Brušná chrípka, či črevná viróza. Aký má priebeh a čo pri nej naozaj pomáha?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Často sa vracia a spôsobuje problémy najmä deťom, ale i dospelým. Stačí, že v škôlke alebo v škole zvracia pár detí a postupne sa to prenáša na ďalšie. A deti to neraz donesú domov, takže to od nich „chytia“ aj rodičia. Črevná viróza, alebo tiež brušná chrípka – nazývame to rôzne.
Hnačky, zvracanie, kŕče v bruchu. Dospeláci črevné virózy znášajú oveľa lepšie ako deti – neraz sa „cez noc vyzvracajú“ a na druhý deň idú do práce takmer v plnej forme. Ich imunitný systém si totiž s nákazou dokáže ľahšie poradiť, takže ustupuje už po jednom-dvoch dňoch. U detí však má dlhšie trvanie.
Brušná chrípka, črevná chrípka, črevná viróza – to všetko je akútna vírusová gastroenteritída. Zápalové ochorenie zažívacieho traktu – žalúdok, tenké a hrubé črevo.  Je to zväčša sezónne ochorenie, rozšírené najmä v chladnejších mesiacoch, keď majú vírusy ideálne podmienky na prežitie a šírenie. Čo pomáha? Aké sú vôbec príznaky? A ako minimalizovať prenos, keďže ide o infekčné ochorenie?

 

Črevná viróza – pôvod a vznik

Podľa štatistík každé dieťa do päť rokov aspoň raz prekoná zvracanie či hnačkovité ochorenie. Je to normálne a súčasť jeho vývinu. Pôvodcami bývajú rôzne baktérie a vírusy, ktoré napadnú tráviaci a vylučovací trakt dieťaťa. Spôsobia tak rozvrat vnútorného prostredia. Keďže vírusy sa šíria klasicky vzduchom, celkom sa im vyhnúť nedá.
Najčastejšie sú to norovírusy, enterovírusy, rotavírusy, adenovírusy (sérotyp 40 a 41). Časté infekčné príčiny gastroenteritídy sú baktérie typu salmonella, escherichia coli a campylobacter jejuni.

Črevná chrípka, či viróza je vysoko nákazlivé ochorenie. Prenos prebieha tzv. fekálno-orálnou cestou – pri nedostatočnej hygiene rúk nakazeného, kontaminovanou potravou, prípadne vodou alebo vzduchom, teda kvapôčkovou cestou.

Preto je dôležité dodržiavať hygienické zásady, umývať si ovocie a zeleninu, nepiť z pohára po druhej osobe, nepoužívať spoločné predmety dennej hygieny a prirodzene, umývať si ruky po použití toalety.

Priebeh črevnej virózy

Toto ochorenie má rýchly nástup a krátky, no ťažký priebeh.
Ochorenie sa začína sprievodnými príznakmi, ako je slabosť, nevoľnosť, mierne zvýšená teplota či bolesti svalov a kĺbov. Tie sú rýchlo vystriedané kŕčovitými bolesťami brucha, často sa dostaví vracanie a riedke, hnačkovité stolice bez prímesí krvi či hlienov. Tie sa môžu opakovať aj niekoľkokrát za deň.
Zvlášť u malých detí sa môže choroba skomplikovať aj o nevoľnosť a opakované vracanie. V takomto prípade hrozí dehydratácia, takže liečba patrí jednoznačne do rúk detského lekára!
Črevná chrípka môže trvať približne 5 dní, ak sa dodržiava diéta a pitný režim.

Aj keď sú črevné virózy pomerne infekčné, nemusíte sa nakaziť automaticky. Všetko závisí od vašej imunity alebo od protilátok, ktoré vám kolujú v krvi aj päť rokov po tom, čo virózu zdoláte. Hnačky či zvracanie sa nemusí prejaviť dokonca ani u toho, kto je nosičom ochorenia.

suroviny, ktoré dodajú energiuPrečítajte si aj
TOP 20 surovín, ktoré vám dodajú energiu

Spomínané vírusy sa môžu šíriť kedykoľvek počas roka, zvyčajne však v určitých obdobiach. „Šíria sa najčastejšie v marci a apríli, no darí sa im počas všetkých chladnejších mesiacov. Vtedy majú lepšie podmienky na prežitie,” vysvetľuje gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka. Druhý nástup črevnej virózy je v septembri, keď sa deti vracajú do školy a materskej školy. Viróza sa postupne šíri, takže môže pokračovať aj počas októbra až do novembra a decembra.

črevná viróza

Črevná viróza vie poriadne znepríjemniť život.

Črevná viróza – prvá pomoc

Len čo dieťa, alebo dospelý začne vracať, prípadne prepuknú akútne hnačky, treba vyradiť akékoľvek jedlo. Žiadne mlieko, či mliečne výrobky, ani ovocie a zeleninu. Dôležité je pravidelne piť v malých dávkach, po lyžičkách a postupne zvyšovať objem tekutín. Čistá voda, nesladený čaj , ideálne prevarená obyčajná alebo dojčenská voda. Môžete tiež podávať minerálku, ktorá nahrádza stratený obsah minerálov a solí.

Dostatočný príjem tekutín je naozaj nesmierne dôležitý. Sú ťažké prípady brušných ochorení, keď aj čistú vodu dieťa okamžite vyvracia – nevzdávajte sa. Je to nepríjemné, dieťa plače, trpí a vy s ním, ale vytrvajte. Kombinácia hnačiek a vracania je však nebezpečná z dôvodu dehydratácie detského organizmu.

Takže uvarte čierny čaj, pridajte lyžičku cukru a podávajte po glgoch alebo cez slamku. Mnohým prospievajú aj kolové nápoje zbavené bubliniek. Organizmus výborne toleruje ryžový odvar. Nachádzajú sa v ňom škrobové látky, ktoré majú liečivý vplyv na tráviaci trakt.
Recept na ryžový a mrkvový odvar: do 2 litrov vody dajte 50 g ryže a varte asi hodinu až 90 minút. Preceďte a doplňte do 1,5 litra vodou. Iným ešte lepšie zaberá mrkvový odvar, ktorý pripravíte jednoducho. Očistíte asi 250 gramov mrkvy, varíte do mäkka asi hodinu, rozmixujete, precedite a doplníte prevarenou vodou do pol litra.
Takéto odvary vedia veľmi rýchlo upraviť trávenie a stolicu (najmä pri hnačkách).

Vyskúšajte aj minerálku, do ktorej pridáte lyžičku soli a cukru. Takáto zmes vás zásobí množstvom minerálov a dodá vám energiu. Má totiž podobné zloženie ako takzvané zavodňovacie roztoky, ktoré sa vo forme infúzií podávajú v nemocniciach.

zelený detoxPrečítajte si aj
Vyskúšajte zelený detox a cíťte sa lepšie

Domáca liečba

Nekomplikovaný a menej vážny stav bez vracania sa dá zvládnuť aj doma. Najmä pri väčších deťoch. Liečba nie je zložitá – v prvý deň nasaďte dieťaťu diétu a pravidelné pitie tekutín.
Môžete podať aj kvapky Hylak, ktoré zaberajú proti hnačke a dostať ich v lekárňach bez predpisu. Výborné sú aj probiotiká, vyskúšajte BioGaia, kvapky pre diétny režim pri poruchách zažívania. Vhodné pre deti aj dospelých, v lekárni dostanete ako voľný liek približne za 10 EUR.

V nasledujúce dni sa odporúčajú v rámci diéty sucháre, rozvarená ryža vo vode, alebo mrkva vo vode uvarená a popučená.
Neskôr môžete po zlepšení stavu pridať varený popučený zemiak a potom kombinovať – zemiak s mrkvou, suché podusené/varené mäsko, slepačí vývar ap. Vhodný je aj banán, nastrúhané jablko s piškótami, biele pečivo s minimom masla. prípadne aj cestoviny.

Mliečne výrobky ešte nepodávajte.

Pomôže živočíšne uhlie?
Pri brušnej chrípke, črevnej viróze nepomôže živočíšne uhlie. To totiž účinkuje tak, že viaže na seba toxíny alebo ich zneškodňuje. V prípade vírusovej infekcie sa nemá čo viazať, pretože toxické látky produkujú iba baktérie. Pomôcť nemusia ani voľne dostupné lieky proti hnačke. Na vine sú totiž vírusy.
Faktom však zostáva, že u mnohých ľudí aktívne živočíšne uhlie pomôže minimálne zmierniť príznaky a bolesti. Viaže na seba aj škodlivé látky, plyny, hnilobné produkty, tiež produkty látkovej premeny a rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sa týmto stávajú neaktívne. To môže pomôcť.
Navyše zlúčenina bizmutu je dezinficiens, čiže má miestny dezinfekčný účinok a má aj sťahujúci účinok v tráviacom trakte. Kyselina citrónová sa zasa podieľa na tvorbe kyslej žalúdočnej šťavy.
Takže aktívne uhlie, napríklad Carbocit, môžete použiť už pri deťoch od 3 rokov.

Podľa gastroenterológov sa črevná výstelka zregeneruje po štyroch až piatich dňoch. Potom môžete prejsť na normálnu stravu, ale radšej opatrne a s rozumom.  Začnite zeleninovými vývarmi, ideálny je kurací vývar s kúskami mrkvy. Obsahuje totiž ideálnu dávku horčíka, ktorý organizmus počas črevnej virózy ocení väčšmi než inokedy. Povolené je aj mäso, no iba varená kuracina.

Ešte pár dní po prekonaní brušnej, črevnej virózy môžete podávať probiotiká, ktoré majú priaznivý vplyv na tráviaci a vylučovací trakt. Pomôžu tak zastabilizovať priaznivé vnútorné prostredie, najmä v črevách. Rýchlo upravujú črevnú mikroflóru a zabránia vzniku ďalších dôsledkov črevnej virózy, plynatosti a pretrvávaniu redších stolíc. Tie totiž svedčia o tom, že črevná sliznica ešte nie je dokonale zahojená.

probiotické kvapky

Skúste probiotické kvapky BioGaia alebo Carbocit. Črevná viróza možno ustúpi rýchlejšie.

Máte akútne hnačky?

U niekoho sa črevná viróza neprejaví zvracaním, ale zato akútnymi hnačkami.
V tom prípade pomáha niekoľko dobrých receptov. Napríklad čučoriedkový čaj – čučoriedky sú protizápalové, pretože obsahujú triesloviny, ktoré upokojujú črevnú mikroflóru.
Dobrá je aj mrkvová polievka. Keďže mrkva obsahuje veľa vlákniny, ide naozaj o dobrý domáci prostriedok proti hnačke.
Banány si určite dokúpte. Počas hnačky stráca organizmus draslík, takže roztlačené banány môžu tieto straty vhodne doplniť.
A čo by ste možno nečakali – teplo. Hnačky môžu sprevádzať brušné kŕče, tak si uľavte termoforom. Teplo síce proti vírusom a baktériám nezaberie, zmierni aspoň brušné kŕče.

 

Črevná viróza – ako sa jej vyhnúť?

V prvom rade treba dodržiavať prísnu hygienu. Kľučky a všetko, čoho sa dotýkate – umyte si ruky. Zakaždým, aj niekoľkokrát denne.
Vyhýbajte sa väčším kolektívom, najmä tým, kde je človek, ktorý prekonal črevnú chrípku. Pozvali vás na grilovačku alebo nejakú oslavu? Buďte opatrní. Neraz sa stalo, že deň-dva po stretnutí hlásila aj polovica zúčastnených črevné problémy. Hnačky alebo zvracanie.

V rámci prevencie si môžete dopriať viac probiotických mliečnych výrobkov ako sú kvalitné živé jogurty od overených výrobcov. Prípadne nepasterizovaná probiotická bryndza zo 100 % ovčieho mlieka.
V čase liečby uprednostnite výživový doplnok s obsahom probiotických baktérií. Vyberajte také, kde sa tieto prospešné baktérie nachádzajú v miliardách.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.