Terapia umením. Ako pomáha a ako to viete využiť vo svoj prospech?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dokáže umenie pomáhať pri liečbe? Pravdepodobne prikývnete – pri rôznych druhoch umenia sa naozaj zabavíte, odreagujete, oddýchnete si. Či už ide o maľovanie, modelovanie sôch, vyrezávanie z dreva ap. No takáto terapia umením nám pomáha lepšie zvládať životné situácie, prekonávať problémy, zbavovať sa starostí.
Existuje množstvo metód, ktoré psychológovia a iní odborníci využívajú pri pomáhaní iným. Pozrieme sa bližšie na dve terapie umením – muzikoterapia a arteterapia. Ako vám môžu pomôcť v každodennom živote?

 

Ako vám môže pomôcť hudba?

Jeden zo spôsobov, ako využiť umenie vo svoj prospech, je muzikoterapia, teda terapia hudbou. Ak si pustíte obľúbenú pesničku, hudba môže pôsobiť terapeuticky každý deň. Ak má však hudba naozaj liečiť, musí muzikoterapiu vykonávať školený odborník.
Súčasťou muzikoterapie je nielen počúvanie hudby, ale aj spievanie, tvorenie hudby, hranie na hudobný nástroj alebo tancovanie do jej rytmu. Môže poslúžiť dokonca aj ako komunikačný nástroj v prípade, keď človek nedokáže vyjadriť svoje pocity inak.

Vďaka terapii hudbou budujeme svoje sebavedomie, posilňujeme svoje silné stránky a navyše, budujeme si motiváciu zlepšovať sa. Hudba jednoducho pôsobí ako emocionálna opora a dokonca môže tíšiť aj bolesť a byť nápomocná pri zdravotných ťažkostiach, napríklad pri depresii. Keď vás teda najbližšie prepadnú bolesti, skôr ako siahnete po tabletkách, vyskúšajte terapiu hudbou. Oveľa viac sa dozviete v našom článku Muzikoterapia. Ako vás môže hudba liečiť.

terapia umením - muzikoterapia

 

Vyskúšajte arteterapiu

Ak pre vás terapia hudbou nie je to pravé orechové, vyskúšajte arteterapiu. Tá má obrovské množstvo podôb a nekonečné možnosti týkajúce sa využitia. Umenie sa využíva ako diagnostický nástroj, napríklad pri depresii, kedy sa vykonáva pod vedením odborníka. Umenie však môžete využiť aj sami doma, napríklad, keď sa potrebujete zbaviť stresu a usporiadať si myšlienky.

Ak si potrebujete vyhradiť chvíľku len pre seba, vezmite si výkres a akýkoľvek iný materiál, ktorý chcete použiť. Môžu to byť farbičky, vodové či temperové farby, akvarelové farbičky či pastelky. Ak si chcete vytvoriť koláž, pripravte si výstrižky z novín a lepidlo. Keď máte všetko pripravené, zatvorte oči a predstavte si svoje obľúbené miesto alebo miesto, kde by ste sa práve teraz chceli nachádzať. Predstavte si, čo všetko sa okolo vás nachádza, aké zvuky počujete, aké vône cítite a aké to vo vás vyvoláva pocity.

Následne sa pokúste dané miesto vyobraziť na výkrese, či už je to pláž alebo vaše obľúbené kreslo v čitateľskom kútiku. Nie je dôležité, aby bola kresba dokonalá, dôležité je to, aké vo vás vyvoláva pocity. Súčasťou arteterapie je vedenie si denníka, do ktorého si po dokončení diela môžete zaznamenať svoje dojmy a pocity.

antistresové vymalovánkyPrečítajte si tiež
Antistresové vymaľovánky. Naozaj pomáhajú?

 

Emócie môžu mať farbu a tvar

Ďalšou možnosťou je pokúsiť sa vyobraziť emóciu, ktorá vo vás práve prevláda. K tomuto potrebujete opäť výkres a farbičky, fixky či pastelky. Predstavte si svoju emóciu ako predmet. Aký má tvar a farbu? Má ostré hrany alebo naopak, oblé okraje?
Pokúste sa emóciu nakresliť na papier. Následne nakreslite jej opak, v tomto prípade radosť a opäť sa zamyslite nad tým, aké by mohla mať táto emócia farby a tvary.

Samozrejme, umenie môže využívať každý, veď už bežné počúvanie hudby či kreslenie má terapeutický účinok. Nezabúdajte však, že za účelom terapie by mala byť využívaná najmä certifikovanými odborníkmi. Ak teda máte ťažkosti a nazdávate sa, že by vám terapia hudbou alebo iným druhom umenia mohla pomôcť, je dôležité neváhať a vyhľadať pomoc odborníka.

Zdroj: NCBI, MusicTherapy.org
Foto: LepšíDeň.sk, Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.