Toto by ste mali so svojimi deťmi vyskúšať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vaše dieťa má plno energie? Stále pobehuje, skáče, raz je tam, o chvíľu zasa úplne inde? 🙂 V prvom rade si uvedomte, že to je dobré, hoci si to možno po únavnom dni nemyslíte. Áno, najradšej by ste si sadli do pohodlného kresla a konečne si vychutnali už studenú kávu alebo prečítali nejaký časopis, či kúsok knihy. Niekedy toho máme po krk… ale verte, že je lepšie mať aktívne dieťa, ktoré je veselé, hýbe sa a chce všeličo vyskúšať. Takéto deti sú aktívnejšie aj v dospelosti a dosiahnu tak väčšie úspechy, získajú lepšie platenú prácu a majú kvalitnejší život.

Preto takémuto dieťaťu doprajte pravidelnú športovú aktivitu. Najlepšie hneď odmalička. Najvýznamnejším prínosom športu pre deti je zlepšenie fyzického a duševného vývoja. Je to skvelý nástroj ako sa naučiť prekonávať prekážky a pomáha nám cítiť sa dobre. Fyzicky aj mentálne. Rovnako prínosný je aj pre deti – berú ho ako hru, ktorá rozvíja zručnosti, podporuje pohyb, prináša nových priateľov, je zdrojom zábavy, učí deti byť tímovým hráčom a zásady fair-play, zlepšuje sebavedomie. A tým zoznam pozitív zďaleka nekončí.

 

nechajte dieťa všetko si vyskúšaťDeti milujú pohyb

Na to, aby deti brali fyzickú aktivitu prirodzene už od malička nemusia navštevovať špeciálne krúžky už od dvoch rokov. Stačí, aby rodičia deťom od útleho veku pripravovali cielene vhodný športový program. Je zdravé tešiť sa z pohybu každý deň.
So všeobecným základom sa neskôr dieťa môže samé vybrať smerom, ktorým ho to bude lákať. So špecializovaným tréningom sa však neodporúča začať skôr ako v 9-10 rokoch. Dovtedy je najlepší všestranný pohyb – v najútlejšom veku môže slúžiť na podporu pohybu napríklad cyklo odrážadlo.
Vďaka nemu si dieťa osvojí základy rovnováhy a motoriky a prechod na detský bicykel bude preň o pár rokov bezproblémový.

 

nechajte dieťa všetko si vyskúšaťNerozlučné priateľstvá

Navštevovanie športových krúžkov a tréningov je bránou k priateľstvám. Priateľstvá profesionálnych športovcov sú nedotknuteľné a často na celý život. Možno to znie ako klišé, ale šport spája ľudí z celého sveta, bez ohľadu na ich národnosť, pôvod či kultúru. Tímový duch a sociálna interakcia detí sú najlepšie vidieť pri športe. Deti sa učia, že sú súčasťou tímu, čo si vyžaduje rovnaké nasadenie pre dosahovanie úspechov, výhier ale aj prehier.

nechajte deti všetko si vyskúšať

 

nechajte dieťa všetko si vyskúšaťNielen zdravé telo

Deti sa vďaka športu naučia rešpektovať autority, pravidlá i spoluhráčov. Množstvo štúdií len potvrdzuje, že deti, ktoré sa venujú nejakému športu dosahujú lepšie výsledky aj v škole. Deti sa medzi rovesníkmi akceptujú a vzájomne rešpektujú. A nielen vzájomne. Šport buduje u  detí aj zdravé sebavedomie. Výsledkom je telo v skvelej zdravotnej kondícii, ktoré je schopné udržiavať našu myseľ silnú a jasnú.

 

nechajte dieťa všetko si vyskúšaťČo ak máte doma lenivca?

Deti by ste do športu či pohybu rozhodne nemali nútiť. Namiesto toho vyskúšajte dieťa vziať na rôzne druhy športov, ktoré vo svojom okolí nájdete.
V letných mesiacoch je na výber viacero možností, medzi najobľúbenejšie patria kolieskové korčule, detské bicykle, kolobežky, skateboard, trampolína…
Športovať dokáže každé dieťa, len musíte zistiť, ako ho motivovať a čo ho na pohybovej aktivite baví.

zabite nuduPrečítajte si tiež
Tipy, ako zabiť nudu, keď prší.

nechajte dieťa všetko si vyskúšaťDeti potrebujú vzor

Najväčší vplyv na deti majú samozrejme rodičia. Ak sú rodičia dostatočne vzdelaní v oblasti výživy a zdravia, sú schopní naviesť deti na správnu cestu. Pohyb je prirodzenou aktivitou dieťaťa a už od útleho veku.
Je vhodné deti naučiť na pohyb formou hier a jednoduchých cvičení na rozvoj sily, rýchlosti, koordinácie a vytrvalosti. Pretože aký základ dostanú do života v detskom veku, tak sa im bude dariť počas celého života. Ak dieťaťu nedokáže byť vzorom rodič, je potrebné nájsť mu vhodnú alternatívu.

 

nechajte dieťa všetko si vyskúšaťTreba vyskúšať všeličo, ale hlavne všestranne

Pre dieťa by malo byť odmalička prirodzené ísť von na ulicu hrať sa, behať, skákať, zašportovať si s kamarátmi. Takéto spontánne všestranné pohybové aktivity aspoň hodinu denne pozitívne formujú pohybový aparát. Ak sa začne s cieleným tréningom zameraným na určitý druh športu príliš skoro, môžu sa niektoré svaly nadmerne skracovať, iné ochabovať a vzniká svalová nerovnováha. Takže všetko s mierou.

— PR správa —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.