Najobľúbenejšie lyžiarske strediská na Slovensku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je skvelé, že v posledných rokoch si ľudia starostlivo plánujú nielen letnú dovolenku, ale už aj zimnú. Na Slovensku máme niekoľko špičkových a naozaj obľúbených lyžiarskych stredísk, kam sa môžete vypraviť na pár dní počas vianočných sviatkov, alebo neskôr počas prázdnin aj s deťmi. Popri lyžovačke tam môžete bežkovať, snowboardovať, mnohé majú sánkarské dráhy, výborná je aj horská turistika. Viaceré centrá majú v blízkosti termálne kúpaliská či wellness, takže je z čoho vyberať. Pripravili sme pre vás užitočný zoznam – najobľúbenejšie lyžiarske strediská.

Pri výbere sme zohľadňovali viaceré faktory. Kvalitne upravené zjazdovky, bežkárske trate, tiež možnosť lyžiarskej školy, či škôlky. Prihliadali sme aj na snowboardové arény, možnosť nočného lyžovania, šírku ponuky v požičovni.
Niektoré strediská už ponúkajú aj adrenalínovejšie atrakcie ako je kitewing, snowtubing, bobové dráhy.
A určite padne vhod blízke občerstvenie – niečo malé na zahryznutie, ski bar, nejaké to centrum zábavy a praktické sú aj skibusy.
Toto všetko sme si všímali a tu je prehľad.

 

Najobľúbenejšie lyžiarske strediská 

lyžiarske strediská - ski Vysoké Tatry. Štrbské Pleso

Najvyššie položené lyžiarske stredisko na Slovensku, ktoré má svoje čaro. Kvalitné hotely, bohatá história a výborné zjazdovky. Na južných svahoch Predného Soliska je asi 9 kilometrov ľahkých a stredne ťažkých zjazdoviek. Vhodné pre pokročilých lyžiarov, aj rodiny s deťmi.
Využite GOPASS, ktorý vám bude platiť nielen na Štrbskom Plese, ale aj v Starom Smokovci.

Výška strediska je od 1360 m.n.m. po 1825 m.n.m., takže ak si k tomu pridáme kvalitné zasnežovanie, máte o výbornú dovolenku postarané. 13 zjazdoviek, upravené terény v stredisku, moderné lanovky.
Nechýba požičovňa lyží a príslušenstva, ski servis a samozrejme lyžiarske škôlky pre začiatočníkov. Detský areál Maxiland má vlastný lyžiarsky vlek a dopravníkový pás.

Štrbské Pleso vyhľadávajú aj bežkári, keďže bežecké lyžovanie tam má svoju známu históriu. Veď už v roku 1976 sa tam konali majstrovstvá sveta v bežeckom lyžovaní. Neskôr tam zorganizovali zimné univerziády. Bežecké trate sú rozložené v 11-tich okruhoch a majú celkovú dĺžku 26 kilometrov. Každý deň ich upravujú pre klasický aj korčuliarsky štýl.

lyžiarske strediská - štrbské pleso

 

lyžiarske strediská - ski Vysoké Tatry. Tatranská Lomnica

Nájdete tu najvyššie položenú a najstrmšiu zjazdovku na Slovensku. Lomnické sedlo je vo výške 2190 m.n.m. a prevýšenie až 1300 metrov. Najmodernejšie sedačkové a kabínkové lanovky, rozšírené zjazdovky až do 60 metrov a sneh celých 5 mesiacov v roku.

Keď už sa tam dostanete, určite neobíďte vyhliadkovú vežu na Skalnatom Plese. Úžasný výhľad na druhý najvyšší štít na Slovensku, na Lomnický štít. Inak, môžete sa tam potom dostať lanovkou. Tam je zasa najväčším lákadlom panoramatický chodník s terasou a kaviareň.
V stredisku nájdete asi 6 kilometrov menej náročných zjazdoviek (ideálne pre rodiny s deťmi), prídu si na svoje freerideri a milovníci adrenalínu. Odporúčame Audi arénu na vyhradenom úseku svahu Čučoriedky západ.
V stredisku je aj interiérové zábavné detské ihrisko s bludiskom, šmykľavky, bazény s guľôčkami a oddychová zóna pre rodičov. Projekt Kamzíkovo (symbolom Tatier je kamzík vrchovský) je skvelou voľbou, kde sa s deťmi zabavíte najmä v nepriaznivom počasí.

lyžiarske strediská - Tatranská Lomnica

 

lyžiarske strediská - ski Nízke Tatry. Jasná

Čoraz obľúbenejšie lyžiarske stredisko, kde nájdete široký výber zjazdoviek (cca 50 km), moderné lanovky, dobré možnosti ubytovania, k tomu nádherné výhľady. Jasná je vôbec najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku, ktorého dominantou je vrch Chopok. Keď sa hore vyveziete, určite vyskúšajte panoramatickú terasu s reštauráciou…teda v prípade priaznivého počasia 🙂

Majú tam vyše 430 snežných diel, o zjazdovky sa starajú príkladne a je to stredisko vhodné aj pre rodiny s deťmi (severná strana Chopku). Nechýbajú bezpečne ohradené areály, aj detská škôlka Maxiland so skúsenými inštruktormi.
Lákadlom je freeride zóna pre jazdu vo voľnom teréne, čo ocenia pokročilí lyžiari aj snowboardisti.
Vyhľadávaná je Apres-ski scéna, obľúbený nočný bar Happy End na Bielej púti s výborným osvetlením a ozvučením.

Je výborné, že stredisko Jasná spolupracuje s termálnym aquaparkom Tatralandia, kam premáva aj pravidelná linka, takže ak sa vám zažiada namiesto snehu trošku viac vody, nech sa páči.

 

lyžiarske strediská - ski Nízke Tatry – Tále

Krásne stredisko pre rodinnú dovolenku, v nadmorskej výške 660 až 870 m.n.m., sa nachádza pod južnými svahmi Chopku.
Majú tam 6 vlekov s kapacitou 4 110 osôb za 1 hodinu. Lyžiarom sú k dispozícii precízne udržiavané trate pre náročných i menej náročných lyžiarov, ale aj svah vyhradený pre začínajúcich lyžiarov. Celková dĺžka tratí 2,77 km je umelo zasnežovaná.
Počas tradičného večerného lyžovania v piatky a soboty sú k dispozícii 3 lyžiarske vleky a dĺžka tratí 1,5 km.

Pre milovníkov bežkovania je pripravená v prostredí zasneženého golfového ihriska trať s okruhom 3,9 km.
Nechýba tam lyžiarska škôlka Berg, požičovňa aj servis. Odporúčame ubytovať sa v hoteloch Stupka, Golf alebo Partizán, odkiaľ premávajú skibusy.

lyžiarske strediská Tále

 

lyžiarske strediská - ski Park Snow Donovaly

Mimoriadne obľúbené lyžiarske stredisko na rozhraní Národných parkov Nízke Tatry a Veľká Fatra. Majú tam 11 kilometrov zjazdoviek v dvoch areáloch – Záhradište a Nová Hoľa. Tie sú prepojené tromi krátkymi vlekmi.
Ak ste začiatočník, odporúčame skôr Záhradište. Na Novej Holi sú červeno-čierne zjazdovky pre skúsenejších lyžiarov.  V ponuke je aj vlek Mišúty s modrou zjazdovkou.

Na Donovaloch nájdete všetko vybavenie – požičovne, lyžiarske škôlky, rôzne atrakcie. Z nich dávame do pozornosti jazdu na psích záprahoch a snowparagliding. Pri dolnej stanici lanovky na Novú Hoľu nájdete aj klzisko pre korčuliarov. Na svoje si prídu aj bežkári – odporúčame dva okruhy v okolí Polianky a Močiarov, a trasu z Donovál na Šachtičky. Celková dĺžka je vyše 18 kilometrov.

V časti Mistríky medzi dvomi svahmi Nová Hoľa a Záhradište sa nachádza najväčší detský FUN Park v strednej Európe. Je tam deväť posuvných pásov, nechýba ani karusel, čiže detský kolotoč poháňaný motorčekom. Ten je zaujímavým pomocníkom pri lyžiarskej výučbe.
deti tam učia lyžovať už od troch rokov. Ak tam budete na pravé poludnie, o 12:00 je tam každý deň zaujímavá Show na snehu. Množstvo hier a zábavy, jazda na snežnom vláčiku, maskoti Dodo, Brumík aj Lulu.

lyžiarske strediská - Donovaly

 

lyžiarske strediská - ski Lyžiarske stredisko Vrátna

Národný park Malá Fatra východne od Žiliny ponúka lyžiarske stredisko Vrátna Free Time Zone, kde je asi 13 km zjazdoviek sústredených do troch areálov.
Paseky sú vybavené štvorsedačkou a tromi lyžiarskymi vlekmi s prevažne červenými zjazdovkami. Nájdete tam aj detský park s posuvným pásom. Dve zjazdovky sú určené aj na nočné lyžovanie.
Poludňový Grúň  sa rozkladá nad Pasekami, premávajú tam štyri lyžiarske vleky a nájdete tam modrú, červenú a čiernu zjazdovku. Čierna je naozaj pre zdatných lyžiarov.
No a napokon Chleb, ten je najobľúbenejšou lokalitou pre jazdu do voľnom teréne v Malej Fatre. Lyžuje sa tam výhradne na prírodnom snehu, najdlhšia zjazdovka je čierno-červená a meria vyše 3 kilometre.

lyžiarske strediská - Vrátna

 

lyžiarske strediská - ski Ski&Sun Bachledka

Bachledka je rodinné horské lyžiarske stredisko na hrebeni Spišskej Magury s nádhernou panorámou Belianskych Tatier.
Unikátom sú tam zjazdové trate v troch dolinách s prístupom z troch rôznych obcí – Ždiar, Jezersko a Malá Franková. K dispozícii je celkovo 10 zjazdoviek rôznej obtiažnosti, ktoré merajú takmer 11 kilometrov. 5 lyžiarskych vlekov, štvorsedačku a trojsedačku.

Keďže je to najmä rodinné stredisko, nájdete tam úžasnú detskú zónu, kde je lyžiarska škôlka s posuvným pásom aj kolotočom, tubingová dráha, zábavný svet, detské ihrisko aj náučný chodník.
Odporúčame bobovú dráhu, ktorá meria 1200 metrov. Nechýba tam dobrá požičovňa, reštaurácia aj apres-ski bar, servis a skibus premáva do strediska z Popradu, Kežmarku a Vysokých Tatier.
Keďže stredisko je členom skupiny TatrySki, môžete lyžovať až na 40 kilometroch zjazdoviek v deviatich lyžiarskych strediskách na Slovensku a v Poľsku. Zakúpte si teda skipas minimálne na 2 dni.

lyžiarske strediská - Bachledka

 

lyžiarske strediská - ski Snowparadise Veľká Rača Oščadnica

Patrí medzi najväčšie skiareály na Slovensku – cca 14 kilometrov lyžiarskych tratí rôznej náročnosti v troch navzájom prepojených dolinách: Dedovka, Marguška a Lalíky.
Stredisko sa nachádza v Kysuckých Beskydách na severe Slovenska (asi 40 km severne od Žiliny).
Bežkárov poteší, že stredisko je nástupným bodom pre bežecké trasy v rámci Kysucko-Beskydskej magistrály.
majú tam expresnú šesťsedačku, dve štvorsedačky a tri vleky.

ako sa pripraviť na lyžovačkuPrečítajte si tiež
Ako sa pripraviť na lyžovačku a neprechladnúť?

 

lyžiarske strediská - ski Orava Snow

Toto lyžiarske stredisko je súčasťou obce Oravská Lesná a keďže má špecifickú mikroklímu, patrí medzi najchladnejšie strediská u nás. Odporúčame hlavne výhľad z vrcholu lyžiarskych tratí na unikátnu oravskú prírodu. Svahy sú vhodné pre rodiny s deťmi, sú tam nenáročné zjazdovky, nájde sa aj stredne ťažká. Celková dĺžka Orava Snow zjazdoviek je 8,6 km, z toho technicky zasnežujú 3,8 km.
Lyžiarska škôlka má samostatne ohradený areál s detským lyžiarskym vlekom.
Ak patríte pre adrenalínových športovcov, vyskúšajte snowpark. Bežkári si môžu zabehať na 3-kilometrovej trati.

 

lyžiarske strediská - ski Relax Center Plejsy

Plejsy nájdete na severných svahoch Krompašského vrchu (cca 1000 metrov nad morom) južne od trasy Spišská Nová Ves – Prešov.
K dispozícii je 4,5 km zjazdoviek rôznej náročnosti, 5 lyžiarskych vlekov, lyžiarsku školu aj ski servis. Tiež snowboardovú školu, požičovňu lyží a snowboardov, detský kútik a babysitting.

lyžiarske strediská - Plejsy

 

lyžiarske strediská - ski Ski Park Vyšné Ružbachy

Ski Park Vyšné Ružbachy sa nachádza sa v regióne Pieniny – Severný Spiš a lyžiarska sezóna tam trvá od decembra do marca. 3,3 km lyžiarskych tratí, z toho väčšina je však umelo zasnežovaná. Kombinácia ľahkých a stredne náročných terénov je dobrá pre začínajúcich a mierne pokročilých lyžiarov. Samozrejme, aj pre rodiny s deťmi – detský vlek sa nachádza v areály strediska.

 

lyžiarske strediská - ski Salamandra resort

Nájdete ho uprostred Štiavnických vrchov blízko historickej Banskej Štiavnice. Keďže ide o dosť južne položené stredisko, majú tam moderné zasnežovacie technológie. Stredisko Salamandra ponúka stredne ťažké zjazdovky s dĺžkou 1450 metrov a prevýšením 270 metrov. Pre deti majú detský vlek s dĺžkou 200 metrov, lyžiarsku škôlku, nechýba tam požičovňa športového výstroja, snowboardová škola.

Vyskúšajte si aj snowtubingovú dráhu a vyhliadkovú jazdu na snežnom skútri. Ak korčuľujete, pri dolnej stanici lanovky nájdete prírodné klzisko.
Bežkárom odporúčame tri skvelé trate – Hornohodrušský banský jarok (4,8 km), Dolnohodrušský banský jarok (3,4 km) a Horná Roveň (4,1 km).

lyžiarske strediská

 

Ďalšie lyžiarske strediská

Výborne sa lyžuje aj v ďalších lokalitách, spomeňme napríklad Cigeľ na strednom Slovensku, Bezovec na Považí, Fačkovské sedlo v Malej Fatre, JahodnáKavečany na východe Slovenska.
Odporúčame tiež KrálikyMýto pod Ďumbierom na Horehroní, Krahule, Winter Park Martinky či Rajecká Lesná na Turci, Mlynky na Dolnom Spiši, Vyšná Slaná – Július pri Dobšinej, Opalisko – Závažná Poruba alebo Ružomberok – Malino Brdo na Liptove.
Na kopaniciach skúste Ski Land Stará Myjava, Veľkú Javorinu nad Starou Turou alebo Zochovu chatu či Pezinskú Babu pri Bratislave.
kompletný prehľad všetkých stredísk si môžete pozrieť na OnTheSnow.

Foto: vt.sk, jasna.sk, parksnow.sk, vratna.sk,
bachledka.sk, snowparadise.sk, plejsy.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.