Dravé roztoče. Účinná eko ochrana pre vašu záhradku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dravé roztoče sú v poslednom období čoraz vyhľadávanejšie a obľúbenejšie aj u malých záhradkárov. Typhlodromus Pyri, ako sa volajú tieto roztoče, veľmi efektívne bojujú proti roztočom a roztočcom na ovocných stromoch, aj na viničoch. Stačí použiť raz a na dlhé roky máte po starostiach.
Viacerí záhradkári potvrdzujú ich účinnosť a pritom hlásia aj 30%-tný nárast výnosu zo stromov i viniča. Ušetríte tak peniaze na rôzne postreky, navyše ide o ekologickú ochranu, ktorá sa navyše jednoducho aplikuje – pripevníte plstený pásik na strom, či krík.
Nižšie si pozrite aj video o význame dravých roztočov a ich aplikácii.

„Určite ste počuli od starších ľudí, že kedysi v záhradách toľko škodcov, tej pliagy toľko nebolo,“ vysvetľuje Ján Tancík z Prvej rastlinnej lekárskej služby v Nitre v relácii Farmárska revue. „A určite majú pravdu. Voľakedy sa nepoužívali chemické pesticídy, príroda nebola narušená a vládla určitá harmónia. Škodcov preto obmedzovali prirodzení nepriatelia. Obrat nastal po II.svetovej vojne, keď sa začali masovo využívať chemické insekticídy, ktoré okrem cielených škodcov ničili aj ich prirodzených nepriateľov. Vtedy tí škodcovia dostali väčšiu šancu a premnožili sa.“

 

Čo sú to dravé roztoče?

Typhlodromus pyri je dravý roztoč veľký asi 0,6 mm. Vyzerá ako drobný pavúčik.
Predávajú sa vo vlhkých filcových pásoch, do ktorých sa zazimovali oplodnené samičky ešte na jeseň, aby na jar priviedli na svet nové potomstvo. Ide teda o živý materiál, živé organizmy.
Dravý roztoč napadne škodlivé roztoče, ale aj larvy strapiek a iný drobný hmyz. Má vysokú bioregulačnú schopnosť a vrodený „model“ starostlivosti o korisť, takže pôsobí dlhodobo. Jedna samička vysaje za deň asi 8 dospelých roztočov alebo 320 hálkovcov.

Čo ak nemáte práve na strome škodcov? Dravé roztoče sa dokážu živiť peľom, podhubím, spórami rôznych húb a dlhodobo hladovať, aby sa opäť „prebudili“, keď nadíde ich čas.
Typhlodromus pyri bez problémov prezimuje a keď sa dostatočne namnoží, udržuje škodcov pod hladinou škodlivosti, takže sa nemusíte o nič starať.
Dravé roztoče sa najčastejšie používajú na vinič, jablone, hrušky, broskyne a iné ovocné stromy, či kríky s bobuľovým ovocím.
Efektívne ničia škodce ako roztočec chmeľový, roztočec ovocný, hálkovec viničový, roztoč viničový.

dravé roztoče pás na strome jabloň

 

Ako aplikovať dravé roztoče?

dravé roztoče pásikyPlstené pásiky s dravými roztočmi nájdete len v pár obchodoch, my sme ich napokon zohnali zo susedného Česka. Predávajú sa totiž len do konca februára, prípadne začiatkom marca, kedy sa musia pásiky aplikovať na stromy a kríky. Po doručení alebo kúpe tak spravte čo najskôr a ak to nejde hneď, skladujte pásy v chladničke maximálne týždeň až 10 dní, pri teplote do 5 stupňov a v tme.

Plstené pásy sú navlhčené a nastrihané na veľkosť cca 5×15 cm podľa výrobcu. Jednoducho ich pripevníte na kry viniča alebo na konáre stromov, ideálne blízko k sebe. Zošijete konce zošívačkou alebo previažete špagátikom. Táto aplikácia je jednorazová a účinnosť dlhodobá.
My sme dávali na jeden strom 2 až 3 pásy, pri viniči 1 pásik na každý tretí ker. Presnú aplikáciu však máte vždy popísanú v návode na použitie.

Čo sa bude diať?

Keď pásy obschnú, samičky vyjdú von a začnú klásť vajíčka. V priebehu jari sa rozlezú do listov a začnú hodovať na živých škodcoch.
Počas prvých dvoch sezón dôjde k stabilizácii Typhlodromus pyri. Sú účinné už po pár týždňoch, môžete to neskôr priamo sledovať, ak stromy napadnú napríklad svilušky. Ale k plnému účinku dravého roztoča dochádza až po tých dvoch sezónach.

Pozrite si viac článkov z rubriky ZÁHRADA.jahody v záhrade

 

Kde ich kúpiť

Jeden pásik stojí cca 0,50 eura, no predáva sa v baleniach po 10ks, 30ks, ale aj 50 či 500 kusov. Na každom pásiku by malo byť cca 30 dravých roztočov. Napríklad 50 kusový balík vás vyjde na asi 24€.

Pásy s dravými roztočmi si už teraz môžete objednať na ďalšiu sezónu a odporúčame tak urobiť, ak ich chcete využiť. Rýchlo sa totiž míňajú, môžete zabudnúť a keď si spomeniete, už môžu byť vypredané. Predávajú ich napríklad Ekoclovek.sk, Biogens.sk, či bioTomal.

Chráňte si dravého roztoča
Keď nasadíte do svojej záhradky dravé roztoče, nevyhubte si ich. Sú síce odolné proti mnohým chemickým prípravkom, ale predsa len nepoužívajte toxické postreky. Radšej biologické, ak musíte.

Pozrite si o dravých roztočoch v Záhradkárskej poradni:

plstené pásy dravé roztoče


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.