Biozaváranie. Zaváranie bez cukru – zdravšie a lepšie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy využívate sezónne ovocie a pripravujete si vitamínové bomby na jeseň, či zimu? Často však dávame do zaváraného ovocia doslova kilá cukru a potom si myslíme, ako zdravo jeme – veď predsa ide o ovocie, ktoré je zdravé. Na pridaný cukor už myslíme menej. Pritom naši predkovia nemávali cukor, takže ho do zaváranín ani nepridávali. Cukor vymenili za čosi iné a presne to môžete urobiť aj vy. Vyskúšajte zaváranie bez cukru. Aby ste si neskôr zavárané marhule, čerešne, broskyne, jablká, či hrušky naozaj vychutnali s čistým svedomím – sú zdravé a neskrývajú tony škodlivého cukru.

Poradíme vám, ako na biozaváranie, čím nahradiť cukor a čo so zvyšným ovocím, ktoré vám zostane. Popíšeme aj blanšírovanie a pridáme recept Hanky Sekulovej, odborníčky na prírodné liečivé záhrady.

 

Nedajte šancu kvasinkám

Možno ste to tak robili roky a neprekážalo vám to. Ale naša strava obsahuje čoraz viac skrytého cukru, ktorý sa nám ukladá v tele a škodí nám. Napríklad počuli ste už o kvasinkách Candida? V malom množstve sa prirodzene nachádzajú v ústach a črevách. Pomáhajú nášmu tráveniu a vstrebávaniu živín. No ak sa premnožia, presúvajú sa do krvného obehu, vyplavujú do tela toxické látky a narúšajú črevnú stenu. Jednoducho, ich premnoženie prispieva k mnohým zdravotným problémom.

A viete, ako a prečo sa kvasinky Candida premnožujú?
Je to kvôli strave s vysokým podielom spracovaných sacharidov, ako je pečivo, či sušienky. A najmä vďaka konzumácii veľkého množstva cukru – či už ide o bežný cukor, sladkosti, alebo ten skrytý. Cukor totiž kvasinky živí a ak je ho veľa, premnožujú sa.

„Taliansky lekár Tullio Simoncini  sa dlho zaoberal alternatívnou liečbou rakoviny  a preto sa dostal do veľkej nemilosti „farmamafie“,“ vysvetľuje Hanka Sekulová. „Úspešne, jednoducho a lacno totiž liečil aj štvrté, teda posledné štádiá, a tým kazil biznis. Simoncini tvrdí, že rakovina je spôsobená premnožením kvasinky Candida.“Biozaváranie. Zaváranie bez cukru – zdravšie a lepšie
Takže otázka znie – oplatí sa vyskúšať zaváranie bez cukru? Aspoň v tejto jednej veci znížiť obsah škodlivého cukru?

zaváranie bez cukru slivky

Ako zavárať s rozumom?

V ovocí sa predsa nachádza prírodný cukor, tak ho využime. Skoncentrujme ho odparením časti vody z ovocia, a to rýchlo a krátko, aby chute a vône neunikli. Tak sa uchránia aj vitamíny a pektíny. Namiesto presladených nálevov, ktoré nám v konečnom dôsledku škodia, použijeme prírodný nálev.

Nálev si môžete pokojne aj namiešať, nemusí byť len jeden druh ovocia. V takom náleve potom blanšírujeme ovocie a následne sterilizujeme. Nálev zo šťavy si pripravte v bežnom odšťavovači alebo lisovaním ovocia. Výborný je napríklad nálev jahody+ríbezle+maliny, alebo egreše+jahody, prípadne ku každej zmesi z malého bobuľového ovocia pridajte hrušku, jablko alebo slivky.

Pri takomto odšťavení vám zostanú zvyšky ovocia – rozhodne ich nevyhadzujte. Je v nich veľa vlákniny a v šupkách plno vitamínov. Môžete si z toho pripraviť domáce ovocné víno (vyskúšajte napríklad toto skvelé ríbezľové víno), alebo túto zmes použite ako plnku do koláča, buchiet, prípadne ako prísadu do džemov a lekvárov.

 

Ako blanšírovať?

Pri bežnom zaváraní sa stráca farba a dokonca aj chuť daného ovocia. Existuje jednoduchý postup, ako to všetko zachovať a ešte aj uchovať vyšší podiel výživných látok ako je betakarotén, pektín, či vitamín C.

Blanšírovanie je vlastne predváranie. Vlejte do hrnca šťavu z ovocia a priveďte ju k varu. Potom ponorte do zmesi ovocie po malých dávkach, napríklad na sitku. Krátko ho prevarte, asi 3 až 5 minút, aby teplota vnútri ovocia vystúpila asi na 70 stupňov Celzia. Tak sa enzýmy čo najrýchlejšie rozložia a neskôr neovplyvnia kvalitu zaváraniny.
Prevarené ovocie ešte za horúca vložte do teplom vydezinfikovaných pohárov, zalejte vriacim nálevom a uzavrite. Vložte do hrnca s horúcou vodou a sterilizujte.

nadbytok úrody spracovaniePrečítajte si tiež
Máte nadbytok úrody? Tu sú tipy, ako ju spracovať.

Zaváranie bez cukru

Na nálev tak nepotrebujete ani gram cukru, ovocie si samé pustí šťavu. Zachováme maximálny obsah vitamínov a biologicky hodnotných látok. Takéto biozaváraniny nevyvolávajú závislosť od cukru a sú zdravé aj pre deti.

  • Ak zavárate malé ovocie ako jahody, maliny, černice ap., na pollitrový pohár dajte asi 180 ml nálevu a 300 gramov ovocia.
  • Ak zavárate väčšie ovocie ako sú broskyne, marhule, na dieliky nakrájané jablká alebo hrušky, na pollitrový pohár dajte 150 ml nálevu a 230 gramov ovocia.

Takéto biozaváraniny sú vhodné aj pre diabetikov, pretože majú vysoký obsah vlákniny a bilogicky aktívnych látok. Žiadny cukor, umelé sladidlá, ani nijaké chemikálie. Prirodzený brzdiaci efekt vlákniny v ovocí bráni rýchlemu vstrebaniu glukózy do krvi, a tým aj prudkému zvýšeniu glykémie.

Pre niekoho môžu byť zaváraniny bez cukru málo sladké. Odborník na zdravú výživu Jaroslav Pížl odporúča takéto biozaváraniny okoreniť napríklad voňavým klinčekom, škoricou, vanilkou, feniklom, badiánom alebo zázvorom. „Sú to prospešné antioxidanty, ktoré majú navyše aj konzervačný účinok,“ dodáva.

zaváranie bez cukru

Biozaváraniny podľa Hanky Sekulovej.

Recept na zaváranie bez cukru

Pripravte si ovocie, ktoré chcete zavariť, čiže napríklad zmes ríbezlí, černíc a marhúľ.
Vyskúšajte postup podľa Hanky Sekulovej, ktorá má certifikát prírodnej záhrady a vo svojich knihách dáva množstvo skvelých tipov. V knihe Darujme si srdce z vlastnej záhrady ponúka tento recept na zaváranie bez cukru:

POSTUP:

  1. Zrelé ovocie som očistila, umyla a naukladala do sedemdecových zaváraninových čistých pohárov.
  2. Ovocie som po povrchu posypala štipkou soli (približne polovicu čajovej lyžičky na jeden pohár).
  3. Ríbezle, egreše, maliny, černice majú veľa vody, ktorú vďaka soli „pustia“, ale ešte som priliala tak za štamprlík filtrovanej vody do každého pohára.
  4. Sterilizovala som asi 5 minút, aby sa nerozvarili.
  5. Horúce poháre som prevrátila na noc hore dnom, aby viečka lepšie držali.
  6. Poklady som odložila na policu do komory.
  7. Po nejakom čase som otvorila ako prvé červené ríbezle.

Prvé poznatky: Farba je lepšia, výraznejšia ako pri štandardnom zaváraní. Chuť o niečo menej sladká, mierne slaná, ale nie výrazne. Viac prevládala prirodzená chuť ríbezlí.
Ríbezle boli chutné, chutili „ríbezľovejšie“, vyzerali čerstvejšie a v koláči vôbec nebolo poznať, že boli zavárané so soľou a hlavne úplne bez cukru.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.