Cukrovka trápi čoraz viac ľudí, dokonca aj v mladšom veku a žiaľ, výrazne vie limitovať náš každodenný život. Našťastie, dnešná medicína sa vie s týmto ochorením celkom dobre vysporiadať. No tiež sa dá cukrovka udržať takpovediac na uzde prírodnou cestou. Existujú bylinky na cukrovku, ktoré môžu byť podpornou liečbou, určite neublížia, ak ich správne užívate a môže sa vám len polepšiť.
Bylinky na cukrovku
Samozrejme, bylinky na cukrovku nemôžu nahradiť lieky a celkovú liečbu, no je dokázané, že výrazne udržiavajú hladinu cukru v krvi. Ak máte cukrovku a užívate lieky, pred využitím byliniek sa poraďte s lekárom.
Nasleduje 7 byliniek, ktoré sa osvedčili u ľudí s cukrovkou, ale ako to už býva, každý môže reagovať inak. Preto skúšajte a hľadajte najlepšiu cestu.
1. Stévia sladká
Tropická rastlina, ktorá v posledných rokoch čoraz viac nahrádza cukor, pretože je výrazne zdravším sladidlom. Hoci je približne 300-krát sladšia, neobsahuje cukor. Vďaka tomu ju môžu ako sladidlo bez problémov používať aj diabetici, pretože nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Navyše ju pomáha udržiavať, takže môže pomôcť aj pri cukrovke.
2. Žihľava
Žihľava obsahuje chlorofyl, horčík, karotenoidy, flavonoidy, histamín, serotonín, ako aj vitamíny B2 a C. Jej liečivé účinky sa však cenia najmä pri znižovaní hladiny cukru v krvi v organizme.
Odvar z listov alebo koreňa sa dá ľahko pripraviť. Stačí nasypať sušené alebo čerstvé listy a za 15 minút je hotový. Odvar pite každý deň, najlepšie ráno pred jedlom a potom ešte dvakrát počas dňa. Maximálne však 14 dní.
3. Škorica
Škorica naozaj môže pomôcť zlepšiť citlivosť na inzulín a znížiť hladinu cukru v krvi. Môžete ju pridávať do jedál, nápojov alebo ju užívať ako doplnok stravy. Pokojne ňou posypte krupicovú kašu, ranné ovsené vločky ap.
4. Listy čučoriedky
Listy čučoriedok sa zbierajú pred dozretím plodov, keď obsahujú najvyššie množstvo myrtilínu, ktorý sa nazýva aj “rastlinný inzulín”. Čaj pripravený z listov výrazne ovplyvňuje metabolizmus cukru.
Príprava je jednoduchá: štyri vrchovaté polievkové lyžice čučoriedkových listov namočte do litra studenej vody do druhého dňa, potom krátko povarte a sceďte. Pite počas celého dňa.
5. Hloh
Na liečbu cukrovky sa používa len kvitnúca časť hlohu. Zbiera sa od júna do augusta a suší sa v tieni, aby sa jemné kvety a listy nepomliaždili. Najlepšie pôsobí ako nálev.
Stačí zaliať čajovú lyžičku sušených bylín štvrť litrom vriacej vody a nechať 15 minút lúhovať. Pite ho dva až trikrát denne.
Ak vám tekutina zostane, použite ju ako zelené hnojivo do záhrady. Obsahuje dusík, ktorý zlepšuje kvalitu pôdy.
6. Senovka grécka
Túto bylinku mnohí nepoznajú, resp. možno o nej počuli, no nevyužívajú ju Pritom prináša mnoho zdravotných výhod, čo dokázali už aj vedecké výskumy. Prospieva zdravému tráveniu a srdcu, bojuje so zápalmi, je účinná pri vriedkoch v ústach, kožných vriedkoch, pri chronickom kašli ap.
Môže tiež pomáhať pri metabolických stavoch ako je cukrovka. V jednej štúdii ľudia s cukrovkou 2. typu užívali 5 g prášku zo senovky gréckej dvakrát denne počas 2 mesiacov. Následne zaznamenali zníženie hladín cukru v krvi nalačno, zníženie brušného tuku, indexu telesnej hmotnosti a hemoglobínu A1c, čo je ukazovateľ dlhodobej hladiny cukru v krvi.
Senovku môžete pridávať do jedál alebo si pripraviť nápoj.
7. Aloe Vera
Niektoré štúdie naznačujú, že aloe vera môže mať pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi. Je však dôležité používať ju opatrne a poradiť sa s lekárom, pretože príliš veľká konzumácia môže mať laxatívne účinky.
Prečítajte si tiež
Všetko o aloe vera.
Liečivé účinky, príprava gélu, pestovanie, kozmetika.
Foto: Freepik.com