Ako rozpoznať, že mám cukrovku? Aké sú príznaky diabetes?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Príznaky cukrovky, čiže diabetes mellitus 1. a 2. typu sú podobné, ale pri diabete 1. typu sa objavujú znenazdajky a pri diabete 2. typu postupne. Možno máte nejaké pochybnosti, podozrenie – v tom prípade sa môžete sledovať a nižšie nájdete najčastejšie príznaky diabetu.
Napríklad sa môžete neustále cítiť unavení, stratíte hmotnosť a často a veľa močíte. Bežným príznakom je ustavičný pocit smädu kvôli nadmernej tvorbe moču obličkami, ktoré filtrujú nadbytočnú glukózu z krvi.
Avšak na overenie, či vaše príznaky indikujú diabetes, je dôležité si ich dať posúdiť lekárom. Len ten definitívne určí diagnózu.

 

Rozpoznanie diabetu

Dôležité je vedieť, že skôr si uvedomíte príznaky vysokej glykémie pri diabete 1. typu, lebo absencia inzulínu má na telo dramatický vplyv.
Pri diabete 2. typu telo predsa len produkuje nejaký inzulín, a tak príznaky môžu byť menej výrazné – dokonca ich aj môžete pripisovať niečomu inému, napríklad emočnej záťaži či starnutiu.

Niektorí diabetici 2. typu ani nemajú nejaké badateľné príznaky a podozrenie na diabetes, až kým sa naň nepríde pri rutinnom lekárskom či očnom vyšetrení, eventuálne teste kvôli inému zdravotnému problému. DM 2. typu sa už častejšie vyskytuje aj v detstve či adolescencii, takže pre istotu prekonzultovať akýkoľvek príznak so špecialistom je dôležité v ktoromkoľvek veku.

aké sú príznaky diabetes

 

Aké môžu byť príznaky diabetes?

Kým sa pozrieme na príznaky, malé zopakovanie, čo je DM 1.typu a DM 2.typu.
Diabetes 1.typu sa vyskytuje najmä u detí (aj preto neraz detský diabetes). Vyskytuje sa však aj u dospelých. V priebehu ochorenia sa produkuje nedostatočné množstvo inzulínu.
Diabetes 2.typu sa vyskytuje najmä u dospelých a detí s nadváhou až obezitou. V tomto prípade má organizmus zníženú citlivosť na inzulín, ktorého sa, naopak, produkuje zbytočne veľa. Pri tomto type musíte najmä schudnúť, brať predpísané lieky a dodržiavať diétu

ikona tabletkaÚNAVA A NEDOSTATOK ENERGIE

Keďže bunkám chýba glukóza, čiže ich hlavný zdroj energie, budete zrejme stále cítiť únavu a nedostatok energie, dokonca i keď oddychujete a spíte viac než obvykle. Občas môžete mať aj závraty.

ikona tabletkaSMÄD A SUCHO V ÚSTACH

Keďže na zníženie glykémie v rámci kompenzačného mechanizmu nadmerne močíte, trpíte potom dehydratáciou, ktorá spôsobuje smäd a sucho v ústach.

ikona tabletkaROZMAZANÉ VIDENIE

Pri zvýšenej glykémii šošovky absorbujú glukózu a vodu, a následne opúchajú, čo spôsobuje neostré videnie.

ikona tabletkaSTRATA HMOTNOSTI

Keď telo nemôže zužitkovať glukózu ako zdroj energie, začne štiepiť jej zásoby v tuku a svaloch za vzniku energie; a tak sa vám začnú redukovať tukové zásoby a svalový objem. Strata hmotnosti je bežnejšia a rýchlejšia pri diabete 1. typu. Pri DM 2. typu k nej môže dôjsť pomaly alebo vôbec nie.

 

ikona tabletkaVLČÍ HLAD

Takmer stále cítite hlad, dokonca aj krátko po jedení, lebo glukóza zo skonzumovaného jedla sa nemôže kvôli chýbajúcemu inzulínu vstrebávať do buniek.

ikona tabletkaPOMALÉ HOJENIE RÁN

Neprestajne zvýšená glykémia môže spomaľovať cirkuláciu krvi. Keďže na obnovu tkanív je potrebná krv, menší prívod krvi môže spôsobiť spomalené hojenie poškodeného tkaniva, napríklad rán na koži.

ikona tabletkaČASTÉ A HOJNÉ MOČENIE

Ak je glykémia priveľmi vysoká, obličky prefiltrujú prebytočnú glukózu z krvi a tvoria viac moču na jej vylúčenie.

cukrovka diabetesPrečítajte si tiež
Cukrovka. Potraviny, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi.

ikona tabletkaSEXUÁLNE DYSFUNKCIE

Dlhodobo zvýšená glykémia môže viesť k poškodeniu nervstva, prípadne menšiemu prekrveniu. To zas môže mužom vyvolať problémy ako poruchy erekcie a ženám znížiť libido či viesť k bolestivému pohlavnému styku.

ikona tabletkaCYSTITÍDA A KANDIDÓZA

Glukóza v moči je živnou pôdou pre množenie baktérií a iných mikroorganizmov v močových cestách. To zas môže spôsobiť infekciu, napr. cystitídu (zápal močového mechúra) a kvasinkovú infekciu vagíny a penisu, čo vyvoláva svrbenie v okolí penisu a pošvy.

Zdroj: kniha Diabetes: Prevencia, diagnostika, liečba,
Union.sk, Diabetik.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.