Ako lieči jablčný ocot? Vyrobte si ho doma podľa tohto receptu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Domáci jablčný ocot je na nezaplatenie – má množstvo liečivých účinkov a hojne ho využívali už naši predkovia. Veď prvé zmienky o octe siahajú až 5000 rokov pred n.l. do Babylonu, kde využívali ovocie na výrobu octu. Ako možno viete, ocot vzniká pôsobením materskej kvasnej kultúry – baktérií, ktoré rozkladajú ovocné cukry a premieňajú ich na ocot.
Povieme vám, aké má jablčný ocot prospešné účinky a pridáme jednoduchý recept, ktorý môžete vyskúšať hoci aj dnes.

6 liečivých účinkov jablčného octu

Už v minulosti písali mnohí odborníci o účinkoch jablčného octu. Napríklad dr. Jarvis odporúčal denne si dopriať polievkovú lyžicu jablčného octu s medom. Jablčný ocot má antioxidačné a antimikrobiálne účinky, znižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje príznaky cukrovky.

1. Podpora trávenia

Jablčný ocot môže podporovať trávenie tým, že stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny. To môže byť užitočné pre ľudí s nedostatkom žalúdočnej kyseliny.

2. Regulácia hladiny cukru v krvi

Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že jablčný ocot môže pomáhať regulovať hladinu cukru v krvi. prispieva to k zlepšeniu citlivosti na inzulín, čo je skvelé pre ľudí s diabetom typu 2.

3. Podpora chudnutia

Niektorí ľudia tvrdia, že jablčný ocot môže pomôcť pri chudnutí tým, že znižuje chuť do jedla a spomaľuje trávenie. Toto je však individuálne, preto treba vyskúšať.

4. Antibakteriálne vlastnosti

Jablčný ocot má potenciálne antibakteriálne vlastnosti a môže pomôcť v boji proti niektorým patogénom.

5. Zlepšenie pleti

Niektorí ľudia tvrdia, že používanie jablčného octu na pleti môže pomôcť zbaviť sa akné a iných kožných problémov. Treba byť však opatrný, pretože ocot môže pokožku podráždiť a u niektorých ľudí dokáže spôsobiť podráždenie pokožky.

6. Detoxikácia organizmu

Jablčný ocot sa niekedy používa v detoxikačných programoch, pre jeho schopnosť podporiť vylučovanie toxínov z organizmu.

Celkovo teda zhrňme, že jablčný ocot znižuje hladinu cholesterolu, povzbudzuje a zlepšuje trávenie, ničí parazity v črevách. Zabíja plesne a pomáha pri kožných problémoch, znižuje krvný tlak, detoxikuje organizmus a posilňuje celkovú imunitu organizmu.

Pozor na jablčný ocot by si mali dávať ľudia, ktorí trpia gastroparézou – ide o ochorenie, ktoré sa často vyskytuje u diabetikov I.typu. Jablčný ocot tiež môže predĺžiť dobu vyprázdňovania potravy zo žalúdka, znižuje chuť do jedla, a to môže u niekoho vyvolať nevoľnosť.

jablká a recept na jablčný ocot

RECEPT na domáci jablčný ocot

Stačia vám dve suroviny – 5 rozštvrtených jabĺk a voda na zaliatie. Chce to však trpezlivosť, keďže ide o prirodzený proces, no výsledok určite stojí za to. Takýto jablčný ocot vám vydrží cca dva roky.

POSTUP

recept postupJablká necháme na vzduchu zhnednúť, potom ich vložíme do veľkého hrnca. Mal by byť dostatočne veľký, aby neboli až po vrch – a zalejeme ich vodou.

recept postupHrniec zakryjeme tenkou látkou a necháme na teplom tmavom mieste. Zmes každý deň skontrolujeme, premiešame ju, aby sa prevzdušnila, a z povrchu zozbierame prípadnú penu. Po niekoľkých dňoch sa na povrchu začne tvoriť hustejšia vrstva – začína rásť materská kvasná kultúra baktérií. V tejto fáze prestaneme miešať. Rozvinie sa octová príchuť a tekutina sa vyčíri.

recept postupPo mesiaci začneme tekutinu čistou lyžičkou ochutnávať. Keď sa nám jej kyslosť pozdáva, precedíme ju cez mušelín a prelejeme do fliaš. Nie je na prekážku, ak sa v uskladnených fľašiach vytvorí sediment.

ruža a liečivé receptyPrečítajte si tiež
Ruža a liečivé recepty na ružový med, olej, čaj či ocot.

Počítajte s tým, že prvý raz môže trvať aj niekoľko mesiacov, kým získate tú správnu chuť. Každá ďalšia várka však bude rýchlejšie hotová. Len čo máte založenú materskú kvasnú kultúru, do pohára už len pridávate vodu a kúsky jabĺk. necháte ich fermentovať.
Pri čistení nádoby opatrne vyberte kvasnú kultúru a pohár zľahka opláchnite vodou. Nepoužívajte saponáty.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.