Viete, koľko ľudí sa na Slovensku lieči v diabetologických ambulanciách, čiže majú cukrovku prvého alebo druhého typu? Vlani to bolo podľa NCZI 350-tisíc pacientov s cukrovkou. To je príliš veľa, aby sme nad tým len mávli rukou. A žiaľ, mnohí stále nemajú dostatok informácií, prípadne koluje (predovšetkým na internete) veľa mýtov a poloprávd.
Naozaj človek s cukrovkou nakoniec oslepne? Môže taký pacient športovať? Mal by jesť iba diabetické potraviny? Na takéto mýty sa bližšie pozrela skúsená diabetologička MUDr. Barbora Zoboková, ktorej vyšla aj kniha Prvý rok s cukrovkou. Zrozumiteľne vysvetľuje, čo vás čaká, ak vám diagnostikovali cukrovku. Ponúka jednoduché a praktické rady, a súčasťou knihy je diár, kde si denne a týždenne môžete zapisovať počet krokov, hladinu glukózy v krvi, hodnotu krvného tlaku, hmotnosť ap.
Pacienti s cukrovkou a časté mýty
Podľa odborníčky je dôležité vysvetľovať, prinášať jednoduché, ale overené informácie, aby pacienti lepšie zvládali svoju diagnózu. Môžeme byť totiž vystrašení, nahnevaní, nevieme si celkom predstaviť ďalšie fungovanie… Prinášame 9 mýtov, s ktorými sa ona najčastejšie stretáva a krátke vysvetlenie.
1. Aj druhú nohu?
Otázka pacienta, keď ho lekár vyzve, aby sa vyzul. Áno, lekár potrebuje vidieť obe vaše nohy.
2. Ja mám ten druhý typ cukrovky, to je tá lepšia?
Neexistuje dobrá a zlá cukrovka. Je len dobre a zle kontrolovaný diabetes. Pri nedostatočnej kompenzácii vedú oba typy k závažným cievnym komplikáciám s poškodením zraku, obličiek, nôh, srdca či mozgu.
3. Ľudia s cukrovku nemôžu jesť sladké
Nie je to tak. Diabetici by mali jesť vyváženú, zdravú stravu: s obmedzením soli, tuku a cukru. Nie je dôvod z času na čas si nedať aj niečo sladké, pokiaľ cukor pokryjete inzulínom a kalórie vychodíte. Aby ste však znížili vplyv na hladinu cukru, je vhodné si dať predtým zeleninu. Vyberte si radšej ovocie ako koláč. K ovociu môžete pridať orechy alebo orechové maslo (arašidové, mandľové). Snack by však mal byť vždy radšej slaný.
Prečítajte si aj náš článok Potraviny, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi.
4. Cukrovkári by mali jesť diabetické potraviny
Toto nie je celkom pravda. Potraviny s označením „dia“ väčšinou obsahujú viac nezdravých nasýtených tukov a kalórií ako klasická verzia, navyše sú zbytočne drahé. Odporúčam dať si radšej mini porciu poctivej sušienky alebo čokolády. Väčšie množstvo „dia“ sladkostí môže viesť k hnačke, obsahujú totiž priveľa umelého sladidla.
5. Môžem s cukrovkou šoférovať?
Ak nemáte poruchu zraku alebo problémy s nízkou hladinou cukru v krvi, vedenie motorového vozidla nie je nebezpečnejšie ako u ostatných ľudí. Zodpovedný diabetik na inzulínovom režime si pred jazdou skontroluje hladinu cukru v krvi a má v aute poruke sladký nápoj na liečbu hypoglykémie.
6. Človek s cukrovkou nakoniec oslepne
„Hoci je diabetes najčastejšou príčinou slepoty v strednom veku, existujú isté opatrenia, ktorými môžete túto možnosť minimalizovať. Nesmiete fajčiť, majte pod kontrolou hladinu cukru, tukov, ako aj krvný tlak. Buďte fyzicky aktívni, jedzte zdravo a pravidelne navštevujte svojho diabetológa a oftalmológa,“ radí doktorka Barbora Zoboková v knihe Prvý rok s cukrovkou.
7. Môže diabetik športovať?
Ako súčasť vášho nového zdravého životného štýlu je nutné, aby ste zaradili do denného režimu istú formu fyzickej aktivity. Ak máte v liečbe inzulín, treba sa vopred poradiť so svojím diabetológom, ako upraviť stravu pred športom, či je nutné znížiť dávku inzulínu alebo tabletiek pred plánovanou fyzickou aktivitou. Pohyb vás môže ochrániť pred srdcovocievnymi komplikáciami diabetu. Na svete je mnoho olympijských víťazov s diabetom.
8. Je hnedý cukor alebo med zdravší ako biely cukor?
Cukor je cukor. Je to sacharóza, ktorá sa skladá z glukózy a fruktózy. Rovnako med je zmes glukózy a fruktózy. Ich vplyv na hladinu cukru v krvi je rýchly a diabetik by ich mal konzumovať iba na liečbu nízkej hladiny cukru v krvi. To, či ide o prírodný cukor (med) alebo s melasou (hnedý cukor), nemá na úrovni metabolizmu žiaden význam, sú rovnako zlé ako obyčajný stolový cukor.
9. Je sušené ovocie vhodné?
Ovocie treba konzumovať s mierou. O to viac to platí pre sušené ovocie. Keďže sušením sa z neho odstránila voda, zvyčajne zjeme sušeného ovocia viac ako čerstvého – to znamená viac cukru a kalórií. Treba sa mu skôr vyhýbať a nekonzumovať ho samotné, radšej na konci jedla, prípadne s orechmi. Voľte menšie a menej zrelé kusy. Z jabĺk má nízky GI odroda Granny Smith a bobuľové ovocie vo všeobecnosti.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Vecteezy.com