Regály obchodov sa s príchodom jari zapĺňajú tovarom pre tzv. zelenoprstých. Možno len s povzdychom obdivujete krásu rastlín, ktoré čakajú na výsadbu. Nie každý vlastní dom s rozsiahlym pozemkom, nie všetci majú k dispozícii aspoň malú záhradku, kde sa môžu blažene prehrabávať v zemi. I keď v tejto dobe akosi na nič nemáme čas, túžba po niečom živom a krásnom v nás našťastie ešte nezanikla. Zvlášť ľudia z miest pociťujú veľkú potrebu vrátiť sa k prírode, robiť niečo obyčajné, a pritom chvályhodné a uspokojivé. Motiváciou je očakávaný výsledok v podobe vypestovaného ovocia, zeleniny, byliniek či kvitnúcich rastlín.
Ani vy nemáte miesta, či času nazvyš, no predsa v kútiku duše túžite aspoň po malom kúsku zelene, ktorou by ste sa mohli potešiť? Predstavujeme vám typ záhradky, ktorá skutočne nezaberie veľa miesta. Miniatúrne záhradky sú riešením aj pre garsónku či jednoizbový byt. Pri správnom zakomponovaní dekorácií môže byť vítaným oživením okrasného záhona, balkóna či terasy.
Minizáhradky a záľuba zvaná minigardening
Možno ste už niekde počuli o hobby, ktoré sa ukrýva pod názvom minigardening. Aj záhradkárčenie na malom priestore poskytuje jednoduchý spôsob spojenia človeka s prírodou. Navrhovanie a tvorenie miniatúrnych záhrad sa môže stať veľmi príjemným spôsobom trávenia voľného času. Tieto záhradky sú často navrhované pre deti a všetkých tých, ktorí sa cítia stále mladí a hraví.
Veľký význam majú tiež pre ľudí, ktorí majú rôzne fyzické obmedzenia, no napriek tomu by sa radi venovali záhradným prácam. Môžu im teda poskytnúť alternatívny záhradnícky zážitok.
Benefitom tvorby malých záhrad je aj to, že vaše prsty nebudú až také zababrané od hliny. Nemusíte si tiež zbytočne zohýnať chrbát a bojovať s množstvom buriny. Je to naozaj jednoduché a zábavné, pri práci nehrozia ani žiadne pľuzgiere. Vašu malú záhradku neprepadnú lúpežné slimáky a rastlinky neohryzú chamtivé húsenice. Oveľa menej hrozí aj chorobnosť rastlín. V skutočnosti môžete s prehľadom záhradkárčiť aj na kuchynskom stole, či na podlahe vo vašej spálni. Výhodou minizáhradky teda je, že môže byť umiestnená kdekoľvek v dome.
Základné princípy tvorby minizáhradky
- výber témy
- dôležitosť správnej mierky
- využívanie kontrastov (rastliny, dekorácie)
- farebnosť
- ústredný bod
V miniatúrnej verzii záhrady je iskrou a srdcom predovšetkým vaša fantázia a kreativita. Mini záhradníčenie vám umožní premeniť obyčajné rastliny na nezvyčajné živé obrazy. Vďaka rastlinám a doplnkom, ktoré si môžete vyrobiť aj vlastnoručne, máte možnosť vytvoriť botanické scény plné budov, chodníkov a riek.
Jednotlivé rastlinky by mali byť usporiadané estetickým spôsobom. Aby sa to dosiahlo, mali by sa použiť rastliny rôznych výšok, pričom najvyššia je ich „vodcom“. Treba myslieť aj na rastliny, ktoré vypĺňajú boky kvetináča či výsadbovej nádoby.
Starostlivosť o minizáhradku
Je len na vás, či dovolíte svojej záhradke zarásť, alebo ju budete pravidelne upravovať. Radšej sa vyhnite rýchlo rastúcim rastlinám a letničkám, ktoré by ste museli často zastrihávať. Vhodné sú predovšetkým sukulenty a paprade, tiež niektoré exotické rastliny, ktorým vyhovuje pobyt v interiéri. Aj keď sa náhodou ocitnete v eufórii sadenia a vytvárania, myslite pritom na praktickosť svojej výsadby. Uistite sa, že máte správnu drenáž a svetlo. Tiež že vaše rastlinky nie sú vysadené príliš natesno a majú dostatok miesta pre svoj koreňový systém.
Miniatúrne záhradky sú veľmi variabilné a môžu mať jednoduchý alebo zložitý dizajn. Na ich realizáciu môžete použiť ten najmenší priestor, napríklad čajovú šálku, no aj veľkú priestrannú nádobu. Veľkým potešením pri tvorbe miniatúrnych záhrad je jedinečná téma, ktorú môže mať každá záhrada.
Jediné, čo potrebujete, je ochota experimentovať. S trochou fantázie vaše záhradky ožijú a urobia vám takú radosť, akú si ani nedokážete predstaviť. Starostlivosť o miniatúrnu záhradku závisí aj od toho, pre aké rastlinky ste sa rozhodli. Preto je veľmi individuálna a závisí na tom, čo ktoré druhy vyžadujú.
Zapojte deti do starostlivosti o minizáhradku
Do starostlivosti o minizáhradku zapojte aj deti. Angažovanosť a zodpovednosť – to sú vlastnosti, ktoré pestujeme v deťoch, ktoré pomáhajú pri práci a podieľajú sa na starostlivosti o svoje rozprávkové záhradky. Môžu zasievať semienka, polievať a strihať. Bez ich lásky a starostlivosti by záhradka upadala. Tak ako malý princ prijal zodpovednosť za svoju ružu, aj deti prijímajú zodpovednosť za stav svojej záhradky a kvetov v nej zasadených. Záhradka sa tak stáva ich vlastníctvom a obrazom ich starostlivosti.
V minizáhradkách, ktorým sa venujú deti, sa často objavujú rôzne rozprávkové prvky a deti s nádejou čakajú, kedy ich záhradky navštívi kvetinková víla. Nechajte ich popustiť uzdu fantázie a doprajte im, aby záhradku obohatili o rôzne doplnky a miniatúry, ktoré im pomôžu pri vytváraní rozprávkovej scenérie.
Víly vraj opustili ľudské obydlia kvôli nepriaznivým podmienkam a krásna rozprávková záhrada je jedným z prostriedkov, ako ich prilákať späť. Víly nám totiž môžu priniesť nielen šťastie, ale aj splniť niektoré želania. Nezabúdajte však, že existujú aj temné víly a s tými sa neradno zahrávať. Áno, svet, o ktorom často možno len snívate, môžete miniaturizovať: vianočné záhrady so sobmi a umelým snehom, alebo prehistorická záhrada s dinosaurami. Alebo tzv. Hobitie záhrady, kde sa nachádzajú rôzne druhy papradí, machov a kamienkové chodníčky, vedúce k typicky okrúhlym dverám.
Zlepšovanie sebaúcty a znižovanie hladiny stresu
Budovanie vlastnej záhradky môže deťom dodať pocit úspechu a hrdosti. Nielenže dokázali vytvoriť krásnu a zaujímavú, priam rozprávkovú scenériu, ale aj vypestovali a udržiavajú pri živote malé rastlinky, o ktoré sa starajú.
Čas strávený v záhrade, kde je pokoj a blízkosť prírody, pomáha znižovať stresový hormón, nazývaný kortizol. Len obyčajných 30 minút práce v záhradke pomôže znížiť pocit úzkosti a stresu. Verte, že príjemný pocit môže vzbudiť aj zašpinenie rúk hlinou. Dôvodom je M. Vaccae, zdravá baktéria, ktorá sa nachádza v pôde. Tá znižuje zápalové procesy v organizme, ktoré spôsobujú príznaky depresie.
Benefity záhradkárčenia
- Štúdia vykonaná na Pensylvánskej univerzite odhalila, že jednoduché záhradkárčenie umožňuje zlepšiť kvalitu spánku v noci.
- Práca na záhradke zvyšuje v tele hladinu vitamínu D.
- Podporuje rodinné putá – je to činnosť, ktorú môžete vykonávať nielen sami, ale aj so svojimi priateľmi či členmi rodiny. Môžete sa tiež o tom rozprávať a vymieňať si navzájom skúsenosti. Je to skvelá príležitosť ako efektívne tráviť viac času so svojimi deťmi či vnúčatami.
Jednoduchý návod na vytvorenie minizáhradky
1. Rozhodnite sa pre tému. Chcete vytvoriť skôr formálne prostredie, alebo vás láka exotický motív, farma, gotický kaštieľ či tropický raj s pieskovou plážou?
2. Navrhnite si svoju záhradku. Načrtnite si nápady na papier. Vyberte miesto na leňošenie pre vaše postavičky, most, altánok, plot, prípadne zvoľte nejaký vodný prvok.
3. Vyberte vhodné miesto na umiestnenie a tiež nádobu, pričom to nemusí byť obyčajný kvetináč. Vhodné je takmer všetko, do čoho môžete sadiť, ale nezabudnite, že potrebujete mať dostatočnú hĺbku na udržanie pôdnej vlhkosti. Dôležité sú tiež drenážne otvory na odtok prebytočnej vlahy. Počítajte s dostatočne veľkou plochou na umiestnenie všetkých prvkov a rastlín, ktoré chcete vo svojej záhradke použiť.
Skúste aj microzáhradku
Najmenšou formou minizáhradiek sú tzv. micro gardens. Aranžujú sa v kávovej alebo čajovej šálke, prípadne v sklenej guli. Použiť sa dajú aj poškodené kúsky, malá prasklina, či obitý kúsok dodajú v tomto prípade punc nostalgie. Je vhodné použiť malé rastlinky, ktoré nemajú tendenciu sa príliš rozrastať a nie sú náročné na starostlivosť. Je efektné, ak zo šálky či gule časť rastliny prevísa.
Okrem rastlín využívame pri aranžovaní aj ďalšie prírodné materiály, napr. piesok, kamienky, drevo. Tie doplníme dekoráciou podľa vlastného výberu. Výber dekorácií volíme podľa témy. A možnosti výberu sú neobmedzené. Či už sú to rozprávky, ročné obdobia, Vianoce, Veľká Noc, ZOO, práca, narodeninová párty… Medzi najobľúbenejšie dekorácie patria víly, lesní škriatkovia, domčeky, zvieratká, mini záhradný nábytok, pracovné nástroje. Inšpirovať sa môžete aj prostredníctvom návodov, zverejnených v časopisoch či na internete.
Od polovice 19. storočia sa však predovšetkým v Anglicku a Nemecku sošky trpaslíkov začali šíriť v mestských a predmestských záhradkách a v roku 1878 vznikla prvá továreň na výrobu hlinených, neskôr sadrových trpaslíkov. I keď boli často ostro kritizovaní ako gýč, ich obľuba sa šírila i po prvej svetovej vojne. Často sú stotožňovaní či zamieňaní s inými mýtickými bytosťami ako sú škriatkovia, elfovia, goblini, gnómovia, leprikóni, raráškovia, atď.
Obľúbená dekorácia Fairy doors
Jednou z veľmi častých dekorácií minizáhradok sú tzv. fairy doors. Legenda hovorí, že rozprávkové dvere sú vstupnými bránami do sveta víl. Sú to magické portály, ktoré sa môžu objaviť a náhodne zmiznúť. Iba tí, ktorí veria, ich budú môcť nájsť… Ľudia, ktorí milujú fantáziu, ich inštalujú aj do vlastných obytných dverí. V niektorých krajinách deti, ktoré dvere objavia, nechávajú na ich prahu drobné darčeky pre víly. Údajne majú poniektoré z nich aj rohože s kľúčom do tajomného sveta víl.
V našich podmienkach sa čarovné minizáhradky zatiaľ netešia až takej dlhej tradícii a obľube ako v USA či Veľkej Británii. Napriek tomu si postupne nachádzajú svojich priaznivcov a prívržencov. V kníhkupectvách je dostupná literatúra, ktorá sa venuje téme domácich minizáhradok a ponúka aj podrobné návody na ich realizáciu.
Snáď sme vás našim článkom inšpirovali a aj vy sa pokúsite skĺbiť lásku k prírode s vaším umeleckým cítením v malom priestore kvetináča.
Prečítajte si ďalšie články z rubriky ZÁHRADA.
Zdroj: Calvo, Janit – Gardening in Miniature
Foto: autorka/LepšíDeň.sk