Určite ich poznáte aj vy a možno ich využívate každý deň. Nalepovacie lístky. Pestrofarebné, lepiace. Na rýchle zapisovanie poznámok, úloh… nákupný zoznam, to do list prilepený vedľa monitora počítača… Také jednoduché a pritom veľmi užitočné.
Viete ako a kto ich vynašiel?
V 70. rokoch minulého storočia pracovala firma Minnesota Minning & Manufacturing (známa skôr ako 3M) na vývoji nového silného lepidla. Chemický inžinier Spencer Silver na ňom pracoval vo firemných výskumných laboratóriách a nakoniec vyrobil niečo neplánované.
Išlo o lepivú látku, ktorú bolo možné ľahko odliepať a opäť priliepať, ale riaditelia spoločnosti nevideli vo vynáleze praktické využitie.
Po niekoľkých pokusoch upadol Silverov vynález do zabudnutia. Uplynulo niekoľko rokov, kým sa osud rozhodol, že v jedno predpoludnie v roku 1974 si Arthur Fry, vedec pracujúci v tej istej firme, spomenie počas zborového spevu v kostole na starý vynález.
Rozčuľovalo ho, že mu každú chvíľu vypadávala záložka zo spevníka, a tak mu napadlo, že ideálna záložka by bola taká, ktorá by sa dala jemne prilepiť. Vtedy mu svitlo v mysli a rozpamätal sa na Silverovo lepidlo. Presvedčiť spoločnosť, ktorá sa preslávila silnými lepidlami, nebolo vôbec jednoduché. V roku 1977 mala spoločnosť pripravené prototypy nalepovacích lístkov a rozhodla sa ich odskúšať vo vlastných kanceláriách.
Medzi vlastnými mali úspech. Zamestnanci ich rýchlo minuli a pýtali si ďalšie.
Zákazníci si vynález tak obľúbili, že v roku 1979 predávala spoločnosť 3M nalepovacie lístky do jedenástich štátov na západe Spojených štátov amerických. V roku 1981 odštartovala predaj po celom svete.
A ďalej to už poznáte. Nalepovacie lístky svetložltej farby sú súčasťou kancelárií a domácností na celom svete.
V roku 2000 oslávili dvadsiate výročie. Za ten čas bolo vyrobených šesťsto druhov produktov, ktoré sa predávali v sto krajinách sveta. Dokonca boli použité na umelecké účely, keď nimi oblepili celé steny, aby vytvorili mozaiky. Navyše veľmi často si ich ľudia nalepujú na obrazovky počítačov, a to nielen po okrajoch.
Rozčuľovalo ho, že mu každú chvíľu vypadávala záložka zo spevníka,
a tak mu napadlo, že ideálna záložka by bola taká, ktorá by sa dala jemne prilepiť.
Vedeli ste, že…
- Nalepovacie lístky boli odjakživa recyklovateľné.
- Vyrábajú sa v ôsmich štandardných veľkostiach, v dvadsiatich piatich tvaroch a v šesťdesiatich dvoch farbách.
- Výskum z roku 1998, v rámci ktorého Gallup Oraganization a Institute for the Future oslovili tisíc amerických úradníkov, ukázal, že každý pracovník dostal v priemere jedenásť odkazov na nalepovacích lístkoch denne.
- Na oblepenie zemegule by bolo potrebných 500 miliónov nalepovacích lístkov (ak berieme do úvahy, že obvod Zeme je 39 000 km a boli by použité lístky s obsahom 19 cm2).
- Doktor Spencer Silver, vedec z 3M, ktorý vynašiel lepidlo používané na nalepovacích lístkoch, odišiel do dôchodku v roku 1996, keď mal patentovaných viac ako dvadsať vynálezov.
Viac podobných vynálezov nájdete v knihe Najväčšie objavy ľudstva, ktoré spôsobila náhoda.
Foto: gizmodo.com, cptoficina.com.ar, suggestkeyword.com