Najčastejšie škodce na izbových rastlinách. Ako na ne?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vaša rastlina na poličke, parapete, na skrinke, či na zemi sa správa akosi čudne? Vädne, žltnú jej listy, poletujú maličké mušky… Izbové rastliny môžu obťažovať malí nevítaní návštevníci, ktorí môžu rastliny poškodiť, dokonca aj zahubiť.
Pozrite si návod, ako rozpoznať najčastejšie škodce a čo môžete podniknúť na záchranu rastliny.

Najlepší spôsob, ako predchádzať škodcom, je udržiavať rastlinu zdravú – škodce častejšie napádajú stresované, nezdravé rastliny.
Ak rastlinu predsa len napadne škodca, v mnohých prípadoch ju môžete ošetriť insekticídom – chemickým alebo prírodným. Prírodné produkty pochádzajú z rastlinných alebo iných prírodných látok.
Lepové pasce sú skvelé na zachytávanie vošiek, molíc a strapiek a pomôžu vám sledovať mieru napadnutia.

 

Najčastejšie škodce na izbových rastlinách

Ak máte veľa izbových rastlín na jednom mieste a všetky trápi rovnaký problém, vyskúšajte biologickú ochranu. Tieto prírodné produkty sú dostupné v internetových obchodoch a spočívajú v nasadení predátorov (zvyčajne neviditeľných voľným okom), ktoré zlikvidujú škodce.

ikona kvetMOLICE

Ukrývajú sa na spodných stranách listov. Keď rastlinou potrasiete, vyletujú z nej obláčiky drobného bieleho hmyzu.
LIEČBA: Rastlinu vyneste von a prúdom vody odožeňte hmyz; môžete aj celú rastlinu ponoriť do misky s odstátou vodou. Veľa hmyzu zachytia aj lepové pasce zavesené v blízkosti rastliny.

 

ikona kvetSMÚTIVKY

Tento drobný hnedý alebo čierny hmyz, známy aj ako čierne mušky, poletuje okolo rastliny. Nie sú škodlivé, iba otravné. Larvy smútiviek sa živia organickou hmotou v komposte, niekedy však napadnú korene rastlín. Zdravé rastliny to vydržia, ale mladé alebo slabé nie. LIEČBA: „Pred polievaním nechajte vrchnú vrstvu (1 až 2 cm) substrátu vyschnúť – väčšine rastlín to len prospeje. Žlté lepové pasce odlákajú hmyz od rastliny. Povrch substrátu zakryte vrstvičkou jemného štrku alebo kamienkov, aby smútivky nemohli klásť vajíčka,“ radí Veronica Peerless v knihe Ako si nezabiť izbové rastliny. Veľmi užitočná príručka pre domácich pestovateľov. Všetko od sadenia, cez hnojenie, zalievanie, choroby rastlín až po opis najobľúbenejších izbových rastliniek.

škodce izbové rastliny

 

ikona kvetLISTOVÉ MÍNERKY

Na listoch hľadajte hnedé, biele alebo nepriehľadné pokrútené cestičky, ktoré vyhĺbili larvy. Na listoch môžu byť aj biele bodky.
LIEČBA: Napadnuté listy odstráňte. Postriekajte insekticídom.
Larva hĺbi tunely cez vrstvy listu.

 

ikona kvetSTRAPKY

Tento drobný hnedý alebo čierny hmyz cicajúci šťavu sa môže objaviť na rastline, ktorá bola nejaký čas vonku. Medzi príznaky napadnutia patria mdlé, škvrnité listy, striebristo-biele žilky na listoch alebo kvetoch a zdeformovaný rast.
LIEČBA: Lepové pasce – najmä modré – znížia ich počet a pomôžu vám sledovať problém. Rastlinu postriekajte insekticídom alebo vyskúšajte biologickú ochranu.

 

ikona kvetROZTOČCE

Hľadajte vybielené alebo bodkované listy, pavučinky medzi listami a stonkami, opadané listy. Keď sa pozriete cez lupu pod listy, zbadáte roztočce.
LIEČBA: Rastlinu postriekajte insekticídom alebo použite biologickú ochranu. Roztočcom sa darí v horúcich, suchých podmienkach. Keď je horúce a suché počasie, rastliny denne roste, aby ste zvýšili vlhkosť vzduchu. Buďte v strehu – pomocou lupy hľadajte roztočce na spodnej strane listov.

 

ikona kvetNOSÁNIKY

Keď rastlina ovisla a nepolievali ste ju ani príliš málo, ani príliš veľa, páchateľom môže byť nosánik ryhovaný. Nosániky sa nachádzajú v substráte rastlín, ktoré boli nejaký čas vonku. Obhrýzajú korienky, cibuľu alebo hľuzu rastliny, tá preto náhle zvädne.
LIEČBA: Keď rastlina bola v lete vonku, koncom leta alebo začiatkom jesene prelejte substrát insekticídom alebo použite biologickú ochranu. Ak však nosániky zožrali väčšinu korienkov, rastlina sa už nespamätá.

škodce izbové rastliny

 

ikona kvetVOŠKY

Tieto škodce, známe aj ako zelené mušky, môžu byť zelené, čierne, sivé alebo oranžové. Zhlukujú sa na koncoch stoniek a na kvetných pukoch, kde cicajú šťavu a vylučujú medovicu, ktorú kolonizujú huby (čerňovky) a rozvinie sa čierna pleseň. Vošky môžu šíriť aj vírusy.
LIEČBA: Zhrňte ich dole rukou, spláchnite prúdom vody alebo postriekajte insekticídom. Pomôže aj žltá lepová pasca zavesená v blízkosti.

 

ikona kvetČERVCE

Tieto oválne hmyzie škodce vyzerajú ako pľuzgieriky na stonkách a spodnej strane listov. Aj červce vylučujú lepkavý sekrét, ktorý môže viesť k čiernej plesni. Ak nezasiahnete, rastlina zoslabne a listy zožltnú.
LIEČBA: Odlúpnite ich alebo zasiahnuté miesta postriekajte insekticídom (nestriekajte listy papradí, pretože sú veľmi citlivé na chemikálie). Môžete vyskúšať aj biologickú ochranu.

živé či umelé kvetyPrečítajte si tiež
Ževé či umelé kvety? Ktoré sa hodia do bytu viac?

 

ikona kvetVLNATKY

Tento biely, pomaly lezúci hmyz pokrytý bielymi chĺpkami sa vyskytuje v zhlukoch na stonkách, v pazuchách listov a pod listami. Cicia šťavu a vylučuje lepkavú medovicu, ktorú potom kolonizuje čierna pleseň. Napadnutie vlnatkami spôsobuje žltnutie aj opadávanie listov a vädnutie rastliny.
LIEČBA: Hmyz zotrite vlhkou handričkou alebo vatovým tampónom namočeným v insekticídnom prípravku. Alebo celú rastlinu raz týždenne postriekajte insekticídom. Môžete vyskúšať aj biologickú ochranu. Vlnatky je ťažké vyhubiť a jednoduchšie je napadnuté rastliny vyhodiť.

Ak vás téma ochrany proti škodcom na rastlinách zaujíma podrobnejšie, odporúčame spomínanú knihu Ako si nezabiť izbové rastliny, alebo Ochrana ovocných rastlín proti živočíšnym škodcom (od najväčších odborníkov v oblasti ochrany rastlín na Slovensku).


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.