Celá rodina lyžuje s radosťou

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pokiaľ radi lyžujete a do tajov tohto krásneho zimného športu chcete zasvätiť aj svoje ratolesti, neváhajte. Deti môžu ísť na svah bez problémov po dovŕšení štvrtého roku svojho života, ak už majú dobre vyvinutú koordináciu pohybov a ak už majú dostatočne vyvinutú aj motoriku a sústredenosť.

Odborníci odporúčajú s lyžovaním začať približne po štvrtom roku dieťaťa, kedy sa dá od neho očakávať v tréningoch aj progres. No svah pre dieťa zvoľte taký, ktorý zodpovedá jeho danostiam a schopnostiam. Začať treba na tom najjednoduchšom teréne a až postupne prejsť na zložitejší.
Lyže dieťaťu vyberajte premyslene. Podľa jeho veku, váhy, výšky a športového nadania. Nedá sa všeobecne vymedziť, aké dlhé lyže a palice ten ktorý lyžiar potrebuje. No pokiaľ nemáte možnosť kúpiť dieťaťu nové lyže, bazár lyže ponúka aj jazdené lyže, ktoré sú pre začiatočníkov postačujúce a navyše, aj cenovo dostupné.

 

Vhodný lyžiarsky výstroj

Lyžiarske viazanie voľte dieťaťu kvalitné a lyžiarky vyberte s pevnou oporou. Dobré je, keď sú lyžiarske topánky v oblasti priehlavku flexibilné a keď sú opatrené podrážkou s vymeniteľnými prvkami. Pokiaľ učíte svoje dieťa bežkovať, obuv na bežky voľte hlavne v správnej veľkosti. Kvalitná lyžiarska obuv zabráni pošmyknutiu a celkovo zvýši bezpečnosť dieťaťa.
Ak dieťa zvládne hlavné zásady lyžovania bez problémov, je veľký predpoklad, že bude mať z tohto krásneho športu dobrý pocit a že na svahu bude zažívať skvelú zábavu.

Nevyhnutným doplnkom lyžiarskeho výstroja sú však aj detské lyžiarske prilby. Detská lyžiarska prilba musí mať dostatočne tvrdý skelet, aby kvalitne chránila hlavu vášho potomka pred úrazom. No lyžiarska prilba nesmie byť príliš ťažká. Len primeraná hmotnosť lyžiarskej prilby dieťa nezaťaží.

lyžiarske strediskáPrečítajte si tiež
Najobľúbenejšie lyžiarske strediská na Slovensku.

 

Doprajte deťom pohodlie

Pri lyžovaní vyvíja malý športovec značnú fyzickú námahu, ktorá ho zahrieva. To však neznamená, že svoje dieťa môžete obliecť na svah naľahko. Ako to neprehnať a výber oblečenia nepodceniť, ani nepreceniť? Ako správne obliecť dieťa na lyžovanie?

Dobré je, ak dieťaťu pri športovaní nie je ani prílišná zima, ani príliš veľké teplo. Preto je na svah odporúčané funkčné šatstvo v niekoľkých vrstvách, ktoré dobre izoluje teplo. Na spodnú bielizeň dajte svojmu potomkovi priedušný pulóver alebo sveter a dbajte aj na správny výber vetrovky, ktorá má byť opatrená reflexnými prvkami. Na pančušky či spodky oblečte svojej ratolesti otepľovačky, ktoré sú opatrené membránou a nezabudnite na kvalitné ponožky, ktoré doprajú detským nôžkam pohodlie. Materiál by mal nielen hriať, ale aj pohlcovať a odvádzať vlhkosť. Teplá čiapka, šál a rukavice z nepremokavého materiálu sú pri lyžovaní či bežkovaní nutnosťou.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.