Poznáte to… Čo sa za mladi naučíš, v starobe akoby si našiel! Zimná sezóna je v plnom prúde a možno ste sa rozhodli, že prišiel čas, aby ste do tajov lyžovania zasvätili aj vaše dieťa. Čím skôr s lyžovaním začne, tým lepšie. Samozrejme, predpokladom sú dostatočne vyvinuté motorické zručnosti.
Vo veku troch až štyroch rokov je však každé zdravé dieťa schopné naučiť sa stáť a pohybovať na lyžiach. Otázkou je, či sa mu bude chcieť. Vy by ste zas nemali mať prehnané očakávania, pretože o lyžovaní v pravom zmysle slova aspoň zo začiatku určite nepôjde. Nebuďte sklamaní, ak si prvú spoločnú jazdu s dieťaťom užijete až budúci rok, prípadne ešte neskôr.
Malé deti poväčšine rady skúšajú nové veci, preto problém dostať ich na lyže asi nebude – dvojnásobne to platí, ak aspoň jeden z rodičov je aktívny lyžiar. S psychickou prípravou môžete začať už pred samotným dňom D. Choďte sa spoločne pozrieť na lyžujúcich ľudí alebo kúpiť lyžiarsku prilbu. Motiváciou môžu byť tiež detské mikiny s hravými vzormi vo veselých farbách. Nechajte, nech si dieťa samo vyberie, ktorá mikina sa mu páči najviac – vy dbajte na to, aby mala požadované funkčné vlastnosti.
Lyžiarsky výstroj na mieru
V skratke spomeňme, aké parametre by mali mať lyže pre dieťa začiatočníka, aby sa lyžovalo bezpečne. Dĺžka lyží sa odvíja najmä od výšky dieťaťa a jeho skúseností – kompromisom sú lyže po plecia. Kratšie môžu zvádzať k častej zmene smeru jazdy, dlhšie sa zas ťažšie ovládajú. Na širších lyžiach bude dieťa jazdiť pomalšie. Optimálne vykrojenie detských lyží predstavuje R = 4 až 10 m. Viac vykrojené lyže sú točivejšie a jednoduchšie sa s nimi začína carvingový oblúk.
A ako vybrať správne lyžiarky? Noha dieťaťa by sa v nich nemala príliš posúvať, pretože je to nebezpečnejšie, ako keby boli tesné. Ideálny nadmerok je do 1 cm, pričom skúšať by sa mali vždy zapnuté. Papuča nových lyžiarok po čase svoju hrúbku stratí.
Zo začiatku môže dieťa pociťovať v lyžiarkach diskomfort, alebo mu môže zavadzať lyžiarska prilba na hlave – vysvetlite mu, že jedno aj druhé je dôležité pre jeho bezpečnosť. Na oboje si môže začať zvykať už pár dní pred návštevou svahu, v rámci spomínanej prípravy.
Vhodným lyžiarskym výstrojom predídete častým pádom, ktoré by mohli dieťaťu lyžovanie znechutiť. Ak má dieťa na hlave prilbu, bežných pádov sa obávať nemusíte. Je malá pravdepodobnosť, že by sa vášmu pokladu niečo vážne stalo, detské telo je totiž v porovnaní s dospelým na pády prispôsobené lepšie. Naopak, vďaka lyžiarskemu výstroju na mieru bude dieťa napredovať rýchlejšie a drobné úspechy ho budú motivovať, aby v lyžovaní pokračovalo.
Hneď po bezpečnosti je dôležité pohodlie
Ak sa dieťa nebude cítiť komfortne, na lyžiach dlho nevydrží. V lyžiarskom oblečení by mu nemalo byť zima ani horúco, a oblečenie by ho nemalo obmedzovať v pohybe. Ak sú všetky tri odporúčané vrstvy oblečenia z kvalitných materiálov, spolu dokážu zabezpečiť optimálnu teplotu tela – teda ochrániť pred zimou, vlhkosťou, vetrom, a zároveň zabrániť prehriatiu. Prvou vrstvou je termoprádlo, druhov zvyčajne flísová mikina, treťou nepremokavá a priedušná bunda, lyžiarske nohavice, otepľovačky, resp. lyžiarska kombinéza.
Prečítajte si tiež
Stuhleck. Všetko o lyžovačke v rakúskom Štajersku.
Využite služby inštruktora
Skúsený inštruktor dá vášmu dieťaťu najlepšie základy a naučí ho lyžovať správne. Ako rodič isto viete, že dieťa sa ináč správa v prítomnosti mamy a otca, a ináč medzi cudzími ľuďmi. Kým pri vás sa postaví na hlavu, že sa mu už nechce, pri inštruktorovi si trucovanie nedovolí. Tiež je veľmi pravdepodobné, že inštruktor bude mať s vašim dieťaťom viac trpezlivosti. A aj keď ste výborným lyžiarom, nemusíte tušiť postupnosť krokov alebo nemusí byť správna vaša metóda výučby.
Ďalšou možnosťou sú skupinové lekcie alebo lyžiarska škôlka. Deti v kolektíve sa podporujú a motivujú navzájom.
— PR článok —
FOTO: Dreamstime.com