Ukradli mi doklady. Čo treba robiť a kam volať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Minulý rok sme boli na dovolenke. S jej plánovaním sme si nerobili ťažkú hlavu a spočiatku sme si destináciou  neboli istí. Nakoniec sme sa rozhodli pre last minute Turecko, keďže v tejto exotickej krajine sme ešte nikdy neboli…

Prečo práve Turecko?

Nuž, táto krajina ponúka široké možnosti rodinných atrakcií a aktivity najrôznejšieho druhu, historické, prírodné, vzdelávacie, a tá zmrzlina 🙂
Od mini člnov cez tieňové divadlo, prechádzku medzi rozprávkovými komínmi, až po podzemné mestá, na ktoré vaše deti nikdy nezabudnú.
Krásy Turecka si môžete pri západe slnka pozrieť z teplovzdušného balóna, alebo môžete vyraziť na rekreačnú plavbu z ktoréhokoľvek prístavu pozdĺž pobrežia Egejského alebo Stredozemného mora.
Prístavisko ručne postavených plachetníc, v ktorých sa môžete dokonca ubytovať, berie dych. Stačí si niektorú z týchto plachetníc prenajať a nechať kapitána s posádkou postarať sa o všetko potrebné – vašou povinnosťou bude vylihovať na palube, užívať si slnko, úžasnú tureckú kuchyňu či šnorchľovanie v priezračnej tyrkysovej vode.
Cieľom plavby môže byť napríklad preplávanie ponad zaplavené mesto Kekova, zaplávať si v prírodných prameňoch Fethiye, alebo nahliadnuť do tajuplnej Pirátskej jaskyne blízko Alanye.

Jednoducho, Turecko je skvelá voľba na dovolenku a vedeli by sme takto ešte dlho pokračovať, ale poďme k veci.

 

Nemilá príhoda

Práve na tejto dovolenke sa nám však prihodila jedna nepríjemná záležitosť. Stál som práve na rušnej ulici. Pri obchode, kde predávali štýlové oblečenie pre ženy, keď mi ukradli peňaženku aj doklady. Nevedel som ako postupovať. Na internete som chcel nájsť niekoho, kto mi poradí z nášho mesta a okolia, tak som cez Google okamžite vyhľadal „advokát Dunajská Streda“. Vybral som si jedného z nich a počas telefonátu som sa hneď dozvedel ako postupovať.

ukradli mi doklady

 

Ukradli mi doklady. Čo robiť?

Prvým krokom je nestratiť nervy. Je to nepríjemná vec, určite vám to nepridá na pokoji, ale nezúfajte. Navyše ak ste pripravení a viete čo očakávať, riešenie celej situácie  bude oveľa jednoduchšie.

ukradli mi dokladyPolícia

Hneď po strate či okradnutí nahláste túto skutočnosť na miestnej policajnej stanici. V prípade odcudzenia občianskeho preukazu hrozí jeho zneužitie, preto je nutné nahlásiť zoznam všetkých dokladov, ktoré ste v peňaženke mali. Ak ste prišli aj o pas, budete zaň čo najrýchlejšie potrebovať náhradu, aby ste mohli z krajiny odcestovať domov.

ukradli mi dokladyAmbasáda

Ďalej je nutné navštíviť slovenskú ambasádu v danej krajine a dohodnúť si stretnutie. Pomôžu vám s náhradou pasu a ak vám ukradli aj peniaze a kreditné karty, pomôžu vám kontaktovať niekoho doma, kto vám finančne pomôže.

ukradli mi dokladyBanky, poisťovne a ďalšie inštitúcie

Zablokujte všetky kreditné a debetné karty, ktoré ste v peňaženke mali. O strate informujte poisťovňu a ďalšie inštitúcie, ktoré vás budú informovať o nasledujúcich krokoch.

ukradli mi dokladyPrečítajte si tiež
Vreckoví zlodeji. Na tieto ich triky si dávajte pozor!

ukradli mi dokladyPred cestou domov

Na letisko príďte oveľa skôr, majte so sebou dokumenty z ambasády a všetko, čo vám pomôže identifikovať vás.

ukradli mi dokladyPo návrate domov

Po návrate domov oboznámte o celej záležitosti poisťovňu, v ktorej ste mali uzatvorené pred odchodom na dovolenku cestovné poistenie. Požiadajte znovu o vystavenie všetkých odcudzených dokladov na príslušných úradoch a inštitúciách.

 

Povinnosti pred dovolenkou

Pripravte sa. Nikdy neviete, čo sa udeje…
Odfoťte si alebo si opíšte potrebné údaje z občianskeho preukazu, vodičského preukazu, preukazu poistenca, kreditných a platobných kariet a ostatných dôležitých dokumentov.
Na dovolenke noste doklady a peniaze napríklad v opasku na skryté nosenie. Najväčším lákadlom pre zlodejov je kabelka či batoh, preto v nich peniaze ani doklady radšej nenoste. So sebou noste iba tie doklady, ktoré na dovolenke nevyhnutne potrebujete. Pripravte si zoznam telefónnych čísiel, ktoré budete v prípade straty či krádeže potrebovať.

— PR článok —

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.