Viete, ako vznikli nalepovacie lístky?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ich poznáte aj vy a možno ich využívate každý deň. Nalepovacie lístky. Pestrofarebné, lepiace. Na rýchle zapisovanie poznámok, úloh… nákupný zoznam, to do list prilepený vedľa monitora počítača… Také jednoduché a pritom veľmi užitočné.
Viete ako a kto ich vynašiel?

V 70. rokoch minulého storočia pracovala firma Minnesota Minning & Manufacturing (známa skôr ako 3M) na vývoji nového silného lepidla. Chemický inžinier Spencer Silver na ňom pracoval vo firemných výskumných laboratóriách a nakoniec vyrobil niečo neplánované.
Išlo o lepivú látku, ktorú bolo možné ľahko odliepať a opäť priliepať, ale riaditelia spoločnosti nevideli vo vynáleze praktické využitie.

Ako vznikli nalepovacie lístky?

Dnes si bez nich takmer nevieme predstaviť bežný život…

 

Po niekoľkých pokusoch upadol Silverov vynález do zabudnutia. Uplynulo niekoľko rokov, kým sa osud rozhodol, že v jedno predpoludnie v roku 1974 si Arthur Fry, vedec pracujúci v tej istej firme, spomenie počas zborového spevu v kostole na starý vynález.
Rozčuľovalo ho, že mu každú chvíľu vypadávala záložka zo spevníka, a tak mu napadlo, že ideálna záložka by bola taká, ktorá by sa dala jemne prilepiť. Vtedy mu svitlo v mysli a rozpamätal sa na Silverovo lepidlo. Presvedčiť spoločnosť, ktorá sa preslávila silnými lepidlami, nebolo vôbec jednoduché. V roku 1977 mala spoločnosť pripravené prototypy nalepovacích lístkov a rozhodla sa ich odskúšať vo vlastných kanceláriách.
Medzi vlastnými mali úspech. Zamestnanci ich rýchlo minuli a pýtali si ďalšie.
Zákazníci si vynález tak obľúbili, že v roku 1979 predávala spoločnosť 3M nalepovacie lístky do jedenástich štátov na západe Spojených štátov amerických. V roku 1981 odštartovala predaj po celom svete.

A ďalej to už poznáte. Nalepovacie lístky svetložltej farby sú súčasťou kancelárií a domácností na celom svete.
V roku 2000 oslávili dvadsiate výročie. Za ten čas bolo vyrobených šesťsto druhov produktov, ktoré sa predávali v sto krajinách sveta. Dokonca boli použité na umelecké účely, keď nimi oblepili celé steny, aby vytvorili mozaiky. Navyše veľmi často si ich ľudia nalepujú na obrazovky počítačov, a to nielen po okrajoch.

Rozčuľovalo ho, že mu každú chvíľu vypadávala záložka zo spevníka,
a tak mu napadlo, že ideálna záložka by bola taká, ktorá by sa dala jemne prilepiť.

Ako vznikli nalepovacie lístky?

Nalepovacie lístky sa dajú použiť všelijako.

Vedeli ste, že…

  • Nalepovacie lístky boli odjakživa recyklovateľné.
  • Vyrábajú sa v ôsmich štandardných veľkostiach, v dvadsiatich piatich tvaroch a v šesťdesiatich dvoch farbách.
  • Výskum z roku 1998, v rámci ktorého Gallup Oraganization a Institute for the Future oslovili tisíc amerických úradníkov, ukázal, že každý pracovník dostal v priemere jedenásť odkazov na nalepovacích lístkoch denne.
  • Na oblepenie zemegule by bolo potrebných 500 miliónov nalepovacích lístkov (ak berieme do úvahy, že obvod Zeme je 39 000 km a boli by použité lístky s obsahom 19 cm2).
  • Doktor Spencer Silver, vedec z 3M, ktorý vynašiel lepidlo používané na nalepovacích lístkoch, odišiel do dôchodku v roku 1996, keď mal patentovaných viac ako dvadsať vynálezov.

Viac podobných vynálezov nájdete v knihe Najväčšie objavy ľudstva, ktoré spôsobila náhoda.
Foto: gizmodo.com, cptoficina.com.ar, suggestkeyword.com


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.