Plánujete si kúpiť psa? Bude to čistokrvné šteniatko alebo gulášik z útulku?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vziať si do opatery živú bytosť je vždy vážne rozhodnutie. To určite viete. Ak ste si to so všetkými rodinnými príslušníkmi vydiskutovali a psíka si naozaj prajete a zároveň ste pripravení zodpovedne sa oň postarať, gratulujeme. Máte možnosť poskytnúť milujúci domov, za čo sa vám všetka láska zaručene vráti späť. A takéto rozhodnutie milujeme. Tlieskame vám 🙂
No kúpiť psa nie je len tak. Nedá sa po čase vrátiť (resp. dá, ale urobili by ste to tým veľkým očiam, ktoré na vás nechápavo pozerajú, že prečo?). Treba si premyslieť, čo presne chcete. V tomto vám radi poradíme.

Pre čistokrvného psíka hovorí mnoho argumentov. Môžete si kúpiť malé šteniatko od zdravých rodičov, ktorých pôvod je známy minimálne do štvrtej generácie. A váš nový miláčik vyrastie do presných rozmerov a tvarov. Dokonca aj povahové črty sú dopredu dané. Tak prečo riskovať, že si domov donesiete niečo ako maltezáka a vyrastie vám z toho krokodíl?

 

Psík podľa predstáv

psík podľa predstávKeďže čistokrvné šteniatko máte u seba od malička, nemôže sa stať, že by si k vám prinieslo traumu z minulosti. Nemá naučené nežiadúce zlozvyky. Je „tvarovateľné“ a vycvičiteľné. Tak prečo riskovať s nejakým najdúchom, u ktorého netušíte, odkiaľ je, čo zažil a ako dlho je už na svete?
Otázka veku je dosť dôležitá, väčšinou sa nikto nechce upínať na psíka, ktorý môže každú chvíľu umrieť.

Kto by chcel nejakého úbožiaka, ktorý sa pol života potácal v špinavom prostredí, v ktorom mu najbližšími tvormi boli blchy v kožuchu, bez akejkoľvek veterinárnej starostlivosti?
Teraz už môže byť začipovaný, zaočkovaný a odčervený a po kompletnej prehliadke, ale u takého psa nikdy neviete.
Alebo, kto by pustil k svojmu dieťaťu bitého psíka? Možno je milý a poslušný… ale kto sa za neho zaručí, že nezaútočí? Mohol prežiť škaredé veci, následkom ktorých môže reagovať neprimerane.

Áno, tieto a mnohé ďalšie argumenty počúvajú pracovníci útulkov dnes a denne. Je ale oveľa viac pádnych argumentov, prečo by ste si mali dať domov práve takémuto psovi:

pes ikona1. S dospelým psom nie je toľko starostí

Na rozdiel od šteniatka, ktoré potrebuje jesť 4-krát denne, dospelému stačí jedná dávka granúl. Netrhá papuče kvôli prerezávajúcim sa zubom, býva pokojnejší a samostatnejší. Psíky z útulku sú spravidla kastrované, preto vám nehrozí neželané potomstvo. Ani túlajúci sa alfa samec, ktorý by vám ničil plot, aby sa dostal za fenkou od susedov.

Krížence bývajú odolnejšie voči dedičným chorobám na rozdiel od prešľachtených čistokrvných rás. Navyše, ak so psíkom plánujete dlhé prechádzky, dospelý útulkáč toho zvládne oveľa viac ako štvormesačné šteniatko. Často už vie chodiť na vodítku, či prísť na písknutie, aj keď toto samozrejme nie je pravidlom. Ak bol celý život na reťazi, nemôžeme očakávať, že bude vedieť aportovať.

pes ikona2. Obrovský výber veľkostí, farieb i pováh

Každý kríženec je jedinečný originál. Pracovníci útulku vám vedia veľmi dobre poradiť s výberom. Poznajú svojich najdúchov, vedia, ako sa správajú, keď sú sami alebo vo svorke. Či sú vhodní k deťom, alebo skôr k starším ľuďom, do bytu, či veľkej záhrady. Určite sa vás budú pýtať, čo od psíka očakávate a vedia zhodnotiť, ktorý z nich vám to môže poskytnúť. Pripravte sa aj na otázky ohľadom vašich možností. Neodporučia vám kríženca dobermana, pokiaľ bývate v garsónke. Niektoré útulky majú aj svoje stránky, kde si môžete budúceho domáceho maznáčika dopredu vybrať podľa fotky a opisu.

chcete si kúpiť psa?

V roku 2018 prijala Sloboda zvierat v Bratislave a ďalších 25 regionálnych pobočkách spolu 7887 zvierat. Vrátiť do pôvodného domova sa podarilo 1254 a adoptovaných bolo 5777 šťastlivcov. Zdroj: Tlačová správa, Bratislava, 06.03.2019

 

„My sme mali vytypovaných asi troch. Kritériom bola stredná veľkosť a dobrá povaha. A aby mohol byť celoročne vonku. Pravdupovediac sme hľadali kamaráta k našej fenke novofundlandského psa, lebo sa nám zdalo, že je nejaká smutná, keď sme často mimo domu. Možno to nie je najlepší dôvod na zaobstaranie si psa, ale dnes sme radi, že ho máme”, hovorí majiteľ psíka adoptovaného z piešťanského útulku.

Nič nie je lepšie, ako osobný kontakt. Prešli ste sa už niekedy medzi kotercami s desiatkami opustených psíkov? V čistokrvnom chove s piatimi či šiestimi šteniatkami sa nemusíte boriť s toľkým hlukom a určite to tam aj lepšie vonia, ako v útulku so stovkou smutných dušičiek. Všetky tie oči sa na vás budú upierať s nekonečnou nádejou.

venčenie psovPrečítajte si tiež
Venčenie psov. Aké sú pravidlá a postup?

pes ikona3. Miliónkrát vrátená láska

„Najradšej by som si ich zobral desať, ale to samozrejme nebolo možné. S manželkou sme prechádzali od jedného koterca k druhému a postupne sme nachádzali psíkov z fotiek na stránke útulku. Niektorí štekali, iní sa krčili v kúte a všetci nás svojimi očami zúfalo prosili. Priznám sa, že to nebol úplne príjemný pocit. Vtom… ani to neviem popísať. Sedel tam, bolo to, ako keby sme sa poznali odjakživa a on sa nás pýtal – Kde ste toľko? Ideme! Neštekal, neskákal, len tam sedel, hľadel na nás očami plnými nádeje, pripravený na odchod domov.”

Vedeli ste, že...
…psy majú špeciálne vyvinutý mimický sval v okolí oka, ktorý u ich divokého príbuzného – vlka – nenájdete. Zdvíhač vnútorného očného kútika (m. levator anguli oculi medialis). Je pravdepodobné, že sa im vyvinul až v priebehu domestikácie. Vďaka nemu dokáže na svojho majiteľa spraviť povestné „psie oči”, ktorým len ťažko odoláte.

plánujete si kúpiť psa?

A nakoniec tá láska, ktorá sa vám od tohto nechceného tvora dostane sa nikdy nebude dať porovnávať s citmi od čistokrvného psíčka, ktorý v živote nezažil nič zlé. Odhodené, nechcené, dokonca bité psíky, ktoré si prešli svojimi životnými útrapami dokážu byť neuveriteľne vďačné za každé vaše slovo, dotyk, pozornosť, ktorú im venujete. Ako keby boli stále jednou labkou v útulku a len vďaka vám sa im dostalo toľko šťastia, že majú milujúci domov. A budú vám to mnohonásobne splácať po celý svoj psí život.

„Je to ten najpokornejší tvor na svete. Škôlkari sa v rámci prechádzky zastavujú pri našom plote, aby si ho pohladkali. A s našou fenkou tvoria nerozlučný pár.”

A toto je on, nájdený pred piatimi rokmi v lese, umiestnený v útulku v Piešťanoch, adoptovaný do Trenčína. Trochu nesúmernej postavy, s jedným ovísajúcim uchom, šťastný a vďačný.

plánujete si kúpiť psa?

Zdroj: Sloboda zvierat, 21stoleti.cz
Foto: Pixabay a autorka

 

 


Zdielať

About Author

Martina Kašičková

V živote sa snažím robiť to, čo ma baví a vďaka skvelej rodine a pohodovej práci sa mi to momentálne celkom darí.

Komentáre sú uzavreté.