Ír. Prípad najznámejšieho nájomného vraha mafie | Knižný tip

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jedna z najlepších kníh o mafii, aké v posledných desaťročiach vyšli. Mix psychotrileru a literatúry faktu par excellence. Ak chcete preniknúť do sveta americkej mafie, nenájdete lepšiu knihu. Spomienky gangstra Franka Sheerana, ktorý sa na sklonku svojho života rozhodol „vyspovedať“…a taká spoveď tu ešte nebola.
Presne taký je Ír. Prípad najznámejšieho nájomného vraha mafie.

 

Účel svätí prostriedky

kniha ÍrJimmy Hoffa pochádzal z chudobných pomerov, no dokázal sa vyštverať medzi „horných desaťtisíc“. Stal sa z neho obávaný a mocný šéf odborového zväzu v USA.
Ako tínedžer začal robiť pri kamiónoch, vykladal a nakladal tovar. Videl kruté podmienky šoférov a keďže mal sociálne cítenie, chcel založiť odborový zväz. A v tom období 60.rokoch minulého storočia také čosi bez pomoci mafie nebolo možné.

Keďže účel svätí prostriedky, spojil sa s bossmi organizovaného zločinu. Dostal sa do hľadáčika prokurátora Roberta Kennedyho, neskôr ho aj uväznili a omilostil ho prezident Nixon. V júli 1975 záhadne zmizol…
O jeho osude sa dlhé roky špekulovalo, no keď vyšla táto kniha, všetko bolo jasné.

 

„Vraj maľuješ domy.“

Tak zneli prvé slová, ktorými Jimmy Hoffa oslovil Franka Sheerana, prezývaného Ír. Medzi zasvätenými táto veta neodkazuje na farbu, ale na krv, ktorou nájomní vrahovia „vymaľujú“ domy svojich obetí. Sheeran bol bezohľadný zabijak, ktorý vybavil pre zlovestného gangstera Russella Bufalina a svojho kamaráta Hoffu až 25 objednávok tohto druhu.
Vtedy ešte právnik Rudy Giuliani ho nazval jedným z dvoch najvplyvnejších netalianskych mafiánov.
Sheerana napokon Bufalino požiadal, aby zavraždil aj Hoffu.
Ír vedel, že odmietnutie by ho stálo vlastný krk.
A tak konal…

„Bez súhlasu Russella Bufalina sa nezaobišlo ani jedno významné rozhodnutie La Cosy Nostry, no verejnosť o ňom spočiatku nepočula nič. Na rozdiel od mafiánov typu Al Capone a Dapper Don, ktorí sa radi prezentovali svojím postavením, tichého Bufalina ste si mohli pokojne zmýliť s bežným talianskym imigrantom.”

Al Pacino a Robert de Niro

 

Nadupané a fascinujúce čítanie

Príbeh Ír vznikol na základe spomienok Íra, jeho rozhovorov s prokurátorom Charlesom Brandtom. Sheeran mal totiž na staré kolená údajne obrovské výčitky svedomia a aby si uľavil, rozhodol sa vyrozprávať svoj príbeh.
Krutý, miestami brutálny, neľudský a krvavý.
Popisuje zložité príbuzenské, ekonomické a zločinecké väzby. Sledujeme cestu od obyčajného poslíčka až k dôverníkovi najvyšších bossov. A opisuje napríklad aj detaily nájomných vrážd vrátane atentátu na Kennedyho. Sheeran totiž vie priveľa detailov o dallaskom atentáte, o jeho protagonistoch, o zbraniach, ktoré atentátnikom zabezpečil.

„To je len špička ľadovca. Iba špička ľadovca. Dallas… Počul si dnes večer to slovo? Pamätáš si tú zásielku, ktorú si viezol do Baltimoru? Vtedy som to nevedel, ale ukázalo sa, že ide o prierazné pušky na atentát na Kennedyho v Dallase. Tí debili prišli o svoje pušky pri nehode nákladiaka jednotky Thunderbird, ktorú spôsobil ožratý šofér…”

Pozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.knihy lepsiden.sk

 

Je to všetko pravda?!

Ír je strhujúci príbeh, ktorý sa stal klasikou kriminálnej literatúry. Fascinujúce čítanie, od ktorého sa nedá odtrhnúť.
A čo je najdôležitejšie, všetko je pravda, tvrdí detektív Joseph Coffey z newyorskej polície.
Dr. Michael Baden, bývalý hlavný lekár mesta New York, zasa dodáva, že „Sheeranovo priznanie o zavraždení Hoffu a spôsob, akým skutok vykonal, potvrdzujú forenzné dôkazy. Možno ho preto považovať za hodnoverné vyriešenie záhady o Hoffovom zmiznutí.”

A najlepšie to vyjadril William „Veľký Billy“ D’Elia, následník Russella Bufalina na poste krstného otca v kriminálnej rodine Bufalinovcov:
„Niekedy môžete veriť všetkému, čo čítate.”

Charles Brandt - kniha ÍrMimochodom, Charles Brandt bol prokurátor, vyšetroval podvody proti systému sociálneho zabezpečenia a kolegovia ho vyhlásili za Najlepšieho amerického právnika. Často robí školenia o technikách krížového výsluchu a výsluchu nespolupracujúcich svedkov, takže v tom, ako z niekoho niečo dostať, sa naozaj vyzná.

Na Netflixe si môžete pozrieť film Irishman/Ír. Al Pacino a Robert de Niro sú asi najcharizmatickejší herci svojej generácie a ich výkony sú dominantou filmu. 3 a pol hodinový film v réžii famózneho Martina Scorseseho sa oplatí vidieť.

 „Príbeh je vyrozprávaný tak mrazivo a energicky, že Sopranovci odrazu pôsobia nafúknuto a teatrálne.”
New York Daily News

Foto: vydavateľstvo Motýľ, Netflix, Charlesbrandtauthor


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.