Spravte zo svojho hobby zamestnanie. Ako sa stať lyžiarskym inštruktorom?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nebolo by úžasné, keby ste celú zimnú sezónu mohli stráviť na zasnežených svahoch, a ešte by vám za to aj platili? Ak milujete lyžovanie a chceli by ste sa mu venovať viac ako len pár dní počas sezóny, staňte sa lyžiarskym inštruktorom. Cesta k vysnívanému cieľu pozostáva z niekoľkých „jednoduchých“ krokov.

 

Spravte si maturitu

Jednou z obvyklých podmienok pre zaradenie do kvalifikačného kurzu na lyžiarskeho inštruktora, je minimálny stupeň dosiahnutého vzdelania. Musíte mať ukončené aspoň úplné stredné všeobecné alebo úplné stredné odborné vzdelanie. A teda mať maturitu.

 

Výber kurzu a prihlásenie sa naň

Kvalifikačné kurzy môžete absolvovať vo viacerých inštitúciách. Pred podaním prihlášky si však overte, či je vzdelávacie zariadenie akreditované Ministerstvom školstva SR, prípadne či vám doklad o vzdelaní od danej inštitúcie uznajú aj v zahraničí.

Komplexné, na Slovensku i medzinárodne uznávané vzdelanie učiteľa snežných športov zabezpečuje napr. Slovenská asociácia učiteľov lyžovania a snowboardingu SAPUL.
Kurzy sú podľa náročnosti rozdelené do troch stupňov. Prvý kvalifikačný stupeň (C) je určený pre začiatočníkov. Ale nie tých, čo sa prvý krát postavia na lyže a chcú sa od piky naučiť lyžovať ?. Máme na mysli záujemcov, ktorí sú v zjazdovom lyžovaní a snowboardingu zdatní aspoň na stredne pokročilej úrovni a zvládnu červenú zjazdovku. Vzdelávací proces pokračuje druhým a tretím stupňom. Vrcholí EUROSECURITY skúškou a EUROTESTOM, resp. ISIA SKITESTOM.

 

Úspešné zvládnutie skúšok

ako sa stať lyžiarskym inštruktoromLen navštevovať kurz nestačí. Na získanie právoplatného certifikátu pre daný kvalifikačný stupeň musíte mať vek najmenej 18 rokov a zdarne vykonať skúšku. Tá pozostáva z teoretickej, technickej a praktickej časti. Už pri podávaní prihlášky myslite na to, že okrem lyžovania potrebujete ovládať minimálne jeden cudzí jazyk, angličtinu alebo nemčinu na jazykovej úrovni A2. V teoretickej časti vás otestujú z odprednášaného učiva, vrátane slovnej zásoby z ruštiny. Praktická časť sa uskutoční formou simulácie výuky lyžovania v angličtine alebo v nemčine.

Cudzí jazyk sa vám zíde, aj keď si budete hľadať prácu lyžiarskeho inštruktora v zahraničí. Certifikát, získaný po prvom a každom ďalšom ukončenom vzdelávacom stupni, vám otvorí dvere na Slovensku. Ale podľa minimálneho štandardu ISIA (International Ski Instructors Association) ste učiteľom lyžovania až po úspešnom ukončení celého vzdelávacieho procesu. S ISIA CARD nájdete uplatnenie takmer všade vo svete.

 

Nájdite si zamestnávateľa – lyžiarsku školu, pre ktorú chcete pracovať

Ďalšou výhodou kurzov cez SAPUL je, že vás môžu vyjsť lacnejšie a vopred si zaistíte pracovné miesto. Záujemcovia majú možnosť dostať finančnú dotáciu kurzovného, ak splnia tri podmienky.

  1. Počas nasledujúcej lyžiarskej sezóny sa zaviažu pracovať pre niektorú z lyžiarskych škôl, ktorá je členom Únie lyžiarskych a snowboardových škôl Slovenska (Únie LASŠ Slovenska).
  2. Do prihlášky na kurz uvedú jej špecifický kód.
  3. Zvládnu záverečnú skúšku, a teda kurz úspešne ukončia.

Zoznam členských škôl Únie LASŠ Slovenska nájdete na webovej stránke SAPUL. O konkrétnych pracovných podmienkach sa však treba informovať priamo vo vami preferovanej lyžiarskej škole zo zoznamu.

Čo by vás mohlo zaujímať? Napr. druh pracovného pomeru (živnosť, brigáda,…), typ pracovnej zmluvy a odvody, výška a spôsob vyplácania odmeny (základná hodinová mzda, príplatky za cudzí jazyk alebo viac ľudí, provízie,…), ubytovanie (kto ho zabezpečí, kto ho platí, koľko stojí,…), strava (zľavnené zamestnanecké obedy, večere,…) a rôzne benefity (napr. či vám poskytnú skipass, lyžiarske oblečenie, preplatia brúsenia hrán na lyžiach, a pod.).

dieťa prvýkrát na lyžePrečítajte si tiež
Kedy je vhodné prvýkrát dieťa postaviť na lyže?

 

Výpoveď súčasnému zamestnávateľovi

Ak sa chcete práci lyžiarskeho inštruktora venovať naplno, ďalší paralelný pracovný úväzok by ste časovo asi nezvládli. A z vášho terajšieho zamestnania budete musieť skôr či neskôr odísť. Formálne existujú dva spôsoby, ako to urobiť: Jedným je výpoveď zo strany zamestnanca, druhým rozviazanie pracovného pomeru dohodou. Každý spôsob má svoje plusy a mínusy. Pri výpovedi ste viazaný výpovednou lehotou, v druhom prípade si so zamestnávateľom môžete dohodnúť dátum odchodu aj skôr.

Samozrejme, pokiaľ sa napriek maturite živíte manuálnou prácou – ste stavebným robotníkom alebo montujete fasádne lešenie na výškových budovách, výpoveď riešiť nemusíte. Pravdepodobne pracujete na živnosť a tak či tak sa väčšina stavebných prác – zatepľovanie domov, výmena okien, strechy a pod. – zvykne vykonávať v teplejších ročných obdobiach. Je to vlastne ideálna situácia, pretože spolu so sezónnym povolaním lyžiarskeho inštruktora máte postarané o prácu počas celého roka.

Ak toto nie je váš prípad, ešte pred výpoveďou začnite s vytváraním finančnej rezervy. Totiž, kým vám nová práca začne dostatočne vynášať, musíte z niečoho žiť. Plat inštruktora vám najmä zo začiatku sotva pokryje náklady na život. Ale nevzdávajte sa, s postupným zvyšovaním kvalifikácie a s pribúdaním klientov sa okolnosti určite zlepšia. Možno sa stanete výborne plateným top inštruktorom v renomovanom stredisku, alebo si otvoríte vlastnú lyžiarsku školu, ktorá bude nadmieru prosperovať.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.