Makový olej. Na kĺby, do šalátov aj na šúľance

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mak je mimoriadne vzácna plodina. Ak sa pestuje biologicky, ručne sa zbiera a spracúva tradičnou šetrnou technológiou – verte, že máte úžasnú a zdravú potravinu. Presne takou metódou zbiera a spracúva Gabriela Čechovičová z Jarnej. Jej Mak z Jarnej je známy široko-ďaleko a vyrába z neho všetko možné.
Nás zaujal najmä makový olej, ktorý sa užíva na studeno buď do šalátov, na olejovanie makových jedál, na šúľance, rezance, prípadne sa môže využívať aj ako súčasť kozmetických výrobkov. Do mydiel alebo masážnych olejov. „Makový olej má zdraviu prospešné účinky, no najlepšie je olej užívať po lyžici denne,“ vysvetľuje Gabriela Čechovičová. „Ja sama ho užívam, odkedy sme ho začali vyrábať a môžem ho odporučiť všetkými desiatimi. Som bývalá výkonnostná športovkyňa, takže viem o čom hovorím. Moje kĺby dostali zabrať a cítim veľmi pozitívne užívanie oleja hlavne na kĺboch a šľachách.“

Podľa toho, či sa lisuje modré alebo biele semienko, má tento dokonalý výťažok z maku pomarančovožltú alebo svetložltú farbu. Na 250 ml oleja sa použije 750 g maku.
Skúste si dať napríklad za lyžičku večer pred spaním a uvidíte tie upokojujúce účinky. Makový olej tiež pomáha na popraskanú pokožku a posilňuje nechty.

 makový olej receptVychutnajte si
Makovo-mrkvový koláč s chuťou gaštanov.

Makový olej na osteoporózu

makový olejMakový olej sa využíva ako preventívny prostriedok proti osteoporóze. V 100 g maku sa totiž nachádza až 1400 mg vápnika, čo je 12x viac ako v mlieku a 3x viac ako v syroch.
Upokojuje a priaznivo vplýva na zdravie vlasov, nechtov a zubov, dodáva Gabriela Čechovičová. Podporuje krvotvorbu, pôsobí proti anémii a stresu.
Makový olej sa odporúča na každý deň, pretože obsahuje nasýtené, mononenasýtené i viacnásobné kyseliny (omega-3), 100 g makového oleja obsahuje 1400 mg kalcia, ale tiež fosfor, železo, zinok vitamíny B1 a B12, fytosteróny a tokoferol.

Zrelé semeno maku neobsahuje ópium, takže sa nemusíte obávať konzumácie makového oleja. Ten má svetložltú až oranžovožltú farbu a makovú arómu, ktorá občas pripomína aj vôňu lieskového orecha (najmä  pri bielom maku).

 

Liečivé účinky

Makový olej má naozaj skvelé účinky na zdravie, preto by ste ho mali občas zaradiť do svojho jedálnička.

  • Pomáha pri angíne, anémii, reumatických ochoreniach, migréne aj chronickej únave. Odborníci ho odporúčajú pri strese, psychickej i fyzickej námahe.
  • Môžu ho užívať ženy v tehotenstve, aj počas dojčenia.
  • Možno ste nevedeli, že makový olej, lisovaný za studena z malých sivomodrých semienok, má podobné vlastnosti ako ľanový či konopný olej.

mak z jarnej makový olej

Kde zoženiete makový olej?

Takže neváhajte! Kvalitný olej môžete zohnať vo vybraných bio obchodoch, ale napríklad aj u spomínanej Gabriely Čechovičovej. Nájdete ju v bratislavskom Fresh Markete na prízemí. Má tam stánok a množstvo produktov z maku.
Prípadne jej zavolajte priamo do Jarnej (0905 922 447), čo je malá dedinka pri Cíferi, Trnave a často posiela aj na dobierku po celom Slovensku. Prípadne napíšte na e-mail cechovicova@jarna.sk.

Množstvo užitočných informácií a chutných receptov nájdete aj v Makovej knižke, ktorú napísala Gabriela Čechovičová spolu s Máriou Abrahámovou.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.