Ako sa zbaviť buriny bez chémie? 7 užitočných tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Záhradkári to poznajú – ja jar začne všetko krásne rozkvitať. Záhrada už nie je taká sivá ako počas zimy a od marca, apríla sa všetko začne zelenať. Rozkvitajú kvety, ovocné stromy, kríky…ale spolu s tým sa prebúdza aj burina. Boj s ňou je nekonečný, počas väčšej časti roka a preto treba nájsť účinné spôsoby, ako sa jej zbaviť. Nie každému funguje to isté, preto je dobré testovať a potom sa držať osvedčených metód. Takže ako sa zbaviť buriny bez chémie, rýchlo a efektívne? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov.

 

Ako sa zbaviť buriny

Ideálne ekologicky a bez chémie – v záhrade predsa pestujete aj ovocie, zeleninu a určite nechcete, aby sa škodlivé látky dostali do pôdy a potom do toho, čo jete. Budeme teda šetrní k prírode, tu je niekoľko vyskúšaných tipov:

1. Horúca voda

Toto ste už možno vyskúšali a možno ste to považovali za banálny nápad. Nechajte zovrieť vodu a takúto vriacu tekutinu nalejte priamo na zaburinenú plochu. Napríklad na dlaždice, pred garážou, na terase ap. Pre burinu je vriaca voda vražednou zbraňou, prestane rásť a uhynie až ku korienkom.

 

2. Použite alkohol

Áno, alkohol pomáha, my sme vyskúšali vodku…ok, možno trošku drahší bojovník proti burine, ale prečo to neskúsiť? Zmiešajte 3 lyžice alkoholu s 2 hrnčekmi vody, zmes nalejte do rozprašovača a ten potom aplikujte na zaburinené miesta. Postriekajte celú rastlinu a opakujte. Postupne dôjde k dehydratácii rastliny, ona uschne a odumrie.

mach, huby a burina v trávnikuPrečítajte si tiež
Mach, huby a burina v trávniku – zbavte sa ich!

 

3. Zaberá aj olej

Obyčajný kuchynský olej – stačí ho dať do rozprašovača a postriekať celú plochu buriny. Prípadne nalejte do pohárika a štetcom potierajte burinu. Ideálne je robiť do počas slnečného dňa. Olej upchá rastlinám prieduchy a vodivé pletivá. Rastline tak budú chýbať živiny, postupne uschne a uhynie.

 

4. Pomáha aj mulčovanie

Najmä na hriadkach so zeleninou, či ovocím. Mulč z čiernej netkanej textílie alebo z novín naozaj funguje. Najskôr skráťte danú burinu, potom ju prikryte textíliou alebo novinami a to je všetko. Burina príde o vzduch aj svetlo, ktoré potrebuje k životu. Pomaly uhynie a rozloží sa.

Môžete využiť aj nepotlačený kartón, ktorým prikryjete pôdu aspoň v dvoch vrstvách. Tam, kde sa ukazuje vyrastajúca burina. Po čase skontrolujte situáciu pod kartónom.

 

 

5. Jedlá sóda

Jedlá sóda má množstvo benefitov, pomáha aj v domácnosti, pri zdravotných problémoch a tiež v záhradke ako účinný bojovník proti burine. Posypte jej celý povrch sódou bikarbónou, aj pôdu okolo buriny. Toto po pár dňoch niekoľkokrát opakujte a uvidíte čoskoro ten výsledok 🙂

 

6. Ocot na chodníky

Ak máte dlažbu, určite aj vám zo škár vyrastajú púpavy, rôzna burina a rastlinky. Môžete ich mechanicky vytrhávať, zaliať spomínanou horúcou vodou alebo ich postriekajte octom. Naplňte rozprašovač zmesou 300 ml octu, 30 g soli a troch kvapiek saponátu na umývanie riadu.
Jablčný ocot pôsobí tiež ako totálny herbicíd – stačí ho tiež zmiešať so saponátom na umývanie riadu a postriekať burinu.

ocot a jeho využitie v domácnostiPrečítajte si tiež
Ocot – praktické tipy a triky do domácnosti.

 

7. Tekvicou proti burine

Niektorí záhradkári využijú silu tekvíc a zabijú dve muchy jednou ranou. Medzi burinu, či tam kde vám rastie veľa pŕhľavy, totiž nasadia tekvice. Tie počas sezóny prekryjú celú vegetáciu a v podstate ju udusia. Na jeseň po zbere úrody a odstránení sa odporúča prekryť pôdu kartónmi, ako sme písali vyššie.

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.