Urobte si poriadok v domácej knižnici. Zbavte sa prachu, plesne, zápachu…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý máme doma menšiu či väčšiu knižnicu. A v nej knihy, ktoré už máme roky, niektoré s podpisom autora, prípadne vzácne kúsky, ktoré sa nám spájajú s nejakou udalosťou alebo blízkou osobou. Možno máte v knižnici aj staršie vydania, ktoré ste zdedili po starých rodičoch alebo ste kúpili v antikvariáte.
Urobte si poriadok v domácej knižnici – aj o knihy sa treba z času na čas postarať, oprášiť ich, pozrieť prípadne poškodenia. Máme pre vás niekoľko praktických tipov.

 

Urobte si poriadok v domácej knižnici

Knihy si zaslúžia pekné a čisté prostredie – to vám povie každý knihomoľ. Ak ich zbierate len pár rokov, nemusí to byť ešte problém. Ale kto ich má stovky a kopia sa mu tam desať, dvadsať rokov, vie o čom hovoríme 🙂 V prvom rade by ste si ich mali prebrať a poukladať podľa nejakého kľúča. Možno podľa autorov, knižných sérií, žánrov. Alebo farebne, či podľa veľkosti a formátov. Je len na vás, čo vám vyhovuje, ale je dobré mať v nich takýto organizačný poriadok.

Tak knihy zároveň aj skontrolujete, či nie sú niekde poškodené, vlhké, nezapáchajú od plesne. Odporúča sa knihy ukladať do skriniek s dvierkami alebo priehľadným sklom.

knihovrátok martinus

Pokojne odložte nabok knihy, ktoré už nepotrebujete a nechcete mať – môžete ich darovať, ponúknuť knižnici alebo odpredať online kníhkupectvu. Odporúčame napríklad martinusácky Knihovrátok, kde vám za knihy dajú poukážku na nákup kníh.

 

Zbavte knihy prachu

Do tohto sa mnohým ľuďom nechce. Aj keď robíme upratovanie, či už bežné, alebo pred Vianocami, Veľkou nocou ap., knižnicu tak trochu obchádzame. Možno knihy trošku pošteklíme prachovkou, ale to nestačí.

Použite vysávač s nástavcom v tvare kefy, so štetinami. Tie majú byť dlhé aspoň 2 cm. Na knihy nemusíte tlačiť, prechádzajte jemne po ich povrchu a vysávajte prach.
Ak nemáte až toľko kníh, stačí vám prachovka. Prípadne navhlčenou handričkou utrite vodeodolné obálky.

poriadok v domácej knižnici

 

Preč so zápachom

Knihy voňajú. Dokonca existuje pojem bibliosmia, čo je ovoniavanie nových kníh. Poznáte to tiež? 🙂
Niektoré knihy však začnú mierne zapáchať, pretože mohli byť predtým uložené v škatuliach alebo na povale, či v pivnici, kde býva vlhko. Možno ste kúpili knihu v antikvariáte a doma ste zistili, že smrdí po cigaretách…nič zriedkavé, ak ju mal predtým náruživý fajčiar.

Takéto knihy voľne rozložte a nechajte dýchať. Občas ich otvorte, prelistujte a nechajte, nech na ne prúdi vzduch. Pár dní by malo stačiť, aby stratili nepríjemný pach.

Ak nestratia a stále smrdia, môžete využiť niektorú z babských rád: posypte knihy jedlou sódou, vložte do čistého obalu a po niekoľkých dňoch sódu vysypte. Prípadné zvyšky vyfúkajte fénom. Sóda nasaje do seba pachy a kniha by už nemala smrdieť.

Využiť môžete aj podstielku pre mačky, ktorá pohlcuje nepríjemné pachy. Ide povedzme o kremičitanovú, bentonovú podstielku do mačacích toaliet, 10 litrov kúpite za pár eur. Vložte knihy do škatule, pridajte trochu podstielky a nechajte niekoľko dní pôsobiť. Podstielka nasaje pachy a dokonca aj vlhkosť.

Pozrite si, ako sa renovujú staré knihy:

 

Pozor na plesne

Okrem nepríjemného zápachu z vlhkosti môžu knihy smrdieť po plesni. Ak ju zbadáte napríklad na obálke a je to len kúsok plesne, použite roztok z denaturovaného etanolu, ktorý zriedite vodou v pomere 70% etanolu:30% vody. Do roztoku namočte handričku, vyžmýkajte a potrite napadnuté časti obálky. Potom utrite suchou handričkou.

Ak sa vám dostala pleseň do vnútra knihy, vložte knihu do uzatvárateľného igelitového vrecka a vložte na pár dní do mrazničky. Mráz by mal zastaviť rast plesne a jej spóry potom mechanicky opatrne odstránite. Vezmite si na túto prácu respirátor a ochranné rukavice.

Prečítajte si tiež
Vyrobte si originálny obal na knihy.

 

Drobné poškodenia

Knihy sa občas mierne poškodia, či už nešetrnou manipuláciou alebo častým používaním. Fľaky môžete vygumovať, odporúča sa vždy len jedným smerom, nie tam a späť.
Mastné škvrny môžete vysať pijavým papierom a následným prežehlením (pozor dávajte na teplotu, aby nebola príliš vysoká).

Ak sa niektoré strany uvoľnili a idú už-už vypadnúť, zlepte ich knihovníckou reštaurátorskou páskou (nepoužívajte bežnú priesvitnú pásku). Špeciálne pásky sú vyrobené zo silného flexibilného papiera, ktorý neobsahuje kyseliny.

Pozrite si, ako opraviť poškodený chrbát knihy:

 

Foto: LepšíDeň.sk, Martinus, IG/Adrika_G


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.