Trávnikový koberec. Výhody, príprava a jeho položenie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno vyzerá váš trávnik po zime úboho, zničene, všade snežná pleseň a miesta, ktoré len sotva opravíte. Verte tomu, že každý trávnik sa dá zreparovať a dostať do formy. Len si to prirodzene vyžaduje dostatok trpezlivosti, času, nejaké financie a správnu stratégiu – kedy čo urobiť. Veľa užitočných rád sme vám už dali v článku 7 tipov na krajší trávnik.
A možno ste sa rozhodli založiť úplne nový trávnik a uvažujete, či výsevom, alebo položiť trávnikový koberec.

Každopádne klasické založenie trávnika vyžaduje čas a vedomosti. Naproti tomu trávnikový koberec môžete mať položený za jediný deň, ale treba myslieť na niekoľko dôležitých pravidiel. Od prípravy, cez samotné položenie až po následnú úpravu. Rozhoduje pôda, na ktorej koberec pokladáme? Ako sa chrániť pred krtkami? Ako postupovať pri pokladaní? A koľko to stojí?

 

Trávnikový koberec – výhody a nevýhody

Tento spôsob založenia trávnika má oproti výsevu viacero výhod, ale aj niekoľko nevýhod. Hlavnou výhodou je rýchlosť, akou sa dá docieliť krásny, hustý, zelený trávnik. Pri menších záhradách to môže byť záležitosť niekoľkých hodín.
Druhá výhoda je možnosť rýchleho používania trávnika. Po 7 dňoch už môžeme po ňom chodiť a o ďalších 14 dní ho už môžeme bežne zaťažovať.
Položením trávnikového koberca rýchlo znížime prašnosť prostredia a zabránime prípadnej veternej a vodnej erózii.
Predpestovaný trávnik sa dá pokladať počas celého roka.

Nevýhoda? Tá je najmä v pomerne vysokej cene. Počiatočné náklady sú určite vyššie ako pri vysievanom trávniku a položený trávnik tiež potrebuje na začiatku oveľa viac vody, ako vysiaty.
„Pomerne závažnou nevýhodou je obmedzený sortiment trávnych zmesí. Na rozdiel od bohatého výberu balených trávnikových osív väčšina pestovateľov ponúka jeden druh trávnika, ktorý je síce väčšinou pekný a znáša zaťažovanie, ale nemusí byť vhodný do každého prostredia. Len málo trávnikových firiem – na Slovensku poznám jednu – ponúka napríklad trávnik športový, okrasný, na golf, do tieňa, do sucha a podobne,“ vysvetľuje odborník Ivan Vallo, autor knihy Trávniky pre krásu, šport a relax.

trávnikový koberec trávnik

Príprava

Pred položením trávnika musíte plochu dokonale vyčistiť od kameňov a kamienkov, stavebného materiálu, buriny ap. Nezlomnú burinu alebo zvyšky starého trávnika zničte totálnym herbicídom. Pôdu môžete pred položením mierne pohnojiť, ale nie je to nevyhnutné.
Plocha by mala byť rovná, čiže dôkladne ju zavlažte, počkajte deň-dva, potom dorovnajte na daných miestach a povalcujte. Opakujte – keď po nej prejdete valcom a nebudú po vás zostávať žiadne stopy, je pripravená.
Pre zakladanie trávnika položením trávnikových kobercov nie sú vhodné ťažké, ílovité a zhutnené pôdy. Do priepustných piesčitých substrátov sa trávnik oveľa rýchlejšie a hlbšie zakorení.

Plochu môžete ohraničiť obrubníkmi, ktoré zabraňujú prerastaniu trávy do okolia, napríklad do kríkových alebo kvetinových záhonov. Toto však nie je podmienkou, niektorým ľudom sa obrubníky vyslovene nepáčia. Užitočná je aj sieť proti krtom.

S krtkom treba rátať
Ak sme na pozemku doteraz nemali krta, tak po založení trávnika a najmä po jeho zavlažovaní ho tam určite mať budeme. Kvalitnú vlhkú pôdu osídlia dážďovky, stonožky, rôzne larvy, ktoré hladný krtko rýchlo nájde, lebo sú jeho potravou.
Plastovú sieť roztiahneme v pásoch, ktoré sa prekrývajú a kovovými háčikmi pripevníme k podkladu. Dbáme na dôkladné uloženie aj po okrajoch plochy, lebo krtko využije aj najmenšiu medzierku, aby sa dostal do trávnika.
Ak máte na ploche nainštalovaný zavlažovací systém, musíte nad každým zavlažovačom vystrihnúť v sieti dieru, aby sa mohol zavlažovač vysunúť.

ako správne zavlažovať trávnikPrečítajte si tiež
Kedy a ako správne zavlažovať trávnik v horúcich dňoch?

 

Ako nakupovať trávnikový koberec?

Hoci po prepočítaní ceny na meter štvorcový a vyrátaní celkovej ceny sa vám možno zakrúti hlava, nedajte sa zlákať tou najnižšou cenou. Radšej nakupujte u veľkých, osvedčených pestovateľov s dlhoročnou tradíciou pestovania trávnikov.
Napríklad jedna paleta trávnikových kobercov s hmotnosťou cca 600 kíl, ktorými položíte asi 25 m² plochy vás vyjde na asi 80€.

Jednotlivé rolky trávnika majú zvyčajne rozmer 40 x 125cm a hrúbku približne 2 cm. Hmotnosť sa pohybuje okolo 8 – 10 kg, podľa kvality a vlhkosti substrátu. Rozprestrením dvoch roliek trávnika zakryjeme plochu 1m2. Počítajte s 5% rezervou, pri členitejších plochách aj s 10%.

Trávnik by sme mali položiť do 24 hodín od narezania. Ideálne si ho objednajte na ráno v deň pokladania. Ak sme nútení nechať zrolovaný trávnik niekoľko hodín stáť na priamom slnku, treba ho občas postriekať vodou, alebo zakryť mokrou textíliou, aby nedošlo k zaschnutiu korienkov.

 

Pokladáme trávnikový koberec

trávnikový koberecNa položenie je dobré mať niekoľko ľudí, nerobte to sami, ak nemusíte.
Položenie začnite pozdĺž nejakej rovnej hrany na pozemku (okraj chodníka, terasy, plota). Ak takúto východiskovú rovinu nemáme, položíme si na zvolené miesto dlhú rovnú dosku a povedľa nej položíme prvý rad trávnika.

trávnikový koberecJednotlivé pásy pritláčame k sebe, aby spoje boli čo najtesnejšie. Ďalšie rady potom prikladáme tesne k predošlému a dbáme, aby sa miesta spojov v rade striedali a netvorili rovnú čiaru. Tzv. tehlový vzor.
Položené pásy trávnika nemusíme zvrchu nejako špeciálne pritláčať, alebo ich ubíjať gumeným kladivom. To je zbytočná robota.

trávnikový koberecTrávnik môžeme pri položení podľa potreby rezať ostrým nožom a menšie kúsky potom využijeme na vyplnenie nepravidelných tvarov na okrajoch trávnika.

trávnikový koberecPri ukladaní trávnika na svahu pripevňujeme pásy k pôde tenkými drevenými kolíčkami (dĺžka 15 – 20 cm), ktoré zatlčieme do trávnika tak, aby ich nebolo vidno, ale aby  zabezpečovali trávnik pred zosunutím.

Prečítajte si tiež
Kedy a ako vertikutovať trávnik?

 

Trávnikový koberec je položený. Čo teraz?

Trávnik polejte veľkou dávkou vody (aby nám voda doslova „čvachtala“ pod nohami). Chvíľu počkáme, kým voda vsiakne a potom trávnik povalcujeme ťažkým záhradným valcom (70 – 80 kg), aby bol dobre pritlačený k podkladu.

V ďalších dňoch trávnik intenzívne polievame a snažíme sa nešliapať po ňom. Radšej menšie zálievky a častejšie – povedzme ráno 15 litrov na m², popoludní a večer asi 8 litrov na m².
Ak o 4 – 5 dní opatrne nadvihneme kúsok trávnika, zbadáme jemné biele korienky, ktoré už vrastajú do pôdy. Ak vám kus nejde nadvihnúť, už sa dostatočne zakoreňuje.

Ešte niekoľko dní môžu byť viditeľné spoje medzi jednotlivými pásmi trávnika, tie však za krátko zmiznú a trávnik bude krásne jednoliaty. Keď sa trávnik v novom prostredí aklimatizuje, zakorení a začne rásť, pokosíme ho na pôvodnú výšku a tú spravidla udržujeme.
Hnojiť môžete začať po troch týždňoch, ideálne je dlhodobo pôsobiace hnojivo.

Ak sa po čase trávnikové koberce nejako posunú a objavia sa prázdne miesta, medzery, zasypte ich vhodných substrátom a dosejte.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.