Keď sa povie ocot, takmer všetci si predstavíme ten kuchynský, čiže 6 až 10-percentný roztok kyseliny octovej. Výborný privarení, pečení, do zálievky, omáčky…ale ocot má oveľa širšie možnosti využitia. Nielen v spomínanej kuchyni, ale aj v domácnosti pri čistení, do záhrady, pri zdravotných problémoch ap. Pozrite si naše tipy a triky, ako využiť ocot v každodennom živote a vyskúšajte niektoré z nich. Desiatky rád, čo všetko sa dá ním čistiť a čo odstraňuje. Ako ho využijete pre zdravie a krásu, a tiež v záhrade.
Ocot ako všestranný čistič
Ocot sa teda používa nielen ako dochucovadlo jedál a pokrmov, ale je to tiež zázračné čistidlo. Riedená kyselina octová a ocot sú tie najefektívnejšie čistiace substancie. Ak pridáte prášok do pečiva alebo jedlú sódu, vyvolajú spolu chemickú reakciu, ktorá je veľmi účinná proti nečistote, zažratým fľakom, vápenatým usadeninám a baktériám.
Ocot výborne vyčistí klávesnicu počítača a myš. Biely vínny ocot skvele odstraňuje plesne. Octom odstránite aj cenovky a etikety z fliaš. Tu sú ďalšie tipy, čo ocot vyčistí a odstráni:
- Škvrny z koberca (2 lyžice soli + šálka octu)
- Drevené obloženie (0,5l teplej vody + 4 lyžice octu + 2 lyžice olivového oleja)
- Stierače a nálepky na aute
- Námraza (3 diely octu a 1 diel vody)
- Panvice (2 šálky octu a povariť)
Odstráni zápach z uterákov
Vyperte uteráky pri teplote 60 stupňov a pridajte 2,5 dl octu namiesto pracieho prášku. Po uschnutí ocot vyprchá a nezanechá žiadny zápach.
Vyčistí rúru na pečenie
Nastavte rúru na 50 stupňov. Do rúry vložte misku s octom a nechajte hodinu pôsobiť. Vypnite rúru a nechajte vychladnúť. Umyte vodou so saponátom na riad, na záver čistou vodou a vyutierajte dosucha. Všetka mastnota a fľaky zmiznú.
Ocot môžete tiež využiť na vyčistenie mikrovlnky – zmiešajte 1 pohár vody a ¼ pohára octu. Namočte si handričku a utierajte vnútro.
Vyčistí toaletu
Pred spaním nalejte do toalety riadnu dávku koncentrovaného 24 % octu a nechajte do rána pôsobiť. Misu poriadne vyčistite kefou a okraje špongiou alebo handrou a spláchnite studenou vodou. Takto zničíte baktérie, odstránite zápach a zvyšky usadeného vápnika.
Vyčistí kávovar aj kanvicu
Nalejte 1 dl octu a 3 dl vody do kávovaru. Zapnite ho a čakajte asi 15 minút. Zopakujte to isté s novým roztokom. Tri- až štyrikrát naplňte kávovar čistou vodou, aby ste odstránili zápach octu.
Takisto môžete vyčistiť rýchlovarnú kanvicu na vodu, ale stačí použiť roztok iba raz, nechať ho vychladnúť a opäť zapnúť, a na záver v ňom prevariť niekoľko ráz iba čistú vodu. Tento roztok je veľmi účinný aj na kuchynský drez, ale aj na iné miesta s vápenatými usadeninami. Môžete naliať trochu octu priamo na drez, vyčistiť kefou a dosucha vyutierať handrou.
Ocot pre vaše zdravie a krásu
Ocot vyskúšajte na krásne vlasy – zmiešajte lyžičku jablčného octu, 2 lyžice olivového oleja a 3 bielka. Potrite zmesou vlasy a nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Potom umyte klasickým šampónom.
Je tiež výborným bojovníkom proti lupinám. 2 šálky jablčného octu zmiešajte s 2 šálkami studenej vody a opláchnite si tým vlasy.
Ak ste priveľmi unavení, pridajte si do večernej vane 2 šálky jablčného octu. Ocot môžete aj kloktať, ak vás pobolieva hrdlo alebo ho máte zapálené – 1 pohár teplej vody, lyžica jablčného octu a lyžička soli.
Ocot v záhrade
Ocot vás zbaví mravcov – pripravte si roztok octu a vody 1:1, polejte ním mravenisko, prípadne miesta, kde je najviac mravcov. Silná vôňa octu im bude prekážať.
ocot tiež odpudzuje rôznych škodcov ako sú hlodavce, krtkovia, králiky, jelene, psy a mačky. Môžete napríklad namočiť kúsky oblečenia alebo handričky do octu a rozvešať do blízkosti miest, kde nechcete škodcov.
Koncentrovaný ocot dokáže vyhubiť trávu a mach, ktoré prerastajú cez špáry – v plotoch, na zámkovej dlažbe ap. Vlejte ocot do fľaše s rozprašovačom a postriekajte problematické miesta.
Podobne odstraňuje burinu: namiešajte 3 litre koncentrovaného octu so šálkou soli, lyžicou citrónovej šťavy a 2 lyžicami prípravku na riad. Premiešajte a rozprašovačom aplikujte na burinu. Po dvoch-troch dňoch by ste mali vidieť výsledky.
Tiež predlžuje životnosť rezaných kvetov. Stačí si pripraviť roztok z litra vody, 2 polievkových lyžíc octu a jednej lyžičky cukru. Do toho vložte kvety a zostanú vám dlhšie čerstvé a svieže.
Vie dobre vyčistiť hrdzu zo záhradného náradia. Tiež zabíja slimáky, pôsobí ako fungicíd na rastliny trpiace hubami a plesňami – v tomto prípade povarte 2 lyžičky octu s harmančekovým čajom. Dajte do rozprašovača a postriekajte tým napadnuté rastliny.
Prečítajte si tiež
Jablčný ocot. Jednoduchý domáci recept, ktorý lieči.
Dobré rady na záver
Nikdy nepoužívajte 24-percentný ocot na prírodný kameň alebo na voskované plochy. Je taký silný, že môže vytvoriť mapy nepekných fľakov, ktoré sa nebudú dať odstrániť. Tento spôsob nie je vhodný ani na odvápnenie žehličky, pretože by ste poškodili elektroniku.
24-percentný ocot uschovávajte na mieste nedostupnom pre deti a zvieratá.
12 % liehový ocot je dráždivý a relatívne pre človeka neškodný, ak by z neho omylom preglgol alebo by sa mu dostal do očí. Naopak, koncentrovaný 24 % ocot je pri domácom použití veľmi nebezpečný. Ak by vaše dieťa omylom do seba dostalo tento čistý koncentrovaný, vypláchnite mu ústa, dajte sa mu trocha vody, nevyvolávajte vracanie, volajte 112 a okamžite ho prevezte do nemocnice.
Foto: Pixabay.com, Pexels.com, Stocksnap.io