Rumanček kamilkový, čiže harmanček. Liečivé účinky a využitie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rumanček kamilkový (matricaria recutita) je známy skôr ako liečivý čaj príjemnej chuti. Poskytuje výraznú úľavu pri zdravotných problémoch, ako sú zlé trávenie, prekyslenosť, nevoľnosť z cestovania, kŕče, zapálená pokožka, dokonca aj zlý spánok. Najlepšie výsledky zaručuje najkvalitnejšia bylinka, a ešte konkrétnejšie – tinktúra z harmančeka, čaj alebo esenciálny olej. Len zriedkavo vyvoláva nejakú alergickú reakciu.
Máme pre vás niekoľko tipov, ako ho využiť a v čom všetkom pomáha.

A propos, ako bezpečne rozpoznáte rumanček kamilkový? Je to jednoročná bylina, ktorá patrí do čeľade astrovité a dorastá do výšky 30 až 80 cm. Kvety sú v strede žlté s bielymi lupienkami. Kvetné ložisko je duté. Na lúkach ho môžete nájsť od mája do septembra. Ideálny čas na zber je máj až august – rastlinky odstrihnite, zbierajte len kvety s krátkou stopkou. Zber je najvhodnejší v suchom počasí okolo obeda. Sušte ho v tieni alebo pri teplote do 40 stupňov a to čo najrýchlejšie, aby sa v rumančeku uchovali všetky liečivé látky a aróma.

 

Liečivý rumanček

čaj rumanček kamilkový, harmančekRumanček je antialergénny, protizápalový, uvoľňuje, potláča kŕče a upokojuje.
Je teda dobrý na tráviace problémy a zápaly.
Rumanček je asi najčastejšie používaná európska bylinka a pokojne ju môžu užívať aj batoľatá, deti a dospelí na všetky problémy spojené s trávením, od vriedkov v ústach a bolesť žalúdka, až po koliky a ich uvoľnenie.

Rumanček zmierňuje zápal, kyslosť aj kŕče a povzbudzuje uzdravovanie. Pravidelná šálka čaju veľmi pomáha pri zápalových stavoch ako gastritída, Crohnova choroba a kolitída.
Ak chcete dosiahnuť najlepší výsledok, vylúhujte rumanček v čajníku alebo v šálke prikrytej tanierikom, lebo väčšina aktívnych zložiek je prítomných práve v pare.

Rumanček kamilkový je výborný protizápalový prostriedok, keď sa aplikuje topicky. Odvar používame ako pleťovú vodu na boľavé a svrbiace vyrážky, odreniny alebo uštipnutie hmyzom.
Na ubolené alebo podráždené oči si môžeme priložiť teplé čajové vrecká. Pleťová voda alebo obklad z kvetov sú účinné pri boľavých bradavkách a mastitíde.

Menštruačné bolesti a kŕče
Rumanček sa používal už v časoch Rímskej ríše na úľavu pri menštruačných bolestiach a kŕčoch. Pri týchto problémoch sú síce vhodné aj iné bylinky, ale rumanček môžete mať poruke vždy. Napokon, latinský názov matricaria je odvodený od slova mater, čiže matka. Pomáha aj pri gynekologických zápaloch, zápaloch močových ciest – zvnútra, aj zvonka.

 

Nervové napätie

Rumanček poslúži aj pri potláčaní iného druhu kŕčov, najmä pri svalovom napätí, ktoré pramení z úzkosti alebo prílišnej námahy. Je to mierne sedatívum a relaxant a môže zmenšiť úzkosť a stres, ktoré bránia normálnemu fungovaniu tráviacej sústavy, napríklad pri syndróme dráždivého čreva. „U ľudí náchylných na nervové napätie a studené ruky a nohy je vhodné rumanček kombinovať s ďumbierom lekárskym. Stačí do šálky čaju postrúhať čerstvý koreň. Dobré je piť ho pravidelne,“ radí Andrew Chevallier v knihe Malá encyklopédia prírodnej medicíny.

olej rumanček kamilkový, harmanček

 

Detské choroby

Rumanček sa pokladá za bylinku prvej pomoci a môže sa bezpečne podávať batoľatám a deťom od šiestich mesiacov. Ak batoľa trpí kolikami a má problémy s trávením, dojčiace matky môžu vypiť šálku čaju alebo z neho pridať trochu do kúpeľa.
Rumanček upokojuje popudlivé a príliš unavené deti, podporuje uvoľnenie a dobrý spánok v noci. Môže sa podávať deťom pri akomkoľvek type tráviacich problémov.
Čaj prináša úľavu aj pri prerezávaní zubov. Ak deťom nechutí, pridáme doň nesladenú jablkovú šťavu alebo šťavu z čiernych ríbezlí. Esenciálny olej neužívame vnútorne, jedine pod dohľadom odborníka.

harmančeková masťVyskúšajte tiež
Rumančekovú masť na rôzne neduhy.

 

Ako využiť rumanček?

Obklad z kvetov môže zmierniť bolesti kože.
Urobte si prípadne odvar z rumančeka a potom ním potierajte tvár – pôsobí proti akné, zabraňuje tvorbe jaziev, zjemňuje pokožku a osviežuje ju.
Pri kožných problémoch sa používa aj esenciálny olej.
Doma majte vždy sypaný rumanček, ktorý viete mnohorako využiť. Nemusíte ho len piť, alebo si ním potierať partie tela. Nakvapkaný v aromalapme lieči depresiu a potláča úzkosť. Môžete ho inhalovať a rumančekový krém pomáha vyschnutej pokožke.
V obchodoch kúpite sušený kvet rumančeka, rumančekový masážny olej, tradičnú rumančekovú masť.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.