Brušná, črevná viróza. Čo pri nej pomáha?

LinkedIn

Často sa vracia a spôsobuje problémy najmä deťom, ale i dospelým. Stačí, že v škôlke alebo v škole zvracá pár detí a postupne sa to prenáša na ďalšie. A deti to neraz donesú domov, takže to od nich „chytia“ aj rodičia. Črevná viróza, alebo tiež brušná. Hnačky, zvracanie, kŕče v bruchu. Dospeláci brušné virózy znášajú oveľa lepšie ako deti – neraz sa „cez noc vyzvracajú“ a na druhý deň idú do práce takmer v plnej forme. Ich imunitný systém si totiž s nákazou dokáže ľahšie poradiť, takže ustupuje už po jednom-dvoch dňoch. U detí však má dlhšie trvanie.
Čo pomáha? Aké sú vôbec príznaky?

 

Črevná viróza – príznaky

Podľa štatistík každé dieťa do päť rokov aspoň raz prekoná zvracanie či hnačkovité ochorenie. Je to normálne a súčasť jeho vývinu. Pôvodcami bývajú rôzne baktérie a vírusy, ktoré napadnú tráviaci a vylučovací trakt dieťaťa. Spôsobia tak rozvrat vnútorného prostredia. Keďže vírusy sa šíria klasicky vzduchom, celkom sa im vyhnúť nedá.

Aj keď sú črevné virózy pomerne infekčné, nemusíte sa nakaziť automaticky. Všetko závisí od vašej imunity alebo od protilátok, ktoré vám kolujú v krvi aj päť rokov po tom, čo virózu zdoláte. Hnačky či zvracanie sa nemusí prejaviť dokonva ani u toho, kto je nosičom ochorenia.

Brušná, črevná viróza sa prejavuje nevoľnosťou, kŕčmi v bruchu, nasleduje zvracanie alebo riedka, vodnatá a silne zapáchajúca stolica. Tá sa môže opakovať aj niekoľkokrát za deň.
Celkovo sa môžete cítiť malátne, bolia vás kĺby a môžete mať zvýšenú teplotu. Zvlášť u malých detí sa môže choroba skomplikovať aj o nevoľnosť a opakované vracanie. V takomto prípade hrozí dehydratácia, takže liečba patrí jednoznačne do rúk detského lekára!

suroviny, ktoré dodajú energiuPrečítajte si aj
TOP 20 surovín, ktoré vám dodajú energiu

Črevnú virózu zvyknú vyprovokovať rotavírusy, enterovírusy i coxsackievírusy. „Šíria sa najčastejšie v marci a apríli, no darí sa im počas všetkých chladnejších mesiacov. Vtedy majú lepšie podmienky na prežitie,“ vysvetľuje gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka. Druhý nástup črevnej virózy je v septembri, keď sa deti vracajú do školy a materskej školy. Viróza sa postupne šíri, takže môže pokračovať aj počas októbra až do novembra.

črevná viróza

Črevná viróza vie poriadne znepríjemniť život.

Črevná viróza – prvá pomoc

Len čo dieťa, alebo dospelý začne vracať, prípadne prepuknú akútne hnačky, treba vyradiť akékoľvek jedlo. Žiadne mlieko, či mliečne výrobky, ani ovocie a zeleninu. Dôležité je pravidelne piť v malých dávkach, po lyžičkách a postupne zvyšovať objem tekutín. Čistá voda, nesladený čaj , ideálne prevarená obyčajná alebo dojčenská voda. Môžete tiež podávať minerálku, ktorá nahrádza stratený obsah minerálov a solí.

Dostatočný príjem tekutín je naozaj nesmierne dôležitý. Sú ťažké prípady brušných ochorení, keď aj čistú vodu dieťa okamžite vyvracia – nevzdávajte sa. Je to nepríjemné, dieťa plače, trpí a vy s ním, ale vytrvajte. Kombinácia hnačiek a vracania je však nebezpečná z dôvodu dehydratácie detského organizmu.

Takže uvarte čierny čaj, pridajte lyžičku cukru a podávajte po glgoch alebo cez slamku. Mnohým prospievajú aj kolové nápoje zbavené bubliniek. Organizmus výborne toleruje ryžový odvar. Nachádzajú sa v ňom škrobové látky, ktoré majú liečivý vplyv na tráviaci trakt.
Recept na ryžový a mrkvový odvar: do 2 litrov vody dajte 50 g ryže a varte asi hodinu až 90 minút. Preceďte a doplňte do 1,5 litra vodou. Iným ešte lepšie zaberá mrkvový odvar, ktorý pripravíte jednoducho. Očistíte asi 250 gramov mrkvy, varíte do mäkka asi hodinu, rozmixujete, precedite a doplníte prevarenou vodou do pol litra.
Takéto odvary vedia veľmi rýchlo upraviť trávenie a stolicu (najmä pri hnačkách).

Vyskúšajte aj minerálku, do ktorej pridáte lyžičku soli a cukru. Takáto zmes vás zásobí množstvom minerálov a dodá vám energiu. Má totiž podobné zloženie ako takzvané zavodňovacie roztoky, ktoré sa vo forme infúzií podávajú v nemocniciach.

zelený detoxPrečítajte si aj
Vyskúšajte zelený detox a cíťte sa lepšie

Domáca liečba

Nekomplikovaný a menej vážny stav bez vracania sa dá zvládnuť aj doma. Najmä pri väčších deťoch. Liečba nie je zložitá – v prvý deň nasaďte dieťaťu diétu a pravidelné pitie tekutín.
Môžete podať aj kvapky Hylak, ktoré zaberajú proti hnačke a dostať ich v lekárňach bez predpisu. Výborné sú aj probiotiká, vyskúšajte BioGaia, kvapky pre diétny režim pri poruchách zažívania. Vhodné pre deti aj dospelých, v lekárni dostanete ako voľný liek približne za 10 EUR.

V nasledujúce dni sa odporúčajú v rámci diéty sucháre, rozvarená ryža vo vode, alebo mrkva vo vode uvarená a popučená.
Neskôr môžete po zlepšení stavu pridať varený popučený zemiak a potom kombinovať – zemiak s mrkvou, suché podusené/varené mäsko, slepačí vývar ap. Vhodný je aj banán, nastrúhané jablko s piškótami, biele pečivo s minimom masla. prípadne aj cestoviny.
Mliečne výrobky rozhodne ešte nepodávajte.

LD FB

Podľa gastroenterológov sa črevná výstelka zregeneruje po štyroch až piatich dňoch. Potom môžete prejsť na normálnu stravu, ale radšej opatrne a s rozumom.  Začnite zeleninovými vývarmi, ideálny je kurací vývar s kúskami mrkvy. Obsahuje totiž ideálnu dávku horčíka, ktorý organizmus počas črevnej virózy ocení väčšmi než inokedy. Povolené je aj mäso, no iba varená kuracina.

Ešte pár dní po prekonaní brušnej, črevnej virózy môžete podávať probiotiká, ktoré majú priaznivý vplyv na tráviaci a vylučovací trakt. Pomôžu tak zastabilizovať priaznivé vnútorné prostredie, najmä v črevách.

probiotické kvapky

Skúste probiotické kvapky BioGaia alebo Carbocit. Črevná viróza možno ustúpi rýchlejšie.

Máte akútne hnačky?

U niekoho sa črevná viróza neprejaví zvracaním, ale zato akútnymi hnačkami.
V tom prípade pomáha niekoľko dobrých receptov. Napríklad čučoriedkový čaj – čučoriedky sú protizápalové, pretože obsahujú triesloviny, ktoré upokojujú črevnú mikroflóru.
Dobrá je aj mrkvová polievka. Keďže mrkva obsahuje veľa vlákniny, ide naozaj o dobrý domáci prostriedok proti hnačke.
Banány si určite dokúpte. Počas hnačky stráca organizmus draslík, takže roztlačené banány môžu tieto straty vhodne doplniť.
A čo by ste možno nečakali – teplo. Hnačky môžu sprevádzať brušné kŕče, tak si uľavte termoforom. Teplo síce proti vírusom a baktériám nezaberie, zmierni aspoň brušné kŕče.

 

Črevná viróza – ako sa jej vyhnúť?

V prvom rade treba dodržiavať prísnu hygienu. Kľučky a všetko, čoho sa dotýkate – umyte si ruky. Zakaždým, aj niekoľkokrát denne.
Vyhýbajte sa väčším kolektívom, najmä tým, kde je človek, ktorý prekonal črevnú chrípku. Pozvali vás na grilovačku alebo nejakú oslavu? Buďte opatrní. Neraz sa stalo, že deň-dva po stretnutí hlásila aj polovica zúčastnených črevné problémy. Hnačky alebo zvracanie.

V rámci prevencie si môžete dopriať viac probiotických mliečnych výrobkov ako sú kvalitné živé jogurty od overených výrobcov. Prípadne nepasterizovaná probiotická bryndza zo 100 % ovčieho mlieka.
V čase liečby uprednostnite výživový doplnok s obsahom probiotických baktérií. Vyberajte také, kde sa tieto prospešné baktérie nachádzajú v miliardách.


                                                                       Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!

About Author

Avatar

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.