4 recepty, ako odstrániť pigmentové škvrny na pokožke

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všimli ste si, že po štyridsiatke sa začínajú na pokožke objavovať pigmentové škvrny?  Najčastejšie sa vyskytujú na ramenách a dlaniach, na oboch stranách krku, na čele a spánkoch. Zvyčajne sú svetlohnedé, rôznej veľkosti, avšak vplyvom slnečných lúčov sa môžu zväčšiť a stmavnúť. Vnímame to najmä počas leta a po dovolenkách, keď si „nájdeme“ zvýšený počet pigmentových škvŕn.
Postupne tiež pribúdajú starecké škvrny, ktoré najmä mnohé ženy vystrašia.

Tieto škvrny však nie sú prejavom žiadnej choroby, nemusíte sa obávať. Z lekárskeho hľadiska sú úplne neškodné. Niekomu však škvrny „narobia vrásky“ a najradšej by sa ich zbavil, prípadne aspoň spomalil ich vystupovanie. Na to však treba myslieť už oveľa skôr. V stravovaní existuje pár tipov, ako predchádzať pigmentovým škvrnám. Odporúča sa strava bohatá na vitamín A, čiže mrkva, pečeň, mlieko, maslo a z času na čas rybací tuk.

Nižšie tiež uvádzame 4 recepty na masky, ktoré pomáhajú pri pigmentových a stareckých škvrnách.

 

Bielenie pigmentových škvŕn

Všetky prípravky na bielenie škvŕn ponúkané kozmetickým priemyslom musíte brať s určitou rezervou, pretože môžu viesť k vážnym poraneniam pokožky. Ak sa rozhodnete použiť niektorý z týchto prípravkov, je potrebné ho najskôr vyskúšať na malom mieste na tele a až potom ho naniesť na tvár.
Okrem toho, takmer všetky prípravky na bielenie majú za následok citlivosť pokožky na slnko, takže počas ich používania sa nesmieme opaľovať.

Oveľa menej rizikové je bielenie pomocou kyseliny citrónovej. Na natieranie používame citrón nakrájaný na plátky. Aby sme dosiahli viditeľné výsledky, musíme to robiť dlhšie a systematicky.

Iným dávno známym domácim bylinkovým prípravkom na škvrny je šťava z chrenu. Chren najemno nastrúhame a namočíme na týždeň do vínneho octu. Scedeným extraktom denne natierame sfarbenú pokožku.

pleť poškodená slnkomPrečítajte si tiež
Pleť poškodená slnkom. Tipy na starostlivosť.

Pehy

Medzi lokálne pigmentové škvrny patria aj pehy, čiže malé, okrúhle alebo nepravidelné pigmentové škvrny žltej alebo svetlohnedej farby. Vznikajú už v skorej mladosti a viditeľnejšie sú vplyvom ultrafialového žiarenia, najmä na nose, čele a lícach.

„Veľa žien považuje pehy za vážny nedostatok krásy,“ tvrdí skúsená poľská autorka Teresa Lewkowicz-Mosiej. „V dobách, keď ženy riadiace sa módou nechceli vyzerať prirodzene, ale bledo a vznešene, sa na bielenie pieh používali najrôznejšie prípravky. Najčastejšie sa na ich odstránenie používa cmar, zriedená citrónová šťava aj petržlenová a uhorková šťava.“

pigmentové škvrny pehy

4 recepty na pigmentové škvrny

Teresa Lewkowicz-Mosiej napísala viacero zaujímavých kníh postavených na liečivých rastlinách. Odporúčame jej skvelú príručku Krása z prírody, kde nájdete aj tieto 4 recepty na masky proti pigmentovým a stareckým škvrnám.

 

1. Cibuľový extrakt na pigmentové škvrny

 • 1 nadrobno nakrájaná cibuľa
 • 2 lyžice vínneho octu

POSTUP: Nakrájanú cibuľu necháme niekoľko hodín odstáť, potom zlejeme šťavu a zmiešame ju s vínnym octom. Takto získaným extraktom pretierame pigmentové škvrny ráno a večer.

 

2. Prípravok na odstraňovanie stareckých škvŕn

 • 1 lyžička nastrúhaného chrenu
 • ½ lyžičky citrónovej šťavy
 • ½ lyžičky jablkového octu
 • 3 kvapky éterického rozmarínového oleja

POSTUP: Všetky ingrediencie dôkladne zmiešame, nanesieme na škvrny a necháme pôsobiť približne 30 minút. Potom opláchneme dostatočným množstvom vody.

 

3. Maska na potlačenie pigmentových škvŕn

 • 2 lyžice kaolínu (bieleho ílu)
 • 1 lyžica gélu z aloy
 • 2 lyžice jablčného octu
 • 3 kvapky éterického pomarančového oleja

POSTUP: Kaolín vložíme do pomerne veľkej misky, zmiešame s gélom z aloy a takým množstvom octu, aby vznikla hustá pasta. Pridáme éterické oleje, znovu zamiešame a pripravený prípravok nanesieme na tvár. Masku necháme pôsobiť približne 10 minút, pokým zaschne, potom ju umyjeme teplou vodou.

 

4. Petržlenový extrakt na pigmentové škvrny

 • 1 hrsť nasekanej petržlenovej vňate
 • 1 hrsť rozdrvených kvetov čiernej bazy
 • po 1 pohári mlieka a vody

POSTUP: Bylinky dáme do hrnčeka, zalejeme vodou a mliekom, potom prikryjeme a 5 minút varíme na miernom ohni. Po zložení z ohňa necháme prikryté vychladnúť a lúhovať. Scedený extrakt nalejeme do fľaše a skladujeme v chladničke. Na miesta pokryté pehami ho nanášame pomocou kozmetického tampóna poklepkávaním (nie natieraním).


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.