Keď sa kniha prisní, môže vzniknúť naozaj silný príbeh. Novinka Šialený med

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niektoré knihy vznikajú vďaka snom. Stalo sa to aj týmto dvom autorkám.
Jennifer Boylanová sa jedného dňa zobudila a na sociálnu sieť napísala „Snívalo sa mi, že som s Jodi Picoultovou napísala knihu!“ Pritom sa nikdy s touto bestsellerovou autorkou nestretla.
O to väčšie prekvapenie bolo, keď jej o niekoľko minút prišla správa priamo od Jodi. „O čom bola tá kniha?“

Takto sa začala ich spolupráca. Stretávali sa, diskutovali a vymýšľali svoj príbeh. „Niekoľko týždňov som strávila na podlahe, vymýšľala Lilin a Oliviin príbeh, strihala kusy papiera a rozmiestňovala ich na nástenku, z ktorej som vyskladala komplexný príbeh. Nástenka sa postupne rozšírila na niekoľko stien v mojom dome,“ spomína si Jennifer.

Dohodli sa, že Jodi začne s písaním príbehu z Oliviinho pohľadu a ona zase z Lilinho. Každá však musela vytvoriť aspoň jednu časť príbehu z opačnej perspektívy, tak ako sa pozrieť aj na prácu tej druhej, text zredigovať a učesať, aby román pôsobil jednoliato, hoci bol vypovedaný z dvoch pohľadov.
Napokon vznikol z toho strhujúci príbeh Šialený med.

Šialený med

Pútavý a provokujúci Šialený med

Olivia McAfeeová vie, aký je to pocit začínať úplne odznova.
Jej dokonalý život sa rozpadol na kúsky, keď jej manžel odhalil svoju temnejšiu stránku a prejavil sa ako agresívny tyran. Ani vo sne by jej však nenapadlo, že skončí späť v ospalom rodnom meste v New Hampshire, bude bývať v dome, v ktorom vyrastala, a s láskou sa venovať včelárstvu, ktoré zdedila po svojom otcovi.

Jedného dňa sa do New Hampshire presťahuje transrodové dievča Lily Campanellová aj s mamou. Obe dúfajú, že to bude pre ne nový začiatok. A práve tieto nové začiatky sú presne tým, čo Olivia a Lily potrebujú.

Ich cesty sa prepletú, keď sa Oliviin syn Asher zaľúbi do Lily. Tá sa po prvý raz s niekým cíti naozaj šťastná. Občas má však pochybnosti, či mu môže úplne dôverovať. Žiadne šťastie však netrvá večne a Oliviu z ničoho nič omráči telefonát s odkazom: „Lily je mŕtva a Ashera vypočúva polícia.“

Je presvedčená, že jej syn je nevinný. No klamala by, keby si nepriznala, že v ňom občas vidí záblesky otcovej agresívnej povahy. Zamotaný prípad sa vyvíja proti nemu a ona si uvedomuje, že syn pred ňou skrýva oveľa viac, ako jej v skutočnosti povedal.

ikona knihyPozrite si aj ďalšie
KNIŽNÉ TIPY.

Transrodoví ľudia… sú stále len ľudia

Šialený med je strhujúci milostný príbeh plný napätia, tajomstiev a rizík, ktoré občas podstupujeme, aby sme sa stali sami sebou. Rozhodne je to provokujúci príbeh, a to aj na Slovensku, kde sa zdvíha vlna proti akejkoľvek inakosti, o to viac proti transrodovým ľuďom, ktorých mnohí nepovažujú ani za ľudí…

„Viete, nikdy som nepovažovala transrodovú ženu za niečo iné než za ženu, tak ako aj transrodového muža za muža,“ hovorí Jodi Picoultová. „Uvedomovala som si však, že mnoho cisrodových ľudí takto nezmýšľa, a preto som chcela ich odpor aspoň trochu zmierniť. Chcela som vytvoriť príbeh s transrodovou postavou, ktorá by bola taká skutočná a presvedčivá, že si ju (akoby povedal Asher) každý zamiluje pre to, aká je, a nie pre to, kým je.“

A Jennifer dodáva: „Trans dievčat a žien s podobnými príbehmi je neúrekom. Len počas roka, v ktorom sme s Jodi písali Šialený med, ich zahynulo 350. Jednu pätinu z nich zavraždili v ich vlastných domovoch.“

 

Silné a intenzívne emócie

Tak ako povedala v príbehu Elizabeth Olivii: Ak ste stretli iba jedného transrodového človeka, počuli ste len jeden príbeh.“

Z rozličných príbehov transrodových ľudí je zrejmé, že sú to ľudia ako bežne vnímaní ľudia. Pracujú ako úspešné pilotky, sexuálne pracovníčky, hasičky, vysokoškolské profesorky, astrofyzičky či elektrikárky. „Trochu ma preto mrzí, že v tomto románe opisujem smutný prípad vraždy mladej transrodovej ženy. Kiežby sme si nemuseli dvadsiaty november (Deň pamiatky transrodových obetí) asociovať s násilím a so stratou, ale s vytrvalosťou, odvážnosťou a oslavou života tak, ako to robíme tridsiateho prvého marca počas Dňa viditeľnosti transrodových osôb,“ dodáva Jennifer Boylanová.

Šialený med je príbeh, ktorý vás strhne, dotkne sa vašej duše, srdca, ale aj mysle, aby ste sa zamysleli. Je tam napätie i dráma zo súdnej siene, je láska i vzrušenie, nechýbajú tajomstvá, ktoré v sebe ukrývame. Dojímavé, silné a presvedčivé. Uchvátia vás postavy, ale najmä sila a intenzita všetkých emócií, ktoré autorky dali do príbehu.

šialený med

Foto: LepšíDeň.sk, jodipicoult.com, Grada.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.