Bolesti hrdla. 10 osvedčených ľudových receptov a tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

S nástupom jesene a potom aj zimy patria bolesti hrdla k najčastejším problémom, ktoré nás sužujú. A spolu s tým horúčka, upchatý nos, prípadne vám z neho stále tečie.
Keď si zadáte do Google vyhľadávania „bolesti krku“, vyskočia vám najmä rôzne lieky a prípravky z lekární. Ak nechcete vyhadzovať peniaze, alebo tá bolesť ešte nie je veľmi silná, vyskúšajte najskôr prírodné, ľudové liečiteľské recepty. Máme pre vás 10 tipov, čo sa osvedčilo a čo môžete skúsiť aj vy.

10 receptov na bolesti hrdla

Najčastejšie sa odporúčajú (lekármi aj odborníkmi) dostatok spánku, slepačia polievka, jablčný ocot, čaj, nanuk, kurkuma, alebo čili omáčka. Prípadne kloktanie, ktoré naozaj pomáha. Proti bolesti hrdla však môžete vyskúšať niektorý z týchto ľudových liečiteľských tipov.

levanduľafenikel proti bolestiam hrdla1. Fenikel obyčajný

Čaj z fenikla má príjemnú chuť aj vôňu a pripravuje sa z neho osviežujúci nápoj, ktorý priaznivo pôsobí na trávenie.
Vďaka účinným aktívnym látkam ako anetol a eukalyptol, pomáha pri rozpúšťaní hlienov a uvoľňovaní nahromadených toxínov. Pôsobí antisepticky a upokojuje podráždené hrdlo. Bojuje proti kašľu a zápalom sliznice.
Feniklový čaj je vhodný na kloktanie, upokojuje mukózne membrány a tlmí kašeľ.

levanduľa2. Echinacea

Môžete si napríklad kúpiť kapsuly, ktoré dostanete v každej lekárni a povedzme 90 kapsúl vás vyjde na cca 7-10€. Každá kapsula obsahuje koncentrát echinacey purpurovej (Echinacea purpurea), ktorý sa rovná 750 mg nadzemnej časti rastliny.
Užívajte ich na úľavu od prechladnutia, pri bolesti hrdla a upchatých dutinách. 1 kapsulu raz alebo dvakrát denne, zapite tekutinou. Táto dávka sa môže užívať dva týždne, po ktorých musí nasledovať dvojtýždenná prestávka.

levanduľa3. Baza čierna

Naozaj bezpečný a účinný domáci liek na uši, nos a hrdlo. Tinktúra alebo horúci odvar majú priaznivý vplyv na organizmus.
Baza je výborná pri príznakoch prechladnutia, napríklad pri chorobách podobných chrípke a miernej horúčke. Potláča príznaky aj infekciu. Vhodné je kombinovať ju s rebríčkom obyčajným.

Odvar pijeme horúci, osladený medom. Zrelé plody obsahujú veľa vitamínu C a sú silným antioxidantom. Bazový sirup alebo extrakt sa osvedčili proti infekcii a na urýchlenie liečby. Klinické výskumy zistili, že extrakt z bazy čiernej skracuje čas rekonvalescencie pri chrípke. Plody sa môžu užívať na zlepšenie odolnosti proti infekciám a zníženiu tendencie návratu prechladnutia, bolesti hrdla a kašľa.
Extrakt z plodov sa zvyčajne predáva voľne a môže sa bezpečne podávať aj deťom.

Upchaté ucho, nos a hrdlo. Baza dokáže vysušiť a tonizuje mukózne membrány vystielajúce nos a hrdlo, takže zmierňuje kýchanie, svrbenie a výtok z nosa pri alergickej a sennej nádche.

levanduľa4. Dúška tymiánová

Z tejto bežnej kuchynskej bylinky sa pripravuje osviežujúci čaj, ale potláča aj infekcie a podporuje dýchaciu sústavu. Je užitočná takmer pri všetkých problémoch s ušami, nosom, hrdlom a dýchaním.
Dezinfikuje dýchacie cesty, zmierňuje kašeľ a napomáha odstraňovať hlieny. Čaj z dúšky tymianovej bez medu alebo s medom je vhodný liek na bežné choroby vrátane prechladnutia, zápalu sliznice, upchatia dutín, bolesti hrdla a tonzilitídy. Čaj sa použije na kloktanie a potom sa prehltne.

levanduľa5. Skorocel pravý, skorocel väčší

Skorocel väčšinou podporuje a posilňuje mukózne membrány v tele, bojuje proti infekcii, znižuje tvorbu hlienov mukóznych membrán a podporuje obnovu tkanív.
Môže sa užívať pri prechladnutí, sennej nádche, sínusitíde, kašli aj bolestiach hrdla. Okrem toho potláča tvorbu kyseliny v žalúdku, výskyt žalúdočných vredov, hnačku a podráždenie čriev.

Užíva sa ako čaj alebo ako tinktúra. Pri akútnom stave sa užíva krátkodobo; dlhodobo pri chronických stavoch, ako sú upchatie dutín, alergická nádcha a mukózna kolitída. Skorocel navyše stimuluje uzdravovanie celého tela, najmä tráviacej a dýchacej sústavy.

bolesti hrdla 10 receptov

levanduľa6. Kardamón

Využívajú sa semená alebo esenciálny olej. Užívajte jednu kapsulu raz alebo dvakrát denne a zapite tekutinou. Táto dávka sa môže užívať dva týždne, po ktorých musí nasledovať dvojtýždenná prestávka.

levanduľa7. Sladkovka hladkoplodá

Táto univerzálna bylinka je tonikum, pôsobí protizápalovo a je vhodná pri rozmanitých zdravotných problémoch. Užíva sa zvyčajne pod dohľadom odborníka a priaznivo pôsobí na nadobličky.

Pôsobí na vredy v ústnej dutine, boľavé hrdlo, bronchitídu a kašeľ. „Sladkovka sama alebo v kombinácii s inými bylinkami v podobe čaju predstavuje príjemnú ústnu vodu alebo kloktadlo pri bolestiach jazyka a úst, ako aj vredoch v hrdle a pri laryngitíde. Pri hltaní upokojuje podráždenie a zápal dýchacích ciest, napríklad pri bronchiálnej infekcii, pomáha vykašliavať a stimuluje čistenie hlienov. Bylinka účinkuje dobre aj pri zubnom kaze,“ uvádza Andrew Chevallier v Malej encyklopédii prírodnej medicíny.

levanduľa8. Rakytník rešetliakový

Obsahuje veľa minerálov a vitamínov A aj C. Plody trpkej chuti sú ideálnym výživovým doplnkom. Slúžia aj ako prevencia proti prechladnutiu a bolesti hrdla.
Je to výborný antioxidant, tonikum krvného obehu. má veľa minerálov a vitamínov.
Bojovník proti infekciám. Sirup alebo šťava z rakytníka je skvelá ako prírodný výživový doplnok – dodávajú odolnosť voči prechladnutiu, bolestiam hrdla a pri problémoch s dutinami.

Prečítajte si tiež
Rakytník rešetliakový. Pozitívne a liečivé účinky.

levanduľa9. Ríbezľa čierna

Čierne ríbezle majú ostrú kyslastú chuť, lebo obsahujú veľa vitamínu C, teda majú antioxidačné účinky. Dávajú sa deťom preventívne proti prechladnutiu a infekciám hrdla. Šťava a extrakt pôsobia protizápalovo a protivírusovo. Používajú sa plody, puky, listy a olej zo semien.
Sú skvelé na podporu imunity. Čierne ríbezle sa zužitkúvajú už odnepamäti a šťava alebo extrakt z nich sa môžu užívať pravidelne na podporu odolnosti voči vírusom vrátane prechladnutia, chrípky a herpesov. Zdá sa, že pri týchto stavoch urýchľujú zotavovanie. Sladeným koncentrátom sa treba vyhýbať.

levanduľa10. Šalvia lekárska

Šalvia lekárska je adstringentná, takže potláča mnohé infekcie, napríklad vredy v ústach, bolesť hrdla a vysúša zapálené sliznice.
Odvar je výborný na vyplachovanie a kloktanie pri lokálnych infekciách. Pri opakovaných problémoch sa dobre kombinuje napríklad s echinaceou (rod Echinacea).

bolesti hrdla a šalvia

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.