Spočítaj hviezdy. Na nebi i v srdciach ľudí je ich naozaj dosť | Knižný tip

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Existujú silné príbehy vhodné len pre dospelých. A sú príbehy, ktoré môžu čítať aj dospeláci, aj deti. Pritom ide o vážne veci, ako je II. Svetová vojna, deportácia Židov, zlo v podaní nacistov, utrpenie a krutosti páchané na ľuďoch…
Knižka Spočítaj hviezdy je takýmto príbehom. Dojímavý príbeh o desaťročnom dánskom dievčatku Annemarie, ktorá musela predčasne dospieť a ukázať svoju neobyčajnú statočnosť.
Spočítaj hviezdy je typ knihy, ktorá sa môže dotknúť vášho srdca a presvedčiť vás, že v ľuďoch je stále veľa dobra a lásky. Že dokážeme nájsť v sebe šľachetnosť, zachraňovať a pomáhať, hoci sami nesmierne riskujeme.

 

Spočítaj hviezdy

kniha Spočítaj hviezdyV Európe zúri 2.svetová vojna a Dánsko je už tri roky obsadené nemeckými vojskami. Desaťročná Annemarie a jej priateľka Ellen si to spočiatku veľmi nevšímajú. Vnímajú však, že v obchode nedostať chutné koláčiky s polevou a že na rohoch kodanských ulíc stoja nemeckí vojaci vo vyleštených čiernych čižmách a prísne ich sledujú.
Krásne to dokumentujú hneď prvé strany, keď sa kamarátky z roztopaše rozbehnú, veselé a nevinné…a zrazu ich zastavia hliadkujúci nacisti. Doslova cítiť tú zmenu. V tej chvíli našťastie všetko dobre dopadne, ale…

Ellen a jej rodičia sú židia.
A jedného dňa sa dozvedia, že ich Nemci chcú pochytať a odvliecť preč. Annemariini rodičia im pomôžu utiecť a organizujú spolu s dánskymi odbojármi ich prevoz na lodiach do Švédska. Aj Annemarie dokáže svoju statočnosť tým, že s nasadením života prenesie na loď veľmi dôležitú zásielku…

Jeden z vojakov, ten vyšší, podišiel k Annemarie. Poznala ho. Bol to ten, ktorého Ellen vždy šeptom nazývala „Žirafa“ pre jeho výšku a dlhý krk, čo mu trčal z naškrobeného goliera. On a jeho parťák stáli vždy na tomto rohu.
Pažbou pušky jej štuchol do aktovky. Annemrie sa zachvela. „Čo je tu?“ opýtal sa hlasno. Kútikom oka zazrela, ako sa žena v obchode potichu stiahla do úzadia a stratila sa z dohľadu.

 

 

…aby sme tie hrôzy už nezažili

Lois LowrySpočítaj hviezdy je útla knižka, asi 120 strán, ale najmä vďaka samotnému príbehu a pútavosti ju doslova nepustíte z ruky. Je to knižka na jedno popoludnie, ktorá však vo vás zostane ešte dlhé týždne, možno i mesiace.
Je to príbeh, ktorý si môžu prečítať dospelí, ale vďaka podaniu aj tínedžeri. Autorka nás totiž ušetrila veľkých krutostí a hrôzy vojny. Sústredí sa na odvahu, ľudskosť, rodinné a priateľské putá…
Aj mladí čitatelia tak dokážu lepšie pochopiť podstatu skutočnej odvahy a ľudskosti. Precítiť neuveriteľne ťažké a smutné obdobie, akým bola druhá svetová vojna.
Určite sa im bude páčiť sila priateľstva medzi Annemarie a Ellen.

“Táto kniha si žije vlastným, dlhým a rušným životom,“ rozpráva autorka Lois Lowryová. „Neprejde deň, aby som nedostala odozvu od niektorého nadšeného čitateľa tejto knihy – podaktorí z nich sú už rodičmi, ktorí si knihu pamätajú z detstva a teraz ju čítajú spolu so svojimi deťmi. Myslím, že čitatelia všetkých vekových kategórií sa stotožňujú s hrdinami kníh, ktoré milujú. A vek desať rokov – v ktorom je Annemarie – je vek, keď si mladí ľudia začnú vytvárať individuálne etické postoje. Chcú byť čestní. Chcú robiť správne veci. Začínajú si uvedomovať, že žijú vo svete, kde urobiť správnu vec je často namáhavé, niekedy nebezpečné a často nepopulárne.”

Preto neváhajte podsunúť svojím dospievajúcim deťom túto jedinečnú knihu. Budú sledovať svoju rovesníčku, ktorá sa ocitla v nebezpečnej situácii a musí sa rozhodnúť. Mohla si vybrať ľahšiu cestu a zo všetkého vykľučkovať. Mohla nechať priateľku v kaši. „Mladým čitateľom však imponuje, že Annemarie sa zhlboka nadýchne, vojde do lesa, postaví sa zoči-voči nepriateľovi a zvíťazí,” dodáva autorka.

Pozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.knihy lepsiden.sk

 

Skutočný príbeh

Príbeh Spočítaj hviezdy vznikol už v roku 1990, odvtedy získal množstvo ocenení a stal jednou z najpredávanejších kníh všetkých čias.  Na obálke je dievčatko, ktoré autorka stretla v Kodani, keď zbierala podklady pre svoju knihu. Odfotila ju v roku 1989 a objavila sa na mnohých jazykových verziách knihy. „Mimochodom, moja priateľka z Dánska, ktorá mi pôvodne rozpovedala príbeh svojho detstva v Kodani v roku 1943 a ktorá sa stala predlohou pre postavu Annemarie, je dnes už starenka. Ako aj ja. Obe s láskou myslíme na deti, čo čítajú tento príbeh dnes, stretávajú sa s ním prvý raz a zoznamujú sa so skupinou ľudí bez predsudkov, ktorí kedysi v krátkom časovom úseku, na mieste, kde žili, dokázali rešpektovať dôstojnosť iných,” dodáva Lois Lowryová.

Aj tento príbeh je živým svedectvom o temnej kapitole našich dejín, ktorú si jednoducho musíme stále pripomínať, aby sme nezabudli. Aby sme sa opäť nedopustili rovnakých chýb. Pretože keď už na tú cestu bolesti vykročíme, vrátiť sa späť je mimoriadne ťažké…ak nie nemožné.

Foto: loislowry.com, Tatran


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.