Chrípka. Čo by ste o nej mali vedieť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Myslíte si, že keď sa výrazne ochladí a začne mrznúť, zahubí to všetky vírusy chrípky? Toto je celkom rozšírená predstava, ale či je to naozaj tak, prezradíme nižšie. Tiež či vás očkovanie naozaj ochráni pred chorobou a ako ďaleko doletí vírus chrípky, keď niekto zakašle alebo kýchne. Prezradíme aj to, ktoré spôsoby ochrany sú najúčinnejšie a ako dlho prežije vírus v kontaminovaných predmetoch.

Každý rok ochorie v Európe na chrípku 50 miliónov ľudí. Horúčky, bolesti kĺbov, únava, neskôr aj nádcha a kašeľ. Poznáte to, však? Ide o vysoko nákazlivé ochorenie, na čo by sme nikdy nemali zabúdať.
LepšíDeň.sk pre vás pripravil zoznam zaujímavých faktov, ktoré sa oplatí vedieť o chrípke. Ak hľadáte konkrétne liečivé rady, pozrite si našich 20 účinných tipov proti chrípke.
Čoraz obľúbenejšia je aj prírodná liečba, bez chemických a umelých liekov – v tom prípade odporúčame 3 medové recepty proti chrípke a na boľavé hrdlo od Rity Novosadovej.

 

Chrípka. Čo by ste o nej mali vedieť?

Dolet vírusu

Ten je až niekoľko metrov, myslite na to. Keď si teda niekto kýchne alebo zakašle bez toho, aby si dal pred ústa ruku, alebo vreckovku, rozpráši do ovzdušia až 40.000 kvapôčok. Ich rozmer je od 0,5 μm do 1 mm. Pritom človek môže vdýchnuť kvapôčky s rozmerom do 5 μm.

Nezničiteľný vírus

V hliene dokáže vírus chrípky prežiť až 17 dní!
Na kontaminovaných predmetoch, ako sú kľučky, vypínače, tyče na držanie v autobusoch a električkách, prežije vírus aj 2 dni. Preto si vždy po príchode domov, či do práce umyte ruky a nedotýkajte sa predtým tváre, učí, úst.

vírus chrípka

Šírenie vírusu

Mnohí si myslia, že vírus na nás môžu šíriť len chorí ľudia, aj to len nejaké dva tri dni. Omyl. Vírus môže nakazený človek začať šíriť už deň pred prejavením príznakov a celkovo to môže trvať 5 až 7 dní.

 

Vlhko? Teplo? Alebo mráz?

Šíreniu chrípky pomáha podľa mnohých najmä vlhké a teplé počasie.
No prospieva im aj suchý vzduch, v ktorom sa vírusové kvapôčky rozpadajú na menšie a tak tam zostávajú dlhšie. V zime sa nám zasa v snahe šetriť teplo sťahujú cievy na sliznici nosa, krku a priedušiek, čo prospieva tomu, že vírusy do nášho tela preniknú ľahšie.
Viacerí ľudia sa tešia, keď začne mrznúť, pretože „to vyzabíja všetky vírusy“. Omyl. V mínusových teplotách si vedia vírusy hovieť aj niekoľko rokov. Keď potom príde k otepleniu, vírusy majú oslavu.

 

Spôsob ochrany

Stále je najlepšou prevenciou očkovanie. Počas chrípkovej sezóny používajte suché vreckovky (najmä infikovaní ľudia). „Ide o to, aby sa kvapôčky s vírusom zachytili na suchom povrchu a vyschli,“ vysvetľuje virologička Tatiana Betáková z Virologického ústavu SAV. Len čo vírus chrípky vyschne, prestáva byť infekčný.
Prípadne použite rúško na ústa s viacerými filtrami, ak musíte ísť do spoločnosti, kde sú aj nakazení ľudia. Výborné je, ak po rúšku siahnu napríklad učiteľky.
V kanceláriách s väčším počtom zamestnancov musíte pravidelne vetrať, neprevlhčovať ich.
Nepožičiavajte si mobily, príbory, deti zasa hračky ap. Pri zdravení sa vyhnite podávaniu rúk, objímaniu a bozkávaniu.

 

Vitamín D3

Je známe, že výbornou prevenciou je vitamín C, ale možno ste nevedeli, že aj vitamín D3, ktorý správne aktivuje a reguluje imunitný systém. Vytvára akúsi protiinfekčnú bariéru, vďaka ktorej sme viac imúnny na podnety zvonka.
Vitamín D3 nájdete v rybom tuku, vaječnom žĺtku, mlieku, či v treščej pečeni.

chrípka lieky

Chrípka alebo prechladnutie?

Mnohí nepoznajú rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím. Poradíme vám, ako to bezpečne rozlíšiť.

Chrípku máte...
Keď sa vám zvýši teplota nad 38 stupňov, nástup je náhly a typickým príznakom je bolesť kĺbov. Máte silnejšie bolesti hlavy, často za očami. Tiež bolesti svalov v rukách, v nohách a na chrbte. Choroba je sprevádzaná suchým dráždivým kašľom, často sa objaví zimnica. Po dvoch dňoch sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla.
Ste prechladnutí...
Keď sa hneď od začiatku objaví nádcha a bolesť hrdla. Môže sa pridať kašeľ, bolesti svalov v rukách, v nohách a na chrbte. Kĺby bolia len zriedkavo , teplota nezvykne vystúpiť nad 38 stupňov a prechladnutie prichádza postupne.

 

Očkovanie

Bežne vám pomôže – či už vyhnúť sa chrípke úplne, alebo keď už ochoriete, bude mať miernejší priebeh. Niekedy však očkovanie nezaberie, keď sa šíri iný typ vírusu ako sa predpokladal. Chrípkové vírusy sú premenlivé a zloženie vakcín sa každý rok mení. V roku 2018 k tomu došlo – Svetová zdravotnícka organizácia priznala, že sa jej nepodarilo vybrať vhodný kmeň, ktorý zastupuje H3N2 vírusy vo vakcíne. V dôsledku toho vakcína nechráni tak, ako chránila po minulé roky.

chrípka mráz zimaPrečítajte si tiež
Ako prežiť veľké mrazy v zdraví?

 

Stav epidémie

Pre stúpajúcu chorobnosť na chrípku hygienici vyhlasujú stav epidémie a to vtedy, keď chorobnosť v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich týždňoch dvojnásobne vzrastie oproti priemernej sezónnej chorobnosti.

 

Nepodceňujte chrípku

Robíme to mnohí. Mávneme nad ňou rukou, trošku poležíme, ale neraz ju prechodíme. Odborníci však varujú pred jej podcenením. Môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, ako je zápal prínosových dutín, stredného ucha, bakteriálny zápal pľúc, ale aj komplikácie postihujúce srdce, nervový systém, kŕče, zápal mozgu.
„Odhaduje sa, že v priebehu chrípkovej sezóny zomrie na následky sekundárnych komplikácií chrípky na Slovensku až 600 až 1000 ľudí!“ upozorňuje Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.