10 užitočných tipov pre šťastný a lepší deň

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj na vás to možno občas doľahne: ťažký deň plný povinností, stresov, behania, vybavovania… Navyše sa treba postarať o domácnosť, prípadne rodinu, deti a ďalšie nevyhnutné veci. Mimoriadne dôležitá je vnútorná rovnováha a pocit pohody, ktorý prináša pocit šťastia. Treba sa vedieť uvoľniť, prestať myslieť na nepríjemné veci. Samozrejme, ony nezmiznú, nestratia sa. Ale ako radia psychológovia, aspoň na chvíľu sa dostanete do iného rozpoloženia, iného stavu a vám môže následne pomôcť vyriešiť všetky problémy. Dotiahnuť úlohy do konca rýchlejšie a účinnejšie. Tak čo, vyskúšate niektorý z našich užitočných tipov pre lepší deň?

Môžu to byť úplne triviálne veci, na ktoré sa však treba sústrediť a vložiť sa do nich. Cvičenia, meditácie, drobné zmeny zvykov, kreatívne kúsky, nejaký skvelý recept… rozjasnia dušu a zaženú rušivé myšlienky. Môžete sa tak zbaviť predstáv a emócií, ktoré vám nerobia dobre.

Poznáte rozdiel medzi náhodným šťastím a životným šťastím? Angličtina ten rozdiel pozná, lebo rozlišuje ich pojmami ´luck´ a ´happiness´. Slovenčina na to nemá osobité pojmy.
´Luck´ – to je náhodné šťastie: Ak sme v správnom okamihu na správnom mieste, ak si vytiahneme šťastný žreb, ak na ulici nájdeme dvojeurovku, ak prídeme na stanicu neskoro a posledný vlak mešká – mali sme šťastie! „Nenechajte tieto okamihy bez povšimnutie prejsť okolo seba, ale vychutnajte si ich v plnej miere. Tešte sa. Ak ich začnete vnímať, zistíte, koľko cenných okamihov je vo vašom živote. A to ste na najlepšej ceste k ´happiness´ 🙂 “ píšu autori v knižke Moje chvíle šťastia.

 

10 tipov pre šťastný a lepší deň

1. Zoznam pekných vecí

Urobiť pre sebe niečo dobré: občas nie je človeku úplne jasné, ako na to. Skutočne chcem stráviť víkend v areáli wellness, alebo ma takáto aktivita nudí? Nechcem radšej zorganizovať blší trh? A sú tie vychvaľované prechádzky pre mňa vhodnou aktivitou na nedeľné popoludnie alebo radšej pôjdem do kina?
Vypracujte si zoznam svojich obľúbených činností. Čo vám pomáha v strese? Čo vám pomôže, keď pociťujete v živote prázdnotu? S kým radi trávite čas? Čo vám chýba ku šťastiu? Zoznam takýchto imaginárnych prianí vám oveľa ľahšie pomôže dostať sa k samotnému jadru, aby ste sa mohli rozmaznávať.

 

2. Zbohom, bolesť hlavy!

Bolesť hlavy býva varovným signálom (nielen) na stres alebo na nesprávne držanie tela. Proti miernej bolesti často pomôže zvýšený príjem tekutín, krátky odpočinok a jemná akupresúrna masáž. Dôležitým bodom na účinnú akupresúru je zóna pri vonkajšom okraji obočia. Jemne plynule tlačte oboma prostredníkmi na tieto partie. Vydržte minimálne jednu minútu, potom tlak pomaly zosilňujte a sledujte reakciu a signály organizmu. Podľa potreby celý proces zopakujte.

tipy pre lepší deň

 

3. Krúženie

Nasledujúce cviky z taiči na uvoľnenie a rozohriatie rozhýbu a spružnia celé telo. Pohyby robte vedome a pokojne, pomaly a kontrolovane.

  • Postavte sa do základného taiči postoja, čiže chodidlá sú na šírku rozstupu pliec a kolená mierne pokrčené. Paže voľne visia po stranách tela, hlava a chrbtica sú vzpriamené.
  • Plecami striedavo opisujte veľké kruhy smerom dozadu, paže pritom nechajte voľne visieť pri tele. Tento pohyb vyzerá ako plávanie na chrbte bez paží; kruhy majú byť také veľké, aby sa na pohybe podieľala celá chrbtica, bedrá a nohy.
  • Následne do krúženia zapojte panvu, pričom trup musí zostať vzpriamený. Vychutnajte si pocit, keď bedrové kĺby postupne umožnia vykonávať čoraz väčšie kruhy.
  • Potom sa sústreďte na kolená a trup trošku predkloňte. Rotujte v oboch smeroch jemne a v malých kruhoch, pričom pohyb má vychádzať z kolenných a členkových kĺbov, aby tieto zóny spružneli. Nerobte veľké ani prudké kruhy, lebo kolená na to nie sú uspôsobené.
  • Vymyslite si vlastné cviky, aby aj lakte a zápästia krúžením spružneli.

 

4. Dobrý pocit v žalúdku

Začnite svoje dýchanie správne usmerňovať.
Isto aj mnohí vaši blízki v dôsledku každodenného zhonu dýchajú plytko a povrchne, takže hlbšie oblasti, ako sú ramená a hruď, už tak dobre nezasiahne.
Aby ste si precvičili správne dýchanie, ľahnite si na chrbát. Telo, predovšetkým ramená, uvoľnite. Pomôžte si jednoduchým trikom. Ramená najprv odtiahnite čo najďalej od uší, a potom ich uvoľnite. Jednu ruku položte na bruško pod a druhú nad pupok.
Cieľom cvičenia je pri dýchaní zväčšiť rozstup medzi rukami tým, že budete čo najhlbšie dýchať bruškom. Čím je dych pokojnejší, tým je rozstup rúk väčší.

 

5. Zrelaxované nohy, zdravý spánok

Nasledujúci trik na príjemný relax a hlboký spánok pochádza z indického liečiteľstva: 2 lyžice sezamového oleja ohrejte vo vodnom kúpeli a vlažným olejom si jemne namasírujte nohy. Potom si natiahnite hrubé vlnené ponožky a ľahnite do postele. Vďaka hlbokému a tvrdému spánku sa ráno zobudíte úžasne odpočinutí.

 

„Vedieť žiť, to je na svete to najvzácnejšie,
pretože väčšina ľudí len prežíva.“
OSCAR WILDE  lepší deň

 

6. Ako mimóza

Poznáte mimózu? Je to krehká, nesmierne chúlostivá zelená rastlina. Jej listy sa pri dotyku na obranu okamžite zvinú. Neznamená to, že aj vy by ste sa pri akejkoľvek náhodnej udalosti mali zvinúť do klbka. „Zvinutý list“, jeden z cvikov jogy, pomáha stiahnuť sa občas do seba a naozaj vypnúť. Svet zostane vonku. Cvik slúži aj na pretiahnutie svalstva šije a medzilopatkového svalstva.

Postup pri cvičení:

  1. Kľaknite si na mäkkú podložku, napríklad na jogistickú žinenku a sadnite si na päty. Trup predkloňte mierne vpred.
  2. Trup predkloňte dopredu a nadol, a položte ho na stehná. Čelo sa pritom dotýka jogistickej žinenky. Zapažte, a paže položte vedľa tela, dlane sú otočené nahor.
  3. Vydržte v tejto pozícii a minimálne desaťkrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Neponáhľajte sa a cvičenie skončite iba ak pocítite bolesť v kolenách.
  4. Teraz sa pomaly a pokojne narovnajte a opäť sa posaďte na päty. Predstavujte si, že ste mimóza alebo zvinutý list paprade, ktorý sa rozvíja do plnej krásy.
Rada
Začiatočníci môžu tento cvik robiť aj v sede. Uvoľnene sa posaďte na žinenku, kolená pritiahnite k telu a objímte ich. Zohnite sa dopredu tak, aby ste sa čelom dotkli kolien a uvoľnene sa zveste smerom dopredu. Cítite uvoľnenie v lopatkách? Zostaňte v tejto pozícii a minimálne desaťkrát sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite.

 

7. Jeden dobrý skutok denne

… alebo ak treba aj dva. Väčšina z nás pozná ten príjemný pocit, keď niekomu preukážeme službu alebo urobíme radosť. Radosť blížneho stačí ako poďakovanie a pozitívna energia, ktorú z nej načerpáme, vyváži akúkoľvek námahu.
Prečo sa nevybrať na cestu hľadania dobrých skutkov? Nemusí to byť práve stará dáma, ktorej pomôžeme prejsť cez cestu, hoci nás o to vôbec nepožiadala. Dôležité je zaostriť pozornosť na potreby našich najbližších a pozorne načúvať blížnym.
Príležitosť na vykonanie dobrého skutku sa určite nájde. Prvé pravidlo znie: Postupujte odhodlane. Ľudia s vašou pomocou nemusia počítať a neočakávajte za ňu ani priamu vďaku. Poďakovanie sa vráti skôr, ako si myslíte.

tipy pre lepší deň

 

8. Modrá hodinka

Náuka o farbách pokladá modrú za farbu pokoja a dôvery. Je farbou oblohy a mora, preto prebúdza v nás túžbu po slobode a diaľkach. Modrá je ideálnou farbou dekoračných predmetov, častí zariadenia alebo aj stien v priestoroch, kde človek chce relaxovať. Napríklad aby kúpeľňu premenila na wellness oázu alebo aby v spálni vytvorila príjemný chlad a pokoj. Modré prvky je vhodné skombinovať s teplými farbami a vytvoriť si tak osobné útočisko, kde sa možno nerušene utiahnuť pred svetom.

 

9. Uvoľnite sa

Mnohé časti tela sa kŕčovito sťahujú: plecia sú permanentne vytiahnuté dohora, šija je stuhnutá, obočie vytvára vrásku nad koreňom nosa, zuby sa zahrýzajú do seba ako zverák. Sem-tam všetko zrevidujte: plecia vytraste, zakrúžte spánkovosánkovým kĺbom, hlavu vztýčte a čo je najdôležitejšie: smejte sa. Smiechom sa celá tvár ihneď uvoľní.

prečo byť šťastnýPrečítajte si tiež
500 dôvodov prečo byť šťastný.

 

10. Režim letu

Nemusí to byť hneď celý deň. Je však zdravé, keď si občas otestujete, či sa zaobídete bez obligatórnych prístrojov, ako je napríklad smartfón alebo laptop. Sem-tam ich vypnite (alebo stíšte) a sledujte potom svoje pocity alebo správanie. Ste v dôsledku abstinencie nervózni?
Oddychový čas od elektronického vstupu je v každom prípade pozitívom. Prístroje sa totiž v poslednom čase stali takými dominantnými, že nás sprevádzajú takmer na každom kroku a cítime sa bez nich bezradní.
V prípade, že by vás nový štýl a absencia najnovších správ iritovali, pomôže vám joga, šálka čaju, pohľad do záhrady. Mobilný telefón nepotrebujeme vždy len na súrne informácie, ale tiež pre potrebu byť v kontakte so svetom. To sa však dá aj ináč.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.