Atmosféra knižnice, v ktorej to dýcha písaným slovom. Dve silné a odhodlané ženy. A záhadná séria krádeží vzácnych kníh.
To sú hlavné kulisy novinky Knižnica na Piatej avenue od Fiony Davisovej. Príbeh o rodinných putách, stratených snoch a vykúpení. To celé v prostredí ikonickej newyorskej knižnice, v ktorej sa budete cítiť ako doma. Strhujúce a farbisté rozprávanie pre všetkých milovníkov kníh.
Knižnica na Piatej avenue
V roku 1913 získal Laurin manžel pozíciu správcu v Newyorskej verejnej knižnici, kam sa celá rodina presťahovala. Laura je moderná žena, ktorá túži po ďalšom vzdelaní a spočiatku ju v tom podporuje aj jej manžel.
Keď sa pustí do štúdia novinárstva na Kolumbijskej univerzite, svet sa pred ňou otvorí. Priťahuje ju nová bohéma v Greenwich Village, kde objaví Heteroxy Club – radikálnu ženskú skupinu, ktorej členky nahlas prezentujú svoje názory na volebné právo, kontrolu pôrodnosti a práva žien. Aj Laura začne spochybňovať svoju úlohu manželky a matky.
Keď však niekto odcudzí z knižnice vzácne knihy a krádež ohrozí jej domov a inštitúciu, ktorú miluje, je nútená prehodnotiť svoje priority. Hoci pritom môže stratiť všetko.
Chápala, že mnohí ľudia by stratenú knihu nepokladali za bohvieaký problém. Veď v kníhkupectvách po celom svete sú tisíce a tisíce výtlačkov rovnakej básnickej zbierky. Lenže prvé vydanie tejto americkej klasiky je niečo viac: je to kus histórie, najlepší príklad autorovho zámeru. A v prípade Whitmanovho veľdiela dosť vzácny. „Odkiaľ zmizla?“
„To sa snažíme zistiť. Zdá sa, že naposledy si knihu vyžiadali asi pred týždňom v Stuartovej miestnosti, no obávam sa, že nedokážeme zistiť, kedy presne zmizla.“
O osemdesiat rokov neskôr, v roku 1993, získa Laurina vnučka Sadie prácu snov, stane sa kurátorkou Newyorskej verejnej knižnice. Jej práca sa však zmení na nočnú moru, keď zo slávnej zbierky Berg začnú miznúť vzácne rukopisy, poznámky a knihy. Sadie sa obráti na súkromnú detektívnu kanceláriu, aby našla vinníka. Vyšetrovanie odhalí nečakané pravdy, ktoré vrhnú nové svetlo na najväčšiu tragédiu v histórii knižnice.
Pozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.
Lahôdka pre milovníkov kníh
Fiona Davisová rada skúma históriu budov, o ktorých píše. Využíva ich v príbehu, no postavy a samotný príbeh si väčšinou vymyslí. „Špeciálne v tejto knihe som si bezpečnostné procesy a organizačnú politiku Newyorskej verejnej knižnice do značnej miery vymyslela. Táto literárna mekka je už vyše storočia dominantou môjho mesta a útočiskom pre jeho obyvateľov a som za to skutočne vďačná. Sedemizbový byt v knižnici však naozaj existoval a tri dekády v ňom býval správca knižnice John H. Fedeler st. s manželkou a troma deťmi. Rodina v tejto knihe je však produktom mojej predstavivosti, nečerpám z historických záznamov,“ dodáva Fiona na margo svojho románu.
Knižnica na Piatej avenue je lahôdka pre všetkých bibliofilov, milovníkov kníh a čítania. Davisová vás prenesie do úchvatnej knižnice a predstaví vám knihovníkov, ktoré v nej odhodlane slúžia všetkým čitateľom.
Je to tiež príbeh o priateľstve, lojalite a odvahe vykročiť možno inou cestou, ak si myslíte, že nie ste na tej správnej. A to všetko v dramatickom období americkej histórie.
Pútavý príbeh, ktorému nechýba historické pozadie, detektívne prvky, ale ani romantika vás nesklame. So zvedavosťou budete obracať stránky, aby ste postupne odhalili celé príbehy dvoch žien, ktoré delia desaťročia, no spája ich pokrvné puto.
Vzácnejšie knihy sa v Newyorskej verejnej knižnici na strane deväťdesiatsedem pečiatkovali, aby sa predišlo krádežiam. Lenže Sadie veľmi dobre vedela, že niektorí nehanební kníhkupci kupujú aj knihy ukradnuté z knižnice a pečiatku odstraňujú tak, že danú stranu zničia alebo ju nechajú pomocou chemikálií vyblednúť. Dokonca aj knižnica so vzácnymi knihami a mapami čelila tejto dileme: „zohaviť“ knihu, aby sa nedala tak ľahko predať na čiernom trhu, alebo ju zachovať čistú a neporušenú, no zároveň z nej spraviť chuťovku pre zlodejov?
Foto: Tatran, fionadavisbooks.com