Strečing znamená naťahovanie tela.
Natiahnutie je pre dosiahnutie plnej funkcie našich väzív, kostrového i svalového systému dôležité rovnako ako všestranný tréning. Keď človek zotrváva pri chybnom alebo nedostatočnom zaťažovaní tela, môžu sa mu určité tkanivové partie vyvíjať regresne – skracovať sa alebo strácať pevnosť. Dôsledkom toho bývajú chyby v držaní tela, ktoré sa môžu spájať aj s bolesťami, u jedných silnejšími, u druhých slabšími.
Pri všetkých strečingových cvičeniach sa držte týchto zásad:
* Ťah vo svaloch musíte síce výrazne cítiť, ale ak to bolí, prestaňte sa namáhať. Pohyby nemajú byť prudké, ale jemné a bezbolestné.
* Keď máte pocit, že vaše svalstvo je v pohode, zadržte pohyb a pokúste sa narovnať.
STREČING POSTOJAČKY
* 1. Zaujmite mierny stoj rozkročný. Ponaťahujte sa nahor; ruky pri tom ťahajte najvyššie, ako sa len dá. Súčasne striedavo (raz jednou a raz druhou rukou) robte pohyby, akoby ste chceli dočiahnuť plafón.
* Tento pohyb urobte každou rukou desať ráz.
STREČING SO STOLIČKOU
* 2. Postavte sa pred stoličku, ktorej sedadlo je približne vo výške vašich kolien. Prípadne si ho zvýšte poduškou. Na túto plochu si vyložte pätu natiahnutej ľavej nohy. Smerom k tejto nohe potom pomaly zohýbajte trup. Pokúste sa pri tom uvoľniť a rátajte do 15.
* To isté zopakujte aj druhou nohou.
STREČING NA ZEMI
* 3. Sadnite si s roztiahnutými nohami na zem a potom robte pomalé úklony dolu – najprv k jednej, potom k druhej nohe a nakoniec doprostred; každé päťkrát a zakaždým tak ďaleko, ako to bez väčšej námahy je možné.
* Ak je vám tento cvik priľahký, uchopte jednu nohu a oboma rukami ju priťahujte k sebe.
STREČING SO ZAGUĽATENÝM CHRBTOM
* Zaujmite stoj vzpriamený s nohami mierne od seba.
* 4. Teraz celý chrbát pomaly zaobľujte – postupujte zhora nadol stavec po stavci pozdĺž celej chrbtice, od krčných partií cez hrudné až po driekovú časť. Robte tento pohyb pomaly, sústredene. Ohyb nech je vždy taký hlboký, ako to len je možné.
* Chvíľu v tejto ohnutej pozícii zotrvajte a potom sa pomaly narovnávajte, opäť stavec po stavci až do úplného vystretia.
* Opakujte tento cvik 3-4 razy. Ak máte pocit strnutosti a nemotornosti, netrápte sa pre to. Každý deň to pôjde ľahšie a časom si začnete túto formu strečingu vskutku užívať.
Viac o strečingu, jeho účinkoch sa dozviete v knihe Acidobázická rovnováha.