Borák lekársky. Liečivé účinky a recept na borákový olej

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chlpatá rastlinka, ktorej listy pripomínajú chuťou uhorku. Modré kvety, ktoré obsahujú spolu s listami cenné vitamíny A, B, C, tiež saponíny, taníny, vápnik, draslík, mangán, selén a flavonoidy. Semená zasa majú esenciálne mastné kyseliny vrátane kyseliny cis-linolovej a linolénovej. Liečivá bylinka, z ktorej sa oplatí pripraviť borákový olej alebo masku na pleť. Máme pre vás obidva recepty a tiež prezradíme, aké liečivé účinky má borák lekársky.

 

borák lekárskyBorák lekársky

Jednoročná bylinka s rozkonárenou stonkou a modrými kvetmi. Nie je náročná na pestovanie a pôdu, vyžaduje si len ľahkú a dobre priepustnú pôdu + slnečné miesto. Keď si bylinku vypestujete, pozbierajte tiež jej vzácne semienka – plody. „Semienko boráka je väčšie a obsahuje olejnaté zložky. Keď sa zafarbí na tmavohnedo, znamená to, že nastal čas zberu. Môže to byť na konci augusta, ale aj v septembri či októbri. Bylinku je potrebné pozorovať,“ vysvetľuje fytoterapeutka Monika Golasovská, ktorá založila Bylinkovú školu a vedie kurzy pre deti i dospelých. V slovenčine jej vyšla aj užitočná kniha Bylinková terapia, ktorá ponúka bylinky podľa ročných období a k nim recepty na rôzne zdravotné neduhy.

Borák využijete nielen pri zdravotných problémoch, ale aj v kuchyni. Mladé listy sa používajú do šalátov, nátierok a k syrom. Využiť môžete aj šťavnaté stonky, kvety sú krásnou dekoráciou na jedle.
Borákové kvety a listy zbierame počas celého vegetačného obdobia a vňať na začiatku kvitnutia. Sušte ho maximálne pri teplote 35 stupňov Celzia.

 

borák lekárskyLiečivé účinky

Borák lekársky podporuje normálnu činnosť srdca a krvného obehu. Lieči infekcie horných dýchacích ciest. Priaznivo pôsobí na zdravý rast vlasov, nechtov a zubov. Celkovo posilňuje organizmus.

Účinky listov povzbudzujú telo i ducha, pomáhajú pri zápale pľúc, upokojujú a potláčajú melanchóliu, zvyšujú potivosť a pôsobia ako antipyretikum a antireumatikum.
Semená (prášok alebo olej z nich) utišujú syndróm podráždeného čreva, zvonku sa môžu aplikovať na rany, odreniny a ekzémy. Predávajú sa najčastejšie v kapsulách.

ŽENY. Semienka boráka zlepšujú spaľovanie nasýtených tukov a stimulujú metabolizmus, čím uľahčujú boj s obezitou. Pomáhajú pri menštruačných ťažkostiach, tlmia nepríjemné stavy žien, ktoré prechádzajú klimaktériom, a celkovo priaznivo ovplyvňujú hormonálnu nerovnováhu.
MUŽI. Pomáha im pri bolesti kĺbov. Znižuje obsah cholesterolu v krvi a krvný tlak, pomáha pri liečbe cukrovky, znižuje obezitu zvýšeným spaľovaním nasýtených tukov. Povzbudzuje látkovú výmenu.
DETI. Borákový olej pôsobí priaznivo pri liečbe atopických ekzémov, alergií, psoriázy a akné u detí i dospelých. Zlepšuje hyperaktívnu poruchu pozornosti.

borák lekárskySemienko z boráka

Semienko boráka obsahuje vyše 25 % kyseliny gama-linolenovej, z ktorej sa v našom tele tvoria účinné prostaglandíny 1. typu. A tie majú silné protizápalové účinky.
Prášok zo semienok boráka môže znižovať hladinu cholesterolu v krvi, podporuje činnosť srdca a ciev, znižuje krvný tlak a uľavuje aj pri reumatizme. Užíva sa tiež pri astme či iných dýchacích problémoch.
Ako na to? Semienka rozomeľte na prášok napríklad v mažiari alebo mlynčeku vždy tesne pred užívaním. Pri spomínaných ťažkostiach užívajte štvrť čajovej lyžičky 2 až 3x denne.

borák lekársky recept

 

borák lekárskyRecept na borákový olej

recept na borákový olejMonika Golasovská ponúka vo svojej knihe takýto recept na borákový olej:
2 lyžice semienok boráka rozdrvte a vložte do vydezinfikovanej fľaše (ona ju vždy najskôr prepláchne čistým alkoholom). Pridajte 4 dcl kvalitného slnečnicového oleja. Fľašu s olejom potom nechajte v tme macerovať asi 6 – 8 týždňov, traste ňou.
Zátku kontrolujte a zo začiatku každý deň utierajte zvnútra minimálne 40 % alkoholom, aby sa netvorila pleseň. Všetky semienka musia byť ponorené v oleji. Po uplynutí 6 – 8 týždňov macerácie prefiltrujte, potom uchovávajte v tmavej fľaši v chlade a tme.

Účinky oleja. „Olej je úplne skvelý na pleť i vlasy, môžete ho užívať aj vnútorne: pol čajovej lyžičky 2x denne, najlepšie ráno a večer. Olej z boráka užívaný vnútorne aj lokálne na koži podporí zlepšenie zápalových stavov kože vrátane seboroickej dermatitídy, psoriázy, ekzému, a dokonca aj akné. V skutočnosti je to jeden z najdôležitejších prínosov oleja z boráka,“ dodáva M.Golasovská, autorka knihy Bylinková terapia.

Olej pôsobí hojivo pri liečbe akné, odrenín, vyrážok a ekzémov (i atopických) a psoriázy. Podporuje rast a kvalitu vlasov a nechtov.

 

borák lekárskyMaska na pleť a vlasy

Budete potrebovať 1 lyžicu borákového oleja, 1 lyžicu medu a 1 žĺtok (najlepšie z domáceho chovu).
Celú zmes vyšľahajte – môžete ju využiť ako masku na tvár alebo zábal na vlasy (na vlasy s maskou dajte igelitové vrecko a uterák).
Nechajte pôsobiť 20 minút.

liečenie bylinamiPozrite si ďalšie články v sekcii BYLINKY.

Bylinková terapia
Bylinková terapiaVýborná kniha, ak sa chcete naučiť využívať liečivú silu bylín. Monika Golasovská ju rozdelila na štyri ročné obdobia a ku každému pridala bylinky, ale tiež účinky a recepty z koreňov, krov a plodov daného obdobia.
Autorka ponúka množstvo zaujímavých informácií, ale najmä praktické rady – ako využiť skoré zelené buriny, kôru zo stromov, huby, lišajníky a imelo, tiež hovorí o sile pukov alebo o ženských bylinkách (hluchavka biela, alchemilka obyčajná ap.).
Kniha Bylinková terapia je prehľadná, ľahko sa v nej zorientujete a má nesmiernu cenu pre tých, ktorí sa dívajú okolo seba, majú otvorené oči a chcú využiť silu prírody pre svoje zdravie.
Veľmi vkusné ilustrácie pridala Terezie Vavrošová.

 

Foto: Grada, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.