Mak z Jarnej. Ochutnajte makovú čokoládu, či lízatko

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už takmer štvrťstoročie pestuje farmárka Gabriela Čechovičová mak, ktorý ručne zbiera, perie a suší. Aj preto je mak z Jarnej jeden z najkvalitnejších, aký v našich končinách zoženiete. Vyrába z neho olej, makovú múku, ale aj makovú čokoládu, či makové lízatká. Jej mak je vynikajúci, nie je horký a nezhorkne ani po dlhšom skladovaní. Pestuje štyri druhy maku a je v tom naozaj profíčka. V rozhovore pre LepšíDeň.sk prezradila, ako sa to naučila, aké boli začiatky, čo všetko sa dá z maku vyrobiť a prečo by sme ho mali zaradiť do nášho jedálnička. Pridáme aj dva recepty – na makové šúľance a ťahanú makovú štrúdľu.

Ak teda budete hľadať naozaj kvalitný mak, hľadajte nálepku Mak z Jarnej, čo je malá dedinka, pri Cíferi, neďaleko Trnavy.
poctivepotraviny.sk súťažGabika Čechovičová sa so svojím kvalitným makom zapojila  aj do súťaže o najobľúbenejšieho farmára pestovateľa 2017. Súťaž organizujú PoctivéPotraviny.sk, komunitný portál pre zdravý životný štýl a podporu výroby a predaja kvalitných regionálnych poctivých potravín. A to priamo od slovenských farmárov a výrobcov. Do konca augusta sa možno prihlásiť a v priebehu septembra prebieha hlasovanie za najobľúbenejšieho farmára chovateľa, farmára pestovateľa, výrobcu potravín a najobľúbenejšieho výrobcu medu.
Gabriela ponúka naozaj kvalitný mak a výrobky z neho, dokonca jej vyšla úžasná Maková knižka, ktorá rozpráva nádherný príbeh o maku aj s množstvo skvelých receptov.

poctivepotraviny.sk súťaž

 

Mak z Jarnej

mak z jarnej šúpolienkyJe to naozaj značka kvality. Gabriela Čechovičová by svoje makové polia bránila aj vlastným telom a dáva si záležať na všetkom od vysievania, cez pestovanie, zber až po spracovanie svojho maku. Aj preto je taký žiadaný?
Gabriela Čechovičová: Určite, už makové semienko je veľmi kvalitné. Môj mak je ručne zbieraný a spracovaný tradičnou, šetrnou technológiou. Snažím sa o rovnakú kvalitu, ako moja mama, keď mám urobila všeličo s makom. A bolo toho ozaj veľa: makovníky, buchty, šúľance spolu s perkami so slivkovým lekvárom, slivkové guľky, makové slíže, makové buchtičky-opekance, makové lokše atď.
Bolo to vždy veľmi dobré chutné, takže viem, ako má mak chutiť. Je to chuť môjho „dectva“.

LepšíDeň.sk: Takže tam je tá idea a inšpirácia k pestovaniu maku?
GABRIELA ČECHOVIČOVÁ: Keď som začala mak pestovať, moji rodičia ešte žili. Takže boli moji prví poradcovia a učitelia a začiatok pestovania bol podľa ich rád. Všetko tradičnými technikami, plečkovať, pretrhať, okopať, pozbierať ručne, ručne vyrezať z makovičiek , oprať a usušiť.
Takýmto spôsobom urobený mak môže stáť aj 5 rokov a nepokazí sa, nezhorkne. Je to veľa práce, no stojí za to. Nemusíte sa hanbiť ponúknuť mak komukoľvek. Či už ministrovi, alebo prezidentovi, ako voľakedy hovorila moja mama. Takže rozdiel je v kvalite a vo vysokom podiele ručnej práce.

Dobrý mak je vzácnosť.

LepšíDeň.sk: Pestovať mak ale nie je celkom bežné. Aké boli tie vaše začiatky?
GABRIELA ČECHOVIČOVÁ: Je pravda, že mak pestovať nie je bežné. Stratil svoju pozíciu „tradičná slovenská plodina“. Pokazilo sa to byrokratickou administratívou, ktorá sa k nám dostala okolo roku 1995. Vtedy viacerí pestovatelia od pestovania maku radšej ustúpili, než by mali vybavovať povolenie na pestovanie maku.

LepšíDeň.sk: Vás to však neodradilo…
GABRIELA ČECHOVIČOVÁ: Keď som sa ja dostala k pestovaniu maku, pochopila som, aká je to úžasná a krásna plodina. Fantastická potravina. Ako je mak využiteľný, na koľko spôsobov sa dá spracovať – ako potravina, na koláče, olej, múku, čokoládu, na estetické možnosti, dekorácie, ale aj energetické využitie, peletky, brikety. A tiež farmaceutické využitie , výroba liekov, kozmetika… Nič sa z neho nemusí „vyhodiť“. Vtedy som si povedala, že budem toto o maku šíriť pomedzi ľudí, že mu budem robiť veľkú osvetu a prezentovať ho, kde sa len bude dať.

mak z jarnej

Kombajn? Radšej ručne!

LepšíDeň.sk: No začiatky boli asi ťažké, tak ako je to so všetkým.
GABRIELA ČECHOVIČOVÁ: Nevedela som o maku nič, len základné veci. S pomocou rodičov som zvládla prvé dva roky, no potom som začala zháňať informácie, ako sa mak dá pestovať „po novom“. Vedela som, že ho pestovatelia pestujú na veľkých lánoch, ale ako to robia?
Dozvedela som sa, že sa mak pestuje na družstve v Abraháme, neďaleko od Trnavy. Tak som sa tam išla opýtať a pán Ing. Kollár mi porozprával, ako to robia oni.

Neskôr som sa dostala na seminár o pestovaní maku do Čiech, na Moravu, kde som absolvovala školenie a dostala som k tomu aj brožúru, ktorá bola o pestovaní maku.
No všade zbierali mak mechanicky – kombajnovým spôsobom. Tak som to vyskúšala aj ja. Veľmi ma potešilo, že nemusím drieť na poli, a že to, čo ja robím tri týždne, urobil kombajn za tri hodiny.
No a veľmi rýchlo som pochopila, čo sa stalo. Z veľkej radosti bolo veľké sklamanie. Mak sa nedal tak pekne vyčistiť, mal silne makový pach a boli veľké straty hneď pri zbere. Všetko inak, ako keď som ho pozbierala ručne.
No hlavne som zistila, že mak nemá tak dobrú chuť a nemá trvanlivosť. Tak som si povedala, že to bolo prvý aj posledný raz, kedy som takto mak zbierala. Samozrejme musela som ho rýchlo predať, ani nie za polovičnú cenu.

makový olej mak z jarnejPrečítajte si tiež
Makový olej. Na kĺby, do šalátov aj na šúľance.

LepšíDeň.sk: Takže radšej viac roboty, potu, ale kvalitnejší mak.
GABRIELA ČECHOVIČOVÁ: Určite, veď preto som chcela mak pestovať. Vedela som že dobrý mak je vzácnosť. V tej dobe ste kúpili v obchodoch len mak horký, no a ja som si pamätala, že mak, ako ho pestovala moja mama, bol naozaj dobrý. Táto plodina mi naozaj učarovala a tak som dokázala pri nej zotrvať dodnes. A robím všetko pre to, aby sa nám to obom páčilo. Len je ťažké zohnať ľudí, ktorí sú ochotní pracovať na poli, za daných podmienok, skutočne veľa, ochotne, trpezlivo a dobre!

 

Makové maškrty

LepšíDeň.sk: Na čo všetko využívate svoj mak? Vraj musíte časť odovzdávať aj farmaceutickým firmám…
GABRIELA ČECHOVIČOVÁ: Mak využívam na veľa produktov. Farmaceutickej firme odovzdávame iba makovú slamu – makovinu. Táto firma ju od nás pestovateľov kupuje. Makové semienko, teda mak predávam malospotrebiteľom,  celej slovenskej verejnosti. Zháňam informácie, čo sa dá z maku vyrábať.
Teraz už lisujem výborný makový olej, následne makovú múku, ktorá je bezlepková, čo radi privítajú celiatici. Máme makové lízatká, výrobca čokolády robí pre mňa makovú čokoládu, ktorá je výborná. Jedna pani mi robí makové mydielka, ktoré krásne makovo voňajú a sú výborné na píling.
Robím pekné darčekové balenie vo vyšívaných vreckách, ale asi najdôležitejšie sú makové maškrty. Čiže tradičná ťahaná maková štrúdlička, v rôznych verziách ovocná aj bez ovocia. Štedrák, makový biskvit, makový krémeš, makovník z kysnutého cesta, bezlepkové makové koláče. Spolupodieľala som aj na vydaní Makovej knižky, kde si môžu ľudia veľmi ľahko,  jemne a ľudsky prečítať príbeh o maku. Nájdu tam aj 71 makových receptov,  jeden lepší ako druhý 🙂

LepšíDeň.sk: Na trhu je naozaj všeličo makové. Čo makové máte najradšej vy?
GABRIELA ČECHOVIČOVÁ: Samozrejme, že makové maškrty. Až mi je ťažko vybrať… milujem makové perky spolu so šúľancami, no maku musí byť tak veľa, že ho nakoniec musím zjesť lyžicou.
Posledné tri roky nedám dopustiť na makový olej, ktorý konzumujem denne a jeho účinky som si potvrdila sama na sebe, výborne pôsobí v oblasti šliach a kĺbov a kostí. No ako novinku mám rada výbornú makovú čokoládu.

mak z jarnej maková čokoláda

Gabikin recept na makové šúľance

Šúľance sa robia veľmi ľahko, jednoducho a rýchlo.

  • Približne 300 g polohrubej múky, jedno vajíčko, trocha vody a trocha soli.
  • Urobíte polotuhé cesto, spracujete, vytvarujete dlhý asi na prst hrubý valček, ktorý nakrájate na asi 4 cm dlhé kúsky.
  • Tieto kúsky pomúčenými rukami pošúľkate medzi dlaňami, čím urobíte šúľanec.
  • Uvaríte vodu, osolíte ju, vhodíte šúľance, pomiešate a keď vyplávajú na povrch sú uvarené. Precedíte, polejete makovým olejom alebo maslom, posypete mletým makom, ktorý je zarobený buď s práškovým cukrom alebo s medom.
  • No a hotovo. Len „papkať“ 🙂

Veľmi jednoduchá je aj ťahaná štrúdľa – pozrite si VIDEOrecept Gabiky Čechovičovej, podľa ktorého to určite zvládnete:

 

Nájdite si makovú Gabiku

LepšíDeň.sk: Viem, že ste vo farmárskej tržnici Fresh Market na Tomášikovej v Bratislave. Čo všetko si tam môžeme kúpiť a kde ešte inde sa možno dostať k vaším výrobkom?
GABRIELA ČECHOVIČOVÁ: Áno, máme otvorený malý obchodík vo Fresh Markete, čo je farmárska tržnica, kde ponúkame všetky naše produkty. A každý deň upečené čerstvé koláče aj makové maškrty. No často si ľudia nájdu moje telefónne číslo, ako pred chvíľou. Volal mi mladý pán, že si príde kúpiť produkty aj do Jarnej. Je to malá dedinka pri Cíferi, pri Trnave.
No a často posielam tovar na dobierku po celom Slovensku. Moje produkty už ponúkajú aj malé obchodíky farmárskeho typu, resp. zdravej výživy po celom Slovensku. Ja osobne predávam na jarmokoch, trhoch, výstavách. Napríklad 17. až 20.augusta budem na Poľnohospodárskej výstave Agrokomplex v Nitre (v pavilóne M 2 máme pekný a veľký stánok). Alebo 7. až 10. septembra budeme s predajným stánkom na Trnavskom jarmoku.

Ak ste dostali chuť na makovú dobrotu, zájdite do Fresh Marketu, alebo zavolajte Gabike  priamo do Jarnej (0905 922 447). Prípadne napíšte na e-mail cechovicova@jarna.sk.

poctivepotraviny.sk súťažpoctivepotrevainy.sk súťaž


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.