EuroVelo. 3 európske cyklotrasy, ktoré prechádzajú Slovenskom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Európska sieť cyklistických ciest s označením EuroVelo vznikla v roku 1993. Dnes má už 15 trás, čo bude po ich dokončení a vyznačení predstavovať úžasnú  dĺžku takmer 70 000 km. Raj pre milovníkov cyklistiky 🙂
Jednotlivé európske cyklotrasy prechádzajú celou Európu a výborne tak približujú cyklistom najvýznamnejšie prírodné, kultúrne a technické zaujímavosti danej krajiny. Zvyčajne kopírujú toky vodných ciest a spájajú pritom moria a oceány. Čiže kde je voda, tam je aj cykloživot.

Je skvelé, že Slovenskom prechádzajú až tri medzinárodné cyklistické trasy: EuroVelo 6, EuroVelo 11 a EuroVelo 13. Ich celková dĺžka u nás je 461 km. V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska vám teraz všetky tri EuroVelo trasy predstavíme – kadiaľ vedú, kam sa nimi môžete dostať a čo zaujímavé ponúkajú.
Každopádne sú vynikajúcim spôsobom pre všetkých, ktorí vyznávajú aktívny životný štýl, vychutnať si prírodné krásy, ale aj kultúrne a technické pamiatky.
Verme, že trasy EuroVelo budú aj príležitosťou pre rozvoj cezhraničnej spolupráce v oblasti rozvoja cykloturistiky na našom krásnom Slovensku.

Značenie cyklotrasy EuroVelo
Trasy EuroVelo sú síce primárne značené podľa miestnych či národných štandardov, ale súbežne s tým sú značené aj podľa štandardov EuroVelo, t.j. do národného značenie je vhodne zakomponované logo EuroVelo. To umožňuje viesť aj tisícky kilometrov dlhé trasy viacerými štátmi s rešpektovaním miestneho značenia, pritom však cykloturista vždy vie, že je na trase EuroVelo a kade má po nej ďalej ísť.

 

EuroVelo – 3 trasy vedúce cez Slovensko

eurovelo cyklotrasy

Trasa EuroVelo 6

Vedie Bratislavským, Trnavským a Nitrianskym krajom. Spája Atlantický oceán s Čiernym morom v celkovej dĺžke takmer 4 500 km.
Cyklotrasa EuroVelo 5 sa začína pri bývalej nemeckej ponorkovej základni pri francúzskom meste Saint Nazaire, ležiacom pri ústí rieky Loire do Atlantického oceánu, a postupne kopíruje rieky Loiru, Saone, Doubs a francúzske vodné kanály. Takže ideálna príležitosť spoznať fascinujúce zámky na Loire na vlastné oči. Úsek tejto cyklistickej cesty  je dlhý takmer 800 kilometrov a je súčasťou Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Po prechode francúzsko-švajčiarsko-nemeckých hraníc a po prekonaní pohoria Čierny les pokračuje cesta od prameňa rieky Dunaj v Donaueschingene symbolicky cez štyri hlavné európske mestá Viedeň, Bratislavu, Budapešť a Belehrad. Vedie až k ústiu Dunaja do Čierneho mora pri rumunskej dedinke Sulina. Dunaj tu vytvára prírodnú rezerváciu Deltu Dunaja, ktorá očarí každého návštevníka majestátnosťou, pestrosťou vodného vtáctva a rýb a prekvapí množstvom turistov.

Spoločným fenoménom medzinárodnej cykloturistickej cesty EuroVelo 6 v Maďarsku, Srbsku, Chorvátsku a Rumunsku je Dunaj. Druhá najväčšia európska rieka ponúka po celej svojej 2 900-kilometrovej dĺžke široké možnosti ubytovania, stravovania či servisných služieb. Na cykloturistických mapách je EuroVelo 6 vyznačená po celej svojej 4 500-kilometrovej dĺžke, ale ten posledný a najdlhší 1 000-kilometrový rumunský úsek sa ešte len postupne pripravuje. Je potrebné, aby spĺňal všetky technické, prevádzkové a organizačné podmienky medzinárodnej cykloturistickej cesty. Odporúčame pozrieť rezerváciu Železné vráta, historické pozostatky z obdobia vlády Rímskej ríše a jej odporcu dáckeho kráľa Decebala.

EuroVelo Dunaj pri Vojke

Dunaj pri Vojke.

EuroVelo 6 na Slovensku

Slovenskom vedie 168-kilometrový úsek prevažne po ľavej strane Dunaja od hraničného priechodu v Bergu po Štúrovo. Okrem aktuálne pripravovaných dvoch nových úsekov, Číčov – Komárno a Kravany nad Dunajom –  Štúrovo, prechádzajú cyklisti po spevnenom betónovom, prípadne asfaltovom povrchu. V Štúrove trasa prechádza na pravú stranu rieky a smeruje ďalej do Budapešti.
Neďaleko obce Iža môžete navštíviť zvyšky rímskeho opevnenia Kelemantia, ktoré je súčasťou tzv. Limes Romanus, pochádzajúcich z druhého storočia nášho letopočtu.
Medzi obcami Patince a Virt sa zase nachádza vzácna technická pamiatka – parná prečerpávacia stanica z konca 19. storočia, ktorá slúžila až do roku 1974 na prečerpávanie priesakových a vnútorných vôd za dunajskú hrádzu.

EuroVelo

Popri Štúrove prechádza EuroVelo 6 na pravú stranu Dunaja.

 

Trasa EuroVelo 13

Bratislavským krajom vedie aj EuroVelo 13, najdlhšia európska cyklotrasa s celkovou dĺžkou takmer 10 400 km. Spája Barentsovo more s Čiernym morom.
Od nórskej osady Grense Jakobselv na severe Európy až po dedinku Carevo v Bulharsku pri tureckých hraniciach vedie cyklotrasa pozdĺž bývalej hranice, ktorá do 80. rokov minulého storočia rozdeľovala západnú a východnú Európu.
Dostala preto názov Cesta železnej opony.

servis bicyklaPrečítajte si tiež
Servis bicykla. Pripravte sa na novú sezónu.

Slovenskom prechádza 90-kilometrový úsek popri rieke Morava od obce Brodské až po bratislavskú Petržalku, odkiaľ už pokračuje cez rakúske Kitsee ďalej na juh.
Cyklistom tak ponúka prejazd nádhernou prírodou v tesnom dotyku s faunou a flórou rieky Moravy, zachovanej „vďaka“ prísne stráženej hranici medzi slobodným a komunistickým svetom. Je tu raj vodného vtáctva a rybárov.
Vďaka odstráneniu ostnatého plota a sprístupneniu prihraničného územia môžu cyklisti poznávať krásy okolitej prírody, ako aj pohostinnosť obidvoch prihraničných regiónov rieky Moravy.
K našim rakúskym susedom možno na bicykli prejsť po pontónovom moste, ktorý spája Moravský Svätý Ján s rakúskym Hohenau, ako aj kompou spájajúcou slovenskú Záhorskú Ves s rakúskym Angernom. Alebo novým mostným cyklistickým a turistickým spojením Cyklomostom Slobody v Bratislave-Devínskej Novej Vsi. Most umožňuje pohodlný pohyb medzi bratislavskou mestskou časťou Devínska Nová Ves a zámkom Schlosshof na rakúskej strane.

EuroVelo Rumunsko

Dunaj pri Železných vrátach v Rumunsku.

 

Trasa EuroVelo 11

Poslednou európskou cykloturistickou cestou prechádzajúcou cez územie Slovenska je EuroVelo 11. Spája najsevernejší európsky pevninský bod Nordkapp s gréckymi Aténami v celkovej dĺžke takmer 6 000 km.
Tzv. Východoeurópska cesta prechádza Slovenskom od poľských až po maďarské hranice v celkovej dĺžke 203 km. V súčasnom období sa projekčne a stavebne pripravujú úseky v Prešovskom kraji od Mníška nad Popradom cez Starú Ľubovňu, Lipany, Sabinov, Veľký Šariš a Prešov v celkovej dĺžke 157 kilometrov.

V Košickom kraji sa pripravujú  úseky v celkovej dĺžke 46 kilometrov cez Košice popri rieke Hornád až po Trstenú pri Hornáde, odkiaľ cyklistická cesta pokračuje ďalej do Maďarska.
Ten, kto navštívil okolie spomenutých lokalít s ich nádhernou prírodnou scenériou a kultúrnym dedičstvom zachovaných drevených sakrálnych pamiatok, sa má na čo tešiť po dokončení slovenskej časti EuroVelo 11. Nadšenie a ochota tamojších primátorov, starostov, predsedov samosprávnych krajov a miestnych cyklistických občianskych  združení sú zárukou, že cykloturistom poskytnú tie najkrajšie zážitky.

text: Peter Klučka
foto: Peter Klučka, Daniel Kollár a EuroVelo
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska – 95.ročník, číslo 3-4/2018.
Ak máte záujem odoberať časopis, kliknite si na PREDPLATNÉ.

EuroVelo mapa


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.