Dojímavý príbeh o tom, čo znamená mať domov. Holandský dom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte radi vzrušujúce rodinné drámy, v ktorých sledujete jednotlivých členov rodiny, v priebehu niekoľkých rokov…ako sa mení svet a s nimi aj náš pohľad na život? Naše vnímanie reality a chápanie minulosti?
Odporúčame dojímavý a citlivý príbeh americkej autorky Ann Patchettovej Holandský dom. Rodinná dráma, v ktorej sa súrodenci Danny a Maeve snažia vyrovnať so svojím detstvom, s minulosťou a najmä s tým, čo bude ďalej. Dráma o narušených rodinných vzťahoch, ale najmä o tom, čo mnohým z nás zostáva aj po desaťročiach: skutočný domov.

 

Holandský dom

Holandský dom Ann PatchettováV príbehu spoznávame Dannyho, ktorý žije na predmestí Filadelfie v impozantnom Holandskom dome. Ten po smrti majiteľov kúpil jeho otec, podnikateľ s nehnuteľnosťami. Vyrastá bez matky, s citovo chladným otcom, no pod ochrannými krídlami pôvabnej a nadanej staršej sestry Maeve. K sestre ho viaže pevné puto.

Ich detstvo plynie príjemne a predvídateľne pod ostražitými pohľadmi portrétov pôvodných majiteľov domu, kým si otec jedného dňa neprivedie Andreu, vdovu s dvoma dcérami. Onedlho sa s ňou ožení. Jej pričinením napokon Danny a Maeve prídu o milovaný domov a životnú istotu. Nevyrovnajú sa s tým ani potom, keď sa osamostatnia, a trauma z detstva ich prenasleduje celé desaťročia.

Súrodenci sa pravidelne vracajú na miesto, kam nemajú prístup, a márne klopú na zamknuté dvere minulosti. Neprítomnosť matky je príčinou ich vynúteného vyhnanstva a ovplyvňuje ich väčšmi než ľudia, ktorí sú súčasťou ich dospelého života. Zdá sa, že raj detstva je navždy stratený. No jedného dňa osud nanovo zamieša karty…

Vždy som si predstavoval, že plynúci čas nebol k Holandskému domu láskavý. Bol som si istý, že v mojej neprítomnosti spustne a z jeho veľkoleposti ostanú len ošarpané zvyšky, no nič také sa nestalo. Vyzeral rovnako, ako keď sme odtiaľ pred tridsiatimi rokmi odišli. Zopár kusov nábytku možno premiestnili, prečalúnili, vymenili, no kto si to pamätá?

 

Príbeh o bolestnej strate

Holandský dom je predovšetkým o súrodeneckej láske a o domove. O niečom, čoho vzácnosť si ani neuvedomujeme. Máme to každý deň, berieme to ako prirodzenosť, no pritom mnohí ľudia nikdy nemali domov a ďalšie milióny oň prišli. A nemuseli sa ani stať bezdomovcami… „Je bezdomovkyňa v tom zmysle, že nemá domov, nie v tom zmysle, že spáva pod mostom.“

Je to príbeh o rodine, láske, zrade. O mocných putách času a citovej závislosti od miest, ktoré nás celý život magicky priťahujú. Zároveň je to rozprávanie o pomste a odpustení; o tom, koľko vecí v živote získame, koľko ich stratíme a koľké z nich zostanú v nás. V našej duši, v našich srdciach.

„Len málo autorov dokáže spojiť taký nepodplatiteľný pohľad s hlbokým pochopením ľudskej povahy. S radosťou by som si prečítala aj nákupný zoznam Ann Patchettovej.“
JOJO MOYESOVÁ

 

Pozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.knihy lepsiden.sk

Ann Patchettová
Ann PatchettováAnn Patchettová je americká autorka, ktorá navštevovala workshop tvorivého písania a neskôr sa vrhla na spisovateľskú dráhu naplno. Napísala osem románov a tri non-fiction knihy. Za román Bel Canto (príbeh opernej divy, ktorá sa počas vystúpenia v istej juhoamerickej krajine zapletie do rukojemníckej drámy) získala v roku 2002 cenu Orange Prize.
Jej knihy preložili do vyše tridsiatich jazykov av roku 2012 ju časopis Time zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta.
Román Holandský dom nominovali tento rok na Pulitzerovu cenu za beletriu.

Foto: Tatran, AnnPatchett.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.