Nezabudnite po sezóne na generálku lyží

Pinterest LinkedIn Tumblr +

S lyžami je to podobne ako s automobilom alebo s elektrickým spotrebičom. Hneď ako začnú svoju službu vypovedať, je nutné zájsť s nimi do servisu. Kým pri aute nám poruchu hlási blikajúca kontrolka, s lyžami je to o niečo náročnejšie. Všímať si musíte totiž aj tie najmenšie detaily.

Hlboké ryhy, otupené hrany či iné deformácie lyží. Toto sú sprievodné poruchy lyží, ktoré si vyžadujú podrobný pohľad odborníka. Aj lyžiar s priemernou úrovňou postrehne tieto vady a nedostatky a rozhodne by ich nemal zanedbávať.
Aby ste si však zabezpečili maximálny zážitok z lyžovania, je potrebné sa o lyže pravidelne starať. Ak tieto úkony zanedbáte, nielenže sa vám bude horšie jazdiť, ale zvýši sa tým aj riziko možného úrazu.

 

Kedy je ideálny čas na kontrolu lyží

Tie najväčšie opravy lyží by ste mali podstúpiť aspoň raz ročne, a to hneď po skončení sezóny. V servise vám ich podrobia kontrole, vytvarujú hrany, obnovia štruktúru sklznice a v záverečnej fáze lyže zalejú voskom. Počas celého obdobia majú lyže mimo sezóny podstatne dosť času, aby vosk spravil všetko nevyhnutné.
Zabúdať by ste však nemali ani na ideálne podmienky uskladnenia, pričom sa odporúča uložiť ich v suchom priestore. Pred sezónou potom jednoducho daný vosk len odstránite a na lyže aplikujete jeho novú vrstvu.

 

Zabúdať by ste nemali ani lyžiarky

Aj pri lyžiarkach by sa nemala starostlivosť zanedbávať. Vyhnite sa ich skladovaniu, pokiaľ nie sú ešte dôkladne vysušené. Vnútornú papuču nezabúdajte vložiť dnu a skontrolujte, že je vložená v lyžiarke správne tak, aby nedochádzalo k jej deformácii. Snažte sa vnútornú časť lyžiarky vyťahovať čo najmenej a pri sušení ju rozhodne nechávajte vo vnútri.

lyžiarske strediskáPrečítajte si tiež
Najobľúbenejšie lyžiarske strediská na Slovensku.

 

Lyžiarske okuliare na viacero sezón

Nie je potrebné uvádzať, že k lyžiarskym okuliarom nevyhnutne patrí aj puzdro. Potrebné však je upozorniť, že ho máte aj pravidelne používať. Okrem toho vsaďte pri výbere na ich kvalitu a pri čistení postupujte opatrne. Ak budete bezhlavo utierať kúsky ľadu z okuliarov, mohlo by dôjsť k ich poškriabaniu. Lyžiarske okuliare vám môžu slúžiť pomerne dlhodobo, ak sa o ne budete aj náležite starať.

Generálka lyží alebo lyžiarok by sa nikdy nemala nechávať na poslednú chvíľu. Pred sezónou nastáva v servisoch obrovský nápor, vďaka ktorému by ste s lyžovačkou museli nejaký čas ešte počkať. Aby ste predĺžili životnosť lyžiarskej výstroje, je v neposlednom rade nevyhnutné, prenášať ju v špeciálne určených obaloch. Práve tie ich totiž ochránia pred akýmikoľvek vonkajšími vplyvmi a nástrahami.

— PR článok —
Foto: Alexander Ishchenko / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.