Neuveriteľné: 4-ročné dievčatko prečítalo 1000 kníh

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koľko kníh prečítate za rok? Pravdepodobne desiatky. A ak patríte k vášnivým čitateľom, tak možno 150. Ale toto 4-ročné dievčatko nás jednoducho dostalo – stihlo už prečítať vyše 1000 kníh. Toľko neprečíta väčšina dospelých za celý život. Nikto síce nemá rád príliš múdre decká, ale toto dievčatko je naozaj svetový unikát. Američanka Daliyah Marie Arana prečítalo prvú knižku už keď malo necelé tri roky a odvtedy hltá jeden príbeh za druhým.

Dobrý základ dostala vlastne už pred narodením. Jej mama totiž čítavala knihy iným deťom, takže už v brušku počúvala príbehy. Keď sa narodila, zvedavo počúvala, ako mama číta jej bratom. A potom ako batoľa pozorne počúvala, ako číta jej brat. A možno si už končene chcela prečítať niečo podľa svojho gusta, alebo sa jej to zdalo príliš pomalé, tak sa naučila čítať 🙂

 

Zahryzla sa do kníh

Už keď mala 18 mesiacov, začala rozoznávať slová v knihách, ktoré jej čítala mama. “Chcela zvládnuť čítanie sama. A tam sa to začalo – čím viac slov sa naučila, tým viac chcela čítať,” spomína si jej mama Haleema v denníku Washington Post.
Keď mala 2 roky a 11 mesiacov, začala čítať knižky sama a za vyše roka ich prečítala tisícku. Samozrejme, sú to najmä detské knihy, prevažne obrázkové s málom textu, alebo s desiatkami strán. No predsa – predstavte si, že by ste prečítali tisíc hoci len 40-stranových kníh. Zvládli by ste to?

Daliyah navyše číta bežne aj knižky, ktoré nosia zo školy jej 10 a 12-roční súrodenci. Tie už veru majú viac textu ako obrázkov…a pozor! Mama jej raz doniesla vysokoškolský text a na skúšku jej ho prečítala. Malá čitateľka si poradila aj so zložitými slovami, čo podľa odborníkov dokazuje jediné: čítanie naozaj rozširuje našu slovnú zásobu, učí nás lepšie porozumieť samotnému textu i súvislostiam.

čítanie predlžuje životPrečítajte si tiež
Čítanie predlžuje život. A robí ho lepším!

Láska ku knihám

Malá Daliyah je naozaj výnimočná, čo nedalo spávať rôznym expertom, ale ani knihovníkom.
Mimochodom, najväčšia knižnica na svete, americká Kongresová knižnica, a jej riaditeľka Carla Hayden dali dievčatku šancu vyskúšať si prácu knihovníčky. Daliyah jeden deň chodila spolu s riaditeľkou po chodbách knižnice a na stretnutia. Obrovská knižnica ju doslova očarila a rozhodne v nej ešte upevnila lásku ku knihám.
Určite k tomu prispela aj samotná Carla Hayden. Je to totiž prvá afroamerická šéfka knižnice amerického Kongresu, ktorú založili v roku 1800 a s 30 miliónmi kníh je to naozaj najväčšia knižnica na svete. Keď C.Hayden nastupovala do funkcie, musela zložiť prísahu ako prezident, čo malú Daliyah tiež veľmi zaujalo.

carla hayden a daliyah arana

Riaditeľka knižnice amerického Kongresu Carla Hayden a malá čitateľka Daliyah Arana.

Čítajte svojím deťom

4-ročné dievčatko má vraj najradšej ilustrované detské knižky od Mo Willemsa. Tento 50-ročný autor napísal desiatky kníh pre deti a vraj už vo veku malej Daliyah začal kresliť. A vytvárať prvé postavičky.
Daliyah má rada jeho sériu o holubovi, aj slonovi, no najradšej má dinosaury. Dokáže o dinosaurích fosíliách rozprávať ako skúsený paleontológ (áno, toto 4-ročné dievčatko pozná definíciu slova paleontológ).

Jej mama si všimla nezvyčajnú chuť čítať a tak ju nakrútila na video a zdieľala ho. Chcela vraj povzbudiť ostatné mamičky, aby svoje deti učili od útleho veku a aby im pravidelne čítali. „To, že som priviedla svoje deti ku knihám od najútlejšieho veku, prinieslo do nášho života zásadný rozdiel,“ dodáva mama Haleema Arana.

aké knihy čítať deťomPrečítajte si tiež
Aké knihy čítať deťom od narodenia?

Už dávno má Daliyah svoj vlastný čitateľský preukaz a chodieva do miestnej knižnice častejšie ako na klavír 🙂
„Páči sa mi požičiavať si a objavovať knižky každý jeden deň,“ prezradila malá Daliyah a dodala, že kým pôjde do školskej prípravky, chcela by prečítať aspoň 1500 kníh. „A potom chcem pomáhať učiteľke učiť čítať aj ostatné deti. Tiež v takom skorom veku, ako som začal ja.“
No povedzte, milí učitelia, nechceli by ste mať takéto dievčatko vo svojej triede?


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.