Grapefruit. Zázračné ovocie, ktoré lieči aj chudne

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niekomu nechutí jeho horkastá chuť. Niekto radšej siahne po bežnejších pomarančoch, či mandarinkách. No rozhodne by ste nemali grapefruit obchádzať, pretože najmä jeho šťava má na nás úžasné liečivé účinky. Mimoriadne účinné a v poslednom období presadzované je využitie grapefruitových jadier. Ich antibiotické vlastnosti objavil americký lekár a fyzik dr. Jacob Harich už v roku 1964. Zaskočilo ho, že jadrá v komposte netleli a tak si na ne „posvietil“. Zistil, že extrakt z nich pôsobí blahodarne pri rôznych infekciách, podráždenej pokožke a sliznici.
Ako nám teda prospieva grapefruit? V čom všetkom nám pomáha? A v akých formách ho vieme využiť?

Harichove pokusy dokázali, že výťažok nelikviduje len vírusy a baktérie, ale tiež mnohé kmene plesní a parazitov. Podľa niektorých liečiteľov tak objavili novodobý zdroj večnej mladosti. Užívanie extraktu totiž buduje vitamínom akýsi most vedúci priamo do bunkových molekúl, stará sa o stabilnejšiu bunkovú membránu, čo bunky chráni pred oxidáciou a následným poškodením.

 

Zázračný grapefruit

Grapefruitové jadrá obsahujú najmä bioflavonoidy, glykosidy a horčiny. Extrakt bežne dostanete kúpiť v bio obchodoch, niektorých lekárňach a použitie je jednoduché: 5 kvapiek na liter vody, na umývanie a čistenie.

Samotný grapefruit má množstvo vitamínu C, draslík, kyselinu listovú a karotenoidy. Je skvelou súčasťou detoxikácie a podpory chudnutia. Pri istom výskume jedli ľudia pred jedlom polovicu grepu. Po troch mesiacoch a nezmenených stravovacích návykoch schudli až päť kíl. Grapefruit totiž podporuje aj látkovú premenu cukrov, takže telo ich nemení ako zásoby energie do tukov.

Spomínaná horkastá chuť nás tiež chráni pred voľnými radikálmi. Grepy odporúčajú lekári aj pri vysokom cholesterole. Pomáhajú totiž znížiť jeho hladinu a zlepšujú prúdenie krvi v tele. Zbavujú tiež nádchy, sú výbornou prevenciou proti nachladnutiu a zvyšujú imunitu. Nečudo, že grapefruit mnohí radia medzi superpotraviny a hoci chodíme okolo nich každý deň v obchode, často ich prehliadane a nedoceňujeme ich prospešnosť.

 

Pite šťavu. A pozor na lieky

Ideálne je dávať si každý deň šťavu z grapefruitu, ráno nalačno alebo pred každým jedlom. Podľa mnohých sledovaní – ak si doprajete grapefruit každý deň, viditeľné výsledky sa prejavia na postave už po mesiaci!

Na čo si treba dávať pozor, „určité látky z grapefruitu blokujú dôležitý enzým CYP 3A4, ktorý sa nachádza v bunkách črevného epitelu a zabezpečuje vstrebávanie látok. Tento enzým spôsobuje aj rozklad niektorých liekov,“ upozorňuje dr. Igor Bukovský na stránke AKV.
Preto si kontrolujte príjem grepov, ak užívate lieky ako kalciové blokátory, statíny, antidepresíva, antihistaminiká, cytostatiká, antiepileptiká, estrogóny, či sedatíva. Tzv. grepový účinok pretrváva 24 až 72 hodín, takže nejde len o to „nezapiť lieky grepovou šťavou“.

Zaujímavá je však aj druhá strana mince, dodávajú odborníci z Ambulancie klinickej výživy. Pri starostlivom sledovaní (pod dohľadom ošetrujúceho lekára) by pravidelná konzumácia grepového džúsu mohla umožniť nastaviť nižšie dávkovanie lieku pri rovnakej účinnosti. Neodporúčajú sa však takéto pokusy robiť bez dohľadu lekára, ktorý je informovaný o danej problematike. Iba taký lekár presne vie, čo treba pri určitom druhu liekov sledovať a či je vôbec možné grepová efekt využiť vo váš prospech.

grapefruit

Zaraďte grapefruit do svojho jedálnička a účinky sa čoskoro dostavia.

Ako využiť grapefruit?

Extrakt teda pôsobí proti vírusom, plesniam a parazitom. Posledné výskumy ukázali, že je účinný proti takmer tisíc druhom bakteriálnych kmeňov a asi sto druhom plesní (vrátane Candida Albicans – najznámejšia kvasinková huba).
Využitie grapefruitu sa dá nielen pri liečbe, ale aj ako prevencia. Môžete extraktom dezinfikovať kožné rany, dobre pôsobí proti infekciám v ústach a nosohltane, pomáha pri aftách, oparoch a paradentóze. Pri vonkajšom používaní pomáha proti akné a mykózam.

Ústa voda
Do pohára vody pridajte 10 kvapiek extraktu grapefruitových jadier. Vyplachujte ústa 3x denne.

Pleťové mlieko
Pridajte do bežného pleťového mlieka kvapku extraktu (kvapka na 10g) a získate mlieko s antibiotickými a protiplesňovými účinkami.

Očistný kúpeľ
Dajte do lavóra teplú vodu a pridajte lyžicu grapefruitového extraktu. Vložte do vody nohy a nechajte pôsobiť. Môžete použiť aj ako sedací kúpeľ, vtedy použite menšie množstvo, cca 3 kvapky extraktu.

Šampón
Majú vaše deti vši? Alebo máte pocit, že vaše vlasy sú nečisté, polámané, zničené? Zmiešajte vodu a šampón s extraktom v pomere 1:1, dôkladne vmasírujte do vlasov, zakryte igelitovou fóliou a nechajte pôsobiť. Po polhodine starostlivo umyte (dajte pozor, aby vám šampón nestekal do očí).


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.