Listy stévie sú až 100-krát sladšie ako cukor, to ste už možno počuli. Hovorí sa jej aj sladká tráva alebo tiež medové listy. Táto bylinka sa ľahko pestuje a je vynikajúca pre diabetikov. Urýchľuje hojenie rán, lieči bodnutia, zlepšuje trávenie a pomôže aj pri ústnej hygiene. Ako si túto zázračnú bylinku vypestovať doma? Máme pre vás niekoľko užitočných rád.
Výťažok z tejto subtropickej rastliny si našiel miesto v mnohých domácnostiach najmä ako alternatívne sladidlo bez kalórií a negatívnych účinkov na naše zdravie i postavu.
Pri dostatočnej starostlivosti ju môžete pestovať aj ako bylinku v záhrade a na parapete. Čerstvé listy majú totiž mnoho ďalších výhod a okrem sladenia sa dajú využiť pri všakovakých zdravotných problémoch.
Aké sú zdravotné plusy stévie?
Na rozdiel od bieleho práškového extraktu, ktorý bežne kúpite v obchodoch, majú čerstvé listy stévie okrem sladkej chuti aj množstvo ďalších výhod a zdravotných benefitov.
- stévia je takmer bez kalórií, čiže je to nízkokalorické sladidlo
- má nízky glykemický index, nemá vplyv na hladinu cukru v krvi, takže je ideálna pre diabetikov a ľudí so snahou regulovať hladinu glukózy v krvi
- listy stévie obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred poškodením voľnými radikálmi
- vynikajúce antibakteriálne vlastnosti
- jej žuvanie pomáha chrániť pred tvorbou zubného povlaku a zubného kazu, nepodporuje rast baktérií, ktoré spôsobujú ochorenia ďasien
- používa sa aj pri prechladnutí, bolestiach hlavy, poruchách trávenia a plynatosti
- pomáha pri výkyvoch tlaku alebo nedostatku energie
Ako spracovať stéviu
Sušenie – zozbierané listy rozložte v tenkej vrstve na sušičke, na site alebo na čistej plachte v tieni. Keď sú listy úplne suché (môžu sa drobiť medzi prstami), skladujte ich v hermeticky uzatvárateľnej nádobe na suchom mieste.
Prášok – suché listy môžete rozdrviť alebo rozomlieť na jemný prášok, ktorý následne použijete ako sladidlo do nápojov, pečiva a iných pokrmov.
Extrakt – na výrobu stéviového extraktu ponorte suché listy do horúcej vody a nechajte ich tam lúhovať 24 hodín. Následne preceďte a tekutinu môžete použiť ako tekuté sladidlo.
Ako sladiť čerstvou stéviou?
V obchode najčastejšie kúpite prášok alebo sirup zo stévie. Používate ho na alternatívne sladenie nápojov, pečených aj nepečených dezertov a jedál, pudingov, kaší, jogurtov atď. Po pár použitiach zistíte, koľko stačí dať, aby ste jedlo nepresladili.
V horúcich nápojoch môžete nechať vylúhovať čerstvé alebo doma usušené lístky. Začnite s dvoma lístkami na šálku a množstvo upravte podľa svojich preferencií.
Do teplých a studených jedál je ideálne ich rozdrviť alebo nasekať – čím jemnejšie nasekané, tým viac budú sladšie.
Ako stéviu dávkovať?
S dávkovaním to nepreháňajte. Keďže stévia je naozaj stokrát sladšia ako cukor, uvádza sa, že jedna polievková lyžica mletých listov môže v recepte nahradiť až 250-500 g cukru.
Nezabúdajte preto, že používanie čerstvej stévie je spočiatku do veľkej miery o experimentovaní a hľadaní vlastného optimálneho pomeru. Sladkosť listov sa môže líšiť v závislosti od podmienok pestovania.
Prečítajte si tiež
Bylinky na cukrovku.
7 byliniek, ktoré chorobu zmiernia a pomôžu.
Ako pestovať stéviu?
Stéviu sladkú môžete vypestovať zo sadeníc alebo semien. Odporúčame nechať semená klíčiť pri teplote 24 až 27 °C v stále vlhkej kyslej pôde s pH 5,5 až 6,5. Ideálne sú rašelinové substráty pre vresy alebo muškáty. Semienka klíčia pomaly, trvá im to 7 až 14 dní, kým vyjdú na povrch. Sadenice dávajte von až po poslednom mraze, keď sú teploty stabilne nad 10 stupňov Celzia.
Stévie sú veľmi chúlostivé bylinky. Pozor na premokrenie, slnko a chlad. Bude sa jej dariť na teplom stanovišti, ale nemala by byť dlhodobo vystavená priamemu slnečnému žiareniu. V záhrade ich umiestnite do čiastočného tieňa, doma na parapet východne orientovaného okna. V zime by sa rastliny mali premiestniť do skleníka alebo do interiéru, kde teplota neklesne pod 10 °C.
Listy zbierame pred nasadením prvých kvetov. Po odkvitnutí sa stonka a listy vysušia. Po odstránení zelene ju však stačí skrátiť asi 10 až 15 cm nad pôdou a znovu dorastie.
Zdroj: semena.cz, living.iprima.cz, Freepik.com
Lepsiden.sk, dumazahrada.cz, Pixabay.com, Vecteezy.com,