Nenápadná, napohľad obyčajná a pritom taká liečivá. Alchemilka obyčajná sa vyskytuje v horských a podhorských oblastiach po celom území našej vlasti.
Možno ste nevedeli, ale v stredoveku ju alchymisti nazývali Venušin plášť. Mala pre nich cenu perly a nazývali ju nebeskou rosou. Celé stáročia sa alchymisti snažili vyrobiť elixír nesmrteľnosti…
My vám prezradíme, v čom nám vie alchemilka pomôcť a ako sa dá využiť.
Túto bylinku by mala mať v domácnosti každá žena. Alchemilka totiž uľaví od ženských ťažkostí. Napomáha napríklad pri nepravidelnej či bolestivej menštruácii, vhodná je taktiež pri nevoľnostiach v menopauze. Využiť ju teda môžu ženy rôznych vekových kategórií.
Liečivá alchemilka
V Európe aj u nás existuje viacero druhov alchemilky a faktom je, že všetky sú liečivé. Čistí pečeň, krv, prospieva žalúdka a črevám. Upravuje hormonálnu činnosť.
Po alchemilke siahnite, ak máte poruchy menštruačného cyklu. Vhodná je pre mladé dievčatá, ktoré ešte nemajú pravidelný cyklus. Popíjanie čaju z tejto byliny by im ho malo napraviť. Alchemilka navyše pôsobí sťahujúco, a tak uľaví aj od bolestivej menštruácie.
Liečiteľka Viola Haršániová nazýva alchemilku bylinkou plodnosti. 3- až 4-týždňové používanie bylinkového čaju upevňuje maternicu, uľahčuje pôrod. Je vynikajúci aj po pôrode v tzv. šestonedelí.
U mužov je vhodná pri povrchových zápaloch genitálií, odporúčam umývanie v odvare a pitie čaju.
Vo svojej knihe Bylinková lekáreň odporúča napríklad tento alchemilkový zápar:
Do 1 litra vriacej kvalitnej nechlórovanej vody vhodíme 1 kopcovitú polievkovú lyžicu suchej byliny, prikryté necháme 10 – 15 minút vylúhovať, precedíme. Pijeme celý deň a poslednú šálku večer pred spaním.
Môžete skúsiť aj odvar z alchemilky:
Necháme zovrieť 1 liter kvalitnej nechlórovanej vody (nie minerálky), vhodíme 1 polievkovú lyžicu suchej byliny alebo koreňa. Prikryté na miernom ohni necháme vrieť 7 minút, scedíme. Priebežne pijeme celý deň, pred spaním poslednú šálku.
Čaj z alchemilky
Čaj z alchemilky by sa mal piť dvakrát denne. Kopcovitú polievkovú lyžicu suchej vňate zalejte pol litrom vrelej vody a nechajte 15 minút spariť.
Okrem toho táto bylina napomáha pri rôznych ochoreniach ženských orgánov, výtokoch či nevoľnostiach v menopauze. Nakoľko veľmi rýchlo lieči, využíva sa aj v súvislosti s poranením pri pôrode.
Ako uvádza Maria Trebenová vo svojej knihe Zdravie z Božej lekárne, čaj z alchemilky by mali piť aj tie ženy, ktoré majú sklony k potratom. Táto zázračná bylina totižto upevňuje plod a posilňuje väzivo maternice. Podľa Marie Trebenovej je vhodné, aby ženy začali piť čaj z alchemilky od tretieho mesiaca tehotenstva.
Ako dopĺňa Trebenová, kombinácia alchemilky s kapsičkou pastierskou pomáha dokonca pri obrátení maternice a slabinovej prietrži.
Alchemilka nielen pre ženy
Hoci sa alchemilka spája najmä so ženami a so ženskými problémami, má široké využitie. Požíva sa ako prostriedok posilňujúci srdce pri traumatických horúčkach, hnisavých ranách i pri zanedbaných vredoch.
Ak vám extrahovali zuby, ako najlepší hojivý prostriedok sa odporúča práve alchemilka. Po vytrhnutí zuba je potrebné si alchemilkou viackrát vypláchnuť ranu, ktorá by sa mala vďaka zázračným účinkom tejto byliny zahojiť už počas jedného dňa.
Popíjanie čaju z alchemilky odstraňuje slabosť svalov a končatín a pomáha aj pri málokrvnosti. Podľa Márie Trebenovej naši predkovia túto bylinu používali na rany, a to na vonkajšie i vnútorné, ďalej pri epilepsii a pri prietrži brušnej blany.
Ak máte niekde na tele ranu (reznú, či bodnú), roztlačenú čerstvú a opláchnutú alchemilku prikladajte na tieto ranky.
Alchemilka je vhodná je taktiež pri nespavosti, v kombinácii s kapsičkou pastierskou lieči atrofiu svalov a využíva sa aj pri skleróze multiplex.
Pozrite si ďalšie články
o LIEČIVÝCH BYLINKÁCH.
Kde alchemilku nájsť?
Sušenú alchemilku, z ktorej si následne môžete uvariť čaj, nájdete v každej dobrej lekárni, čajovni či v špecializovanom obchode. 100 gramové balenie kvalitnej vňate alchemilky obyčajnej vás vyjde na cca 5 eur. Alchemilkový čaj z Herbexu s 20 vrecúškami kúpite za necelé dve eurá.
Ak si byliny radšej zbierate sami, alchemilka rastie predovšetkým na okrajoch lesov a ciest, na svahoch a na vlhkých lúkach, ktoré sa nachádzajú vo vyšších polohách. Stretnúť sa s ňou môžete aj v horských oblastiach (alchemilka alpská).
Bylinu spoznáte podľa toho, že má dlaňovito laločnaté listy so siedmimi až deviatimi lalokmi. Charakterizuje ju pevná a nevysoká stonka a drobné žltozelené kvety. Alchemilka rastie od apríla do júna, no vzhľadom na súčasné klimatické pomery, kedy teplé počasie vydrží oveľa dlhšie, ju môžete v prírode zhliadnuť až do októbra.
V čase kvitnutia sa z rastliny zbiera celá byľ, neskôr len listy. Suší sa prirodzeným teplom. Pozor! Zle vysušené rastliny splesnivejú, môžu sa stať toxické a pre užívanie nebezpečné.
Foto: Pixabay, Wikimedia (Carl Axel Magnus Lindman – Bilder ur Nordens Flora)