Antistresové vymaľovánky? Naozaj fungujú!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zahoďte krížovky, aj sudoku. Teraz sú tu antistresové omaľovánky, ktoré fakt zaberajú a dokážu vás zbaviť napätia, vyčistiť hlavu a priviesť na iné myšlienky. Farbičky a fixky sme odložili do šuplíkov veľmi dávno, vymenili sme ich za plniace perá a klávesnice, či dotykové zariadenia. A tým sme zavalili mozog náročnými úkonmi. Zastavte sa! Odložte iPad, smartfón a chyťte do ruky farbičku. Uvidíte ten účinok!

Nevládzete? Ste unavení z každodenných povinností, stále napätí a v strese? Potrebujete vypnúť?
Psychológovia radia: vyskúšajte vymaľovánky pre dospelých. Je to úžasný spôsob, ktorý donúti mozog pracovať trošku inak, ako je zvyknutý počas hektického dňa, keď sa naň valí stres a zhon z každej strany.

Svetový trend
Trendu vymaľovaniek podľahli už v Amerike aj v Európe.
Napríklad úžasný úspech dosiahli vo Francúzsku, kde vypustili pár skúšobných balónikov a reakcie boli ohromujúce. „Napríklad v kolekcii Terapia umením, ktorá má desať kníh, sa vytlačilo 300.000 kusov,“ tvrdí Anne Le Meurová z vydavateľstva Hachette Pratique. Knihy s vymaľovánkami tam patria tento rok do TOP 15 najpredávanejších kníh takmer každý mesiac.

Predlohy kreslia dokonca uznávaní umelci, napríklad kreslička Národného múzea dejín prírody Marthe Mulkeyová.
Veľmi aktívna v tomto smere je napríklad aj Johanna Basford, ktorá vytvorila knihy s vymaľovánkami ako Tajomná záhrada, či Začarovaný les.
Povedzme v Začarovanom lese nájdete detailne nakreslené stromy a exotické tvory, ktoré čakajú len na to, aby ste ich objavili a vymaľovali. Na ceste za utajeným zámkom v srdci prekliateho lesa objavíte labyrinty v papradí a kvetoch, magické domy na stromoch, ukryté zvieratá a obyvateľov lesa. Navyše musíte nájsť symboly, ktoré Vám otvoria dvere do tajuplného zámku.

antistresové omaľovánky

Zbavíte sa stresu, uvoľníte sa a vytvoríte nádherné, farebné obrázky.

antistresové omaľovánky

Stačí fixka, pekný vzor a ide sa na to!

Ako to funguje?
Podľa psychológov sa počas vyfarbovania zapájajú centrá mozgu pre kreatívne vyjadrovanie a vyvažujú tak logické myslenie a organizačné procesy. Aktivujú sa časti mozgu súvisiace s jemnou motorikou a zmyslovým vnímaním. Zároveň si rozvíjate tvorivosť, zameriavate sa na konkrétnu činnosť, ktorá mozog zamestná a vytesní tak starosti, ktoré vás počas dňa sužovali.

Prečítajte si článok
Antistresové vymaľovánky. Skúste Divokú savanu.

Vymaľovánky nás dospelých tak trochu vracajú aj do detstva, kedy sme mali tých starostí podstatne menej. Veď vyfarbovanie ako relaxačnú techniku používal už známy psychológ Carl Gustav Jung, ktorý sa zameriaval najmä na kruhové ornamenty zvané mandaly.

Úspech tejto novinky vo svete je neuveriteľný a že sa dospelým páči, dokazujú aj sociálne siete. Na Facebooku napríklad vznikla stránka, na ktorej si zdieľajú svoje výtvory. Vzájomne si ich hodnotia, komentujú a dokonca si radia, aké farbičky sú najvhodnejšie.

LD FB

Aké si vybrať?
Existuje množstvo knižiek s omaľovánkami, z pestrej škály motívov si vyberie každý a je to ideálny prostriedok ako vypnúť. Áno, pri vyfarbovaní sa musíte plne koncentrovať, musíte starostlivo a poctivo ťahať fixkou/farbičkou/pastelkou po daných líniách, chce to čas a trpezlivosť, ale výsledok stojí za to.
Výhodou kníh je, že jednotlivé listy so vzormi si môžete po domaľovaní vytrhnúť a zarámovať, prípadne niekomu darovať.

Etnomaľovanky, Mandaly, alebo také Kráľovstvo zvierat, ktoré predstavuje prekrásny svet ilustrátorky Millie Marottovej. Exotické zvieratá, tajomný podmorský svet či rozmanité kvety – vymaľovávanie týchto ilustrácií vám prinesie vnútorný pokoj, vaša myseľ sa skoncentruje naplnená pozitívnou energiou.
Každá z kresieb v tejto knihe je nakreslená technickým perom Rotring, ktoré autorka používa na všetky ilustrácie. Na doplnenie vlastných detailov však môžete použiť čokoľvek, čo budete chcieť. Čím tenšie pero použijete, tým viac detailov sa vám podarí nakresliť. Namiesto fixiek použite na vyfarbovanie radšej farebné ceruzky. Sú univerzálnejšie a pomocou nich môžete miešať farby a tieňovať, ako sa vám zachce.

antistresové vymaľovánky

Môžete si vybrať čokoľvek – obrazce, stroje, kvety, či zvieratá.

Vypnite…a vymaľovávajte
Takže ak potrebujete na chvíľu zabudnúť na každodenné starosti, oddýchnuť si a prísť na iné myšlienky, odporúčame skúsiť antistresové vymaľovánky pre dospelých. Pravidlá aj techniku si určujete sami: ceruzky, pastely, tempery, fixky… zvoľte si ornamenty a farby, ktoré vám zlepšia náladu!
Už desať-pätnásť minút maľovania denne osvieži vašu myseľ a dokáže ju zbaviť stresu, ktorý nám prinášajú moderné technológie a zhon modernej spoločnosti. Nebudete potrebovať alkohol ani cigaretku na uvoľnenie. Skúste niečo, čo je bez akýchkoľvek zdravotných následkov:-)

antistresové omaľovánky

Chvíľu to trvá, ale výsledok bude stáť za to:-)

A ak už pomaly začínate rozmýšľať nad vianočným darčekom, ktorý je originálny, poteší a pomôže, skúste antistresové vymaľovánky. Pribaľte k tomu sadu farbičiek alebo fixiek, a máte vybavené:-)

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

2 komentáre

  1. Pingback: Dobrodružstvo maľovania - Magazín len pre ženy

  2. Pingback: Dobrodružstvo maľovania | Ewita life

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.