Ruža a liečivé recepty na ružový med, olej, čaj či ocot

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ruža je nielen nádherný kvet, či symbol znovuzrodenia a lásky, ktorá zvíťazila nad smrťou. Je to aj liečivá rastlina, z ktorej sa dá urobiť ružový med, olej, ocot, alebo ružový čaj.
Rosa gallica, čiže ruža galská (aj keltská alebo francúzska) je obľúbený ker, ktorý sa podľa fosílnych nálezov vyskytoval na Zemi dávno pred tým, než sa objavil človek. Už pred 30 miliónmi rokov!
Záznamy o ruži galskej nájdeme na sumerských hlinených tabuľkách (okolo roku 3000 p. n. l.) a bežne ju pestovali Rimania aj Gréci. Práve v antickom Grécku boli víťazní vojaci pri návrate do vlasti uctievaní vencami z ruží. Ruža bola aj kvetina bohyne lásky a krásy Afrodity, čo prenesene platí dodnes.
V Európe sa začala ruža pestovať ako liečivá rastlina až okolo roku 800 na príkaz Karola Veľkého.

 

Liečivá ruža

Kvety ruže sú jedlé a naozaj liečivé. Už v období renesancie sa v prírodnej medicíne využívalo asi 15 druhov ruží. Ak ste boli v Bulharsku na dovolenke, určite ste tam videli rôzne „ružové“ výrobky. Ruža turecká (Rosa damascena) sa tam totiž používa na výrobu slávneho ružového oleja.
Ruža galská sa považuje za predchodkyňu európskych záhradných ruží.

Zbiera sa kvet, ktorý obsahuje terpenický alkohol geraniol. Je to vonná látka, ktorá je hlavnou zložkou ružového oleja. Okrem toho sú v ňom prítomné éterické oleje, triesloviny, kyselina trieslová, saponíny, flavonoidy a antokyány. Vo fytoterapii sa kvet ruže galskej často pridáva do zmesí, často bohužiaľ len z estetických dôvodov.

„Galská ruža usmrcuje stafyloky a baktérie Escherichia coli a ničí pôvodcov rôznych mikrobiálnych zápalov priedušiek, čo sa traduje už od čias Avicennu,“ upozorňujú českí odborníci Josef Jonáš a Jiří Kuchař, ktorým vyšla aj výborná kniha Svet prírodných antibiotík. Podľa nich je účinná pri problémoch kože, močových ciest a močového mechúra. Známy je aj protihnačkový efekt.

ružový olej

 

Liečivé recepty z ruže

Ružový med

Pripravuje sa z 30 gramov sušených kvetov, ktoré sa zalejú štvrť litrom vriacej vody a nechajú sa zakryté celý deň stáť. Potom sa nálev zleje a vmieša sa do kilogramu medu.
Ružový med možno úspešne použiť ako kloktadlo pri zápaloch krku a nosohltana, kým pri zápaloch očí pomáhajú výplachy alebo obklady. Má celkovo adstringentné účinky, čistí krv a zastavuje krvácanie.

Ružový čaj

Pripravte si ho z jednej čajovej lyžičky sušených ružových kvetov, ktorá sa preleje šálkou horúcej vody a nechá sa desať minút vylúhovať. Nálev možno použiť na kloktanie, na obklady aj do kúpeľov.

Pozrite si viac článkov z rubriky ZDRAVIE.zdravie

Domáci ružový olej

Olej vhodný na krémy a pleťové mlieka vyrobíte z usušených púčikov galskej ruže, ktorými sa naplní dobre uzatvárateľný pohár a doleje sa až po okraj jojobovým alebo mandľovým olejom. Po starostlivom uzatvorení sa nechá stáť za občasného pretrepania tri týždne na slnečnom a teplom mieste. Potom sa olej prefiltruje, čo môže byť aj  niekoľkohodinový proces, naplní sa do tmavej fľaše a uchová sa v chlade a suchu.
Ružový olej je vynikajúci bojovník proti vráskam.

Ružový ocot

Je skvelý pre mladých na nečistú a aknóznu pleť. Pripravíte ho vylúhovaním 100 gramov sušených kvetov v litri červeného vínneho octu. Pri izbovej teplote to potrvá asi týždeň. Používa sa ráno a večer. Účinné látky v ružových kvetoch totiž zlepšujú krvný obeh v pleti, čím ju lepšie vyživujú a posilňujú kapiláry. Sťahujú póry. Prispievajú k hojeniu kožných zápalov.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.