi povedané, že chcú tú moju. Písané mojim „slovom z kurzu“. Tak verím, že splní očakávania. Určená bude najmä tým, čo s kváskom chcú len začať alebo čo túžia prísť na môj kurz, ale sú zďaleka a v ich okolí som kurz nerobila.
Kurzy kváskového pečenia
LepšíDeň.sk: Ok, tak sa pristavme pri kurzoch kváskového pečenia, ktoré sú vraj veľmi vyhľadávané a obľúbené.
LENKA MANČÍKOVÁ: Áno, a mňa to veľmi baví. Napĺňa. Mám výborné ohlasy, po kurze mi zvyknú účastníci kurzov písať, že sa im veľmi páčilo a že to boli veľmi zmysluplne strávené hodiny 🙂
Na kurzy mi okrem žien chodia aj muži. Veľmi ma poteší, keď mi napíše muž, že chce svojej žene vedieť upiecť bezlepkový chlieb. Alebo manželia objednávajú kurz ako darček pre svoje manželky…
LepšíDeň.sk: Čím vás kváskové pečenie tak nadchlo?
LENKA MANČÍKOVÁ: Tým, že kvások je niečo prirodzené. Nie urobené, aby rýchlo niečo nakyslo, ako to je v prípade droždia. A páči sa mi, že je to úžasná alchýmia. Niečo živé, čo si niekedy robí čo chce. A hlavne kvôli jeho zdravotným benefitom.
Kvások je vlastne len voda a múka a čas, kvasinky a baktérie v múke, vode či okolo nás: Pomaličky si urobia svoju prácu. V múke sa všetko poriadne rozloží, fermentuje a z takto pripraveného kvásku vieme upiecť parádne dobroty.
Lenka Mančíková miluje pečenie z kvásku.
LepšíDeň.sk: No ale v mnohých diskusiách sa gazdinky sťažujú, že z kvásku sa im nepodarilo napiecť tak, ako chcel. Nevyzrel, nenapučal… Kde robíme najčastejšie chyby.
LENKA MANČÍKOVÁ: Podľa mňa môže byť chybou napríklad aj to, že nevážia, idú “od oka”. Dajú veľa kvásku, prípadne málo nechajú nakysnúť alebo im chlebík prekysne. Alebo že si niečo o tom prečítajú, ale aj tak majú z toho “guláš”. Lebo tých informácií na nete je strašne veľa a veľmi sa rôznia.
Dokonca aj výrazy. Štartér, materský kvások, rozkvas…
Čiže potom často dochádza k chybičkám pri pečení. A taktiež môže byť chyba v kvásku, nemusí byť ani chyba v nepochopení receptu, ale kvások môže byť z rozličných príčin zlý. Na webe mám článok o chybách kvásku. Kvások je občas nevyspytateľný, záleží totiž od okolitej teploty, vlhkosti, od druhu či značky múky, od baktérií vo vode ap.
Vyskúšajte tiež
Domáci kváskový chlieb s čučoriedkami.
Nie je múka ako múka
LepšíDeň.sk: Veľa pečiete a určite už máte nejaké svoje vychytávky, vlastné kulinárske tipy, ktoré sa vám osvedčili. Podeľte sa o pár z nich.
Lenka Mančíková: Napríklad ohľadom chlebov – múky s vysokým obsahom lepku sa správajú totálne odlišne ako napr. ražná múka. Cesto pruží, je elastické, zatiaľ čo s ražou treba vedieť robiť. Preto aj učím ražný chlieb na kurzoch, ktorý je naozaj chutný, vie mať aj “očká” v ceste a nie je vôbec kyslý. Lebo si myslím, že keď idete piecť ako prvý ražný chlieb, môže sa stať, že budete šokovaní z cesta a upečiete vo výsledku ťažkú tehlu.
Celozrnné múky potrebujú zasa viac tekutín ako biela múka.
No a bezlepkové múky sú kapitola sama o sebe. Tie skúšam najčastejšie a niekedy prekvapia aj mňa 🙂 Napríklad moja obľúbená pšenová múka nepotrebuje toľko vody ako iné. Čiže neznamená to, že ak pomeníte múky v klasickom recepte, že výsledkom bude vydarený chlieb či koláč.