Amelia je majiteľkou kníhkupectva a so svojím otcom, bibliografom, ide usporiadať jednu krásnu starú knižnicu na Anjelskom dvore. Ten zdedil známy spisovateľ, autor mysterióznych hororov. Od začiatku je jasné, že Ameliu pozná, lenže ona netuší, odkiaľ by sa mohli poznať…
Rozbieha sa nový príbeh Michaely Elly Hajdukovej Záhrada umenia. Odohráva sa v súčasnosti i minulosti. Aktuálna linka je detektívna, „zavedie vás na zvláštne a desivé miesto plné talentu a umenia, ktoré sa volá Záhrada umenia. Žijú tam dievčatá ´prevrátené´ na víly,“ vysvetľuje autorka.
Záhrada umenia
Amelia Snowdenová je hrdá na vlastné kníhkupectvo a svoj pokojný život, v ktorom majú knihy a práca s nimi výnimočné miesto. Len čo sa však zoznámi s charizmatickým autorom mysterióznych hororov, Richardom Rickmanom, jej svet sa pomaly rozbíja.
Až záhadná Angelique, umelkyňa z tajomnej miestnosti s knihami a hudbou Edith Piaf, posmelí Ameliu, aby zatvorila oči a pozrela sa dozadu. Amelia sa však bráni a nechce pátrať. No niekedy je všetko naše odhodlanie zbytočné proti mocným silám podvedomia, ktoré sa rozhodlo vypustiť von všetky tiene. Netuší však, že zelené závoje absintu, tajomná knižnica a neobyčajná kniha s prázdnymi stránkami môžu napokon otvoriť aj jej zranené srdce.
Záhrada umenia. Tak sa volal tento veľký dom, zvonku vyzerajúci ako moderná stavba s čistými líniami a mnohými presklenými časťami.
„Iba blázon by chcel odtiaľto odísť! Toto je dokonalý svet!“ vyhlásila Lily včera.
Ako je možné, že ju Richard Rickman očividne pozná, hoci sa nikdy predtým osobne nestretli? Aké desivé spomienky ukrývajú jeho oči, ktoré jej začínajú byť povedomé? Kto sú dve mladučké dlhovlasé dievčatá, lapené v pasci pastelového zámku? A ustojí Amelia príbeh Mary Shelleyovej, autorky Frankensteina, ktorý spustí otvorenie jej vlastných zabuchnutých dvier?
Cesta späť už nepovedie…
Pastelový zámok totiž ukrýva nielen víly a umenie, ale aj masky, des a smrť.
Pútavá historická linka
Práve historická línia dokáže okoreniť celý príbeh a dodáva mu šťavu. Zoznamujeme sa v nej s autorkou Frankensteina Mary Shelleyovou. V nej vystupujú mnohé postavy, ktoré skutočne žili. Ako Mary, jej otec, či básnici Percy Shelley alebo lord Byron.
„Maryn život ma fascinoval, i fakt, že napísala Frankensteina ako 18-ročná a nik jej neveril, že je to jej dielo. Ani vydavatelia jej to nechceli vydať. Napokon sa jeden našiel, ale vydal to anonymne s podmienkou, že predslov napíše Percy, čím sa kniha automaticky pripisovala jemu. Lenže on sa mi v tomto veľmi páčil, podporoval Mary a všade rozprával, že to napísala ona,“ vysvetľuje Michaela.
Príbeh Mary Shelleyovej podrobne nepoznala, kým sa nerozhodla, že sa stane súčasťou jej knihy. Bol to iba náhly nápad písať o nej, lebo vedela len to, že v čase vzniku Frankensteina bola mladučká, žila so slávnym Percym Shelleym „nadivoko“ a umrelo jej bábätko. „Bolo toho dosť na to, aby som sa cítila namotaná 🙂 Rozhodne sa pridala k spisovateľkám, ktoré obdivujem,“ dodáva.
Lahôdka pre milovníkov kníh
Záhrada umenia je opäť čosi nové a netradičné, navyše napísané skúsenou autorkou. Výborne preplietla jednotlivé polohy príbehu, historickú líniu s autorkou Frankensteina, súčasnú s kníhkupkyňou Ameliou a k tomu záhadné miesto Záhrada umenia.
„Milujem knihy a na tejto knihe to je vidieť,“ tvrdí autorka. „Vložila som do nej mnohé svoje obľúbené knihy, či postavy, objavujú sa na všelijakých miestach a v rôznych podobách. Celkovo sa v tejto knihe v osobe Amelie stretlo mnoho zo mňa samej. Láska ku knihám, histórii, bibliosmia, páčia sa mi staré knižnice, aj to Ameliino kníhkupectvo som si “vystavala” podľa seba. Dokonca Amelia a Richard spolu pijú absinth ako prekliati básnici, ktorých mám tiež rada 🙂 “
Pozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.
Kniha je tiež veľmi zaujímavo graficky spracovaná. Zlaté písmo na obálke, staré písmo na predsádke a svetlohnedá oriezka. „Mne sa už na pohľad veľmi páči a pevne verím, že zaujme čitateľov. Nielen zvonku, ale i zvnútra,“ odkazuje autorka, ktorá si získala čitateľov mnohými knihami, ako Zimný palác, ZlatovláSSka, Nemecké dievča neplače, Berlínske hviezdy, Rekviem pre anjela a Démonov anjel.
Foto: vydavateľstvo Motýľ, LepšíDeň.sk